WEC Portimao: óriási Toyota-dominancia, a Ferrari és a Porsche is a dobogón

A #8-as, pole-pozícióból induló Toyota óriási dominanciával, a második #50-es Ferrarit is lekörözve nyerte meg a 2023-as WEC-szezon második versenyét, a portimaói 6 órás futamot.

Start action, #8 Toyota Gazoo Racing Toyota GR010 - Hybrid: Sébastien Buemi, Brendon Hartley, Ryo Hirakawa, #7 Toyota Gazoo Racing Toyota GR010 - Hybrid: Mike Conway, Kamui Kobayashi, Jose Maria Lopez leads

Fotót készítette: JEP / Motorsport Images

Brendon Hartley úgy nyilatkozott a 2023-as portimaói 6 órás futam időmérője után, hogy ezúttal ráfeküdtek az időmérős tempóra, miután „felbosszantotta” őket, hogy a Ferrari legyőzte őket a sebringi kvalifikáción.

Ebből azonban semmi nem látszódott a vasárnapi versenyen, Brendon Hartley, Sebastian Buemi és Ryo Hirakawa óriási előnnyel húzta be a futamgyőzelmet. A Toyota a kettős győzelmet csak egy technikai hiba miatt bukta el.

A 7-es autót ugyanis egy szenzorhiba miatt kiállásra kötelezte az FIA, miután elveszítették a telemetriás kapcsolatot az autóval. A BoP monitorozása miatt szenzorcserére kötelezték a Toyotát, ezt azonban csak a teljes bal hátsó féltengely cseréjével tudták teljesíteni a japánok, így a 7-es autó 7 kör hátrányba került.

A 8-as Toyota óriási előnyéhez az is hozzájárult, hogy 5 óráig nem kellett pályára hajtania a biztonsági autónak, és még a szerencse is a kezükre játszott: éppen azelőtt körözték le Antonio Fuocót a második helyen álló Ferrarival, hogy Jacques Villeneuve fékhiba miatt ki nem forgott volna a bukótérbe a Vanwall-lal.

A Toyotához hasonlóan a Ferrari kettős-dobogóját is a technika ördöge vette el, az 51-es autónak is fékproblémái lettek a verseny végére, így a 6-os Porsche pilótái állhattak fel a dobogó legalsó fokára.

A két Peugeot-nak ezúttal eseménytelen versenye volt, leszámítva azt, hogy a 93-as autó eleve körhátrányban kezdte a futamot, de a 9X8 tempója még mindig messze nem elég jó ahhoz, hogy a futamgyőzelemért harcolhassanak.

Az LMP2-es kategóriában kettős győzelmet aratott a United Autosports a WRT 41-es autója előtt, miután az utolsó órában csúszott le az első helyről a negyedikre Danyiil Kvjat és a Prema 63-as autója az eltérő bokszkiállási stratégia és egy 5 másodperces büntetés miatt.

Az LMGTE kategóriában az utolsó kanyarig folyt a csata a Corvette Racing és Nicky Catsburg, valamint az AF Corse Ferrari és Alessio Rovera között, de végül a Corvette holland pilótája kivédekezte a Ferrari elkeseredett támadásait a futamgyőzelemért. A dobogó legalsó fokára a futam közepén még vezető Iron Dames lánai állhattak, akik Rahel Frey megforgása után csúsztak le az élről.

Előző cikk WEC: a Toyota dominált a portimaói időmérő edzésen, a Ferrari harmadik
Következő cikk Ezzel a merész és különleges festéssel indul majd a Peugeot a jubileumi Le Mans-i 24 óráson (galéria)