Stirling Moss így gondolt vissza a legjobb F1-es versenyére: Isten nyugosztalja

A motorsportok világa együtt gyászol Stirling Moss, az egyik legnagyszerűbb autóversenyző halála miatt. A brit pilóta sosem nyert a Forma-1-ben világbajnoki címet, de négyszer végzett a 2., és háromszor a világbajnokság 3. helyén.

Richie Ginther, Ferrari, Jim Clark, Lotus 21, Stirling Moss, Lotus 18

Fotót készítette: David Phipps

Stirling Moss több kategóriában, sok autóval versenyzett karrierje során, de ő is az 1961-es Monacói nagydíjat tarja a legjobb versenyének, ahol egy régebbi Lotus 18 autóval versenyezve nyert a gyári Ferrarik előtt.

„Nehéz választani, mert 450 versenyen indultam, de az emlékeim azt mondják, hogy Monaco 1961. volt a legjobb versenyem, valószínűleg azért, mert a 100 körből 90-ben az abszolút limiten vezettem, minden kanyarban, és kigyorsításon a legjobbamat nyújtottam” – nyilatkozta korábban Moss arra a kérdésre, melyiket tartja pályafutása legjobb versenyének.

Egy aránylag idős Lotusszal versenyeztél Rob Walker csapatánál, és Ferrarikat kellett magad mögött tudni.

„Én is nagyon meglepődtem, mert biztos voltam benne, hogy a Ferrari pilótái csak várnak, és várnak, hogy aztán 5 körrel a verseny vége előtt megelőzzenek. Biztos voltam ebben, de azért próbáltam nehezíteni a dolgukat.”

„Tényleg azt hittem, hogy a verseny végére már megkapják az engedélyt a támadásra.”

Először Phil Hillt, majd Richie Ginthert kellett magad mögött tartanod.

„Igen, és, bár nem láthattam előre semmilyen hibát, ha tényleg meg tudtak volna támadni, akkor nagyon érdekes lehetett volna a verseny. Én tudtam, hogy a legjobbamat nyújtom, és tényleg a határon teljesítettem.”

Stirling Moss, Cooper-Climax

Fotó készítője: Motorsport Images

Biztos élvezettel gondolsz vissza arra a versenyre.

Igen, hatalmas élvezettel, mert az egész helyzet olyan volt, mint amikor egy futónak egy 1 mérföldes távot kell teljesítenie, de olyan tempóban, mintha egy 100 méteres sprintet kellene csinálnia. Hasonló módon teljesítettem én is, pedig ez általában nem szokott előfordulni.

Azon a napon, 1961. május 14-én az akkor 31 éves Stirling Moss a pole-pozícióból rajtolva mindössze 3.6 másodperccel Ritchie Ginter előtt ért a célba, 113 km/h-s átlagsebességgel, miközben a futam leggyorsabb körét is ő futotta. Stirling Moss több, mint 450 versenyen indult, és versenyeinek majdnem 40%-át meg is nyerte.

Az alábbi videóban az interjú mellett remek archív felvételeket láthattok az 1961-es Monacói Nagydíjról.

Előző cikk Norris és Aubameyang nevetve beszéli meg, hogy Norris „legjobb tanárként” segíti új csapattársát (videó)