Portré

Gilles Villeneuve mágikus első futamgyőzelme a Forma-1-ben a jéghidegben

A fájdalmasan korán, mindössze 32 évesen elhunyt Gilles Villeneuve nagy utat járt be, míg odakerült a győzelem küszöbére. A pályafutása sajnos nem lehetett teljes a korai halála miatt.

Podium: race winner Gilles Villeneuve, Ferrari, third place Carlos Reutemann, Ferrari

LAT Images

Az első F1-es futamgyőzelem minden versenyző számára különleges, ennél feljebb már csak kevés dolog van a képzeletbeli bakancslistán, leszámítva a világbajnoki győzelmet. Lehet ezt még stílusosabban csinálni: például ha valaki hazai pályán állhat fel életében először a dobogó legtetejére, mint a legenda. Gilles Villeneuve, a mindössze 4 teljes szezont a Forma-1-ben töltő pilóta ezt megcsinálta. "Versenyt nyerni nem semmi.

Nehéz időmérős körülmények

Gilles Villeneuve, Ferrari 312T3

Fotó készítője: Motorsport Images

Villeneuve élete első teljes szezonjában (1977-ben összesen három versenyen vett részt, egyen a McLarennel, kettőn a Ferrarival) máris ígéretes eredményeket produkált a főnök, Enzo Ferrari legnagyobb örömére.

Egy problémája volt: a Ferrari megbízhatósága és az újonc létéből adódó hibák, amik miatt a néha rendkívül hálátlan és kegyetlen olasz sportsajtó rögtön el is kezdte őt furkálni, ahonnan csak tudta. Enzo Ferrari azonban bízott benne, Gilles pedig meghálálta ezt a bizalmat.

Belgiumban megszerezte első pontjait, addig Ausztriában már a dobogóra is felállhatott, míg Monzában csak amiatt kellett feladnia a második helyet, mert kiugrott a rajtnál, és időbüntetést kapott.

Az olaszországi blama után Amerikában kiesett, így érkezett meg a mezőny a szezon legutolsó versenyére. A  frissen épített, nem sokkal korábban átadott Île Notre-Dame-pályán szörnyű, esős és hideg időjárás fogadta a cidriző versenyzőket és csapattagokat. A szabadedzések nagy része azzal telt, hogy a két ferraris, Reutemann és Villeneuve diktálta a tempót, a többiek pedig a frissen átadott, alaposan felázott pálya sárosabbnál sárosabb részeivel ismerkedtek.

Az időmérőre az égiek megkegyelmeztek a mezőnyön, és a kvalifikáció utolsó szakaszát már száraz pályán rendezték: az addig domináló ferraris Carlos Reutemann legnagyobb bánatára, aki rosszul reagálta le az időjárás változását. Ennek köszönhetően csak a tizenegyedik helyről rajtolhatott. A pole-pozíciót a Lotusba Ronnie Peterson halála miatt beugró Jean-Pierre Jarier szerezte meg.

Nehezen indult, de aztán jött a váratlan esély

Vasárnap hideg, száraz idő fogadta a pályára (korábban, 1976-ban a montreali olimpia evezősversenyének helyszíne) kilátogató mintegy 70 ezer nézőt és a csapatokat.  A verseny a pole-ból induló Jarier számára kiválóan indult: a rajtnál megtartotta a vezetést, majd kilőtt, és a huszadik körben már 20 másodperces előnyben volt Scheckter előtt.

Villeneuve rosszul rajtolt, de ekkorra már vissza tudott kapaszkodni oda, ahonnan indult: a harmadik helyre. Később aztán felvette a tempót, és megelőzte Scheckter fekete Wolfját, a manőver során felrobbantak a lelátók. Ezzel együtt viszont úgy nézett ki, a győzelemre nem lesz esélye: Jarier megállíthatatlanul száguldott a győzelem felé, és már fél perccel vezetett Villeneuve és mindenki más előtt is.

A 46. körben aztán váratlan esély tűnt fel: Jarier autója a szokásosnál (mármint a vezetési stílusából megszokottnál) sokkal jobban elkezdett csúszkálni, és úgy tűnt, komoly problémái vannak. Ezt támasztották alá a fokozatosan egyre romló köridejei is. A 49. körben a helyzet már annyira tarthatatlanná vált, hogy Jarier a boxba hajtott, és kiszállt az olajat eregető Lotusából. Mármint miután meg bírt állni az egyre nehezebben kezelhető autóval...

A kanadai közönség megőrül

Jarier kiesett, így pedig Villeneuve ölébe hullott a vezetés. A kanadai közönség ekkor már egyre kevésbé bírt magával, és fülsiketítő buzdítást nyújtott az immár kényelmes előnyben lévő hazai srácnak. Elsőként haladt át a célvonalon, 13 másodperccel megelőzve későbbi csapattársát, Schecktert és a csapattársát, Carlos Reutemannt.

A helyi, québeci srác biztosan futott jobb versenyeket, 1979-ben például, amikor csak a csapattársa, Jody Scheckter előzte meg őt a vb-tabellán. Amit a hazai közönség akkor átélt, az valami egészen frenetikus élmény volt mindenkinek. Ahogy a helyi, québeci, a "québecois" Gilles Villeneuve felemelte a nagy, juharleveles trófeát, szem nem maradt szárazon. Abban a pillanatban, amikor Pierre Trudeau átadta neki a győzelemért járó serleget, az égvilágon senkit nem érdekelt, mennyire volt szerencsés Gilles Villeneuve aznap. Nyert.

Előző cikk Button a Legends Trophy bajnoka, de Alonso nyerte a legendák legutóbbi versenyét!
Következő cikk Alonso megállíthatatlan: ezúttal a 19. helyről nyert a legendák fordított rajtrácsos versenyén!