Jelentés az időmérőről

Hihetetlen: Stroll szerezte meg a pole-t Törökországban!

Nagy meglepetésre Lance Stroll szerezte meg a pole-pozíciót az esős isztambuli időmérőn, mellőle pedig Max Verstappen rajtolhat. A két Mercedes nem lehet elégedett, a két Alfa Romeo viszont bejutott a Q3-ba.

Lance Stroll, Racing Point

Fotót készítette: Glenn Dunbar / Motorsport Images

Rendkívül izgalmasnak ígérkezett a Török Nagydíj időmérő edzése, hiszen a két pénteki szabadedzésen is keményen kellett küzdeniük a pilótáknak, mivel nagyon csúszós volt a pálya, ráadásul a szombati nap még erre is rátett egy lapáttal: megérkezett az eső.

A Q1 elején Verstappen rögtön megpördült, és arra panaszkodott, hogy nincs tapadás, a versenyzők közül pedig voltak, akik az intermediate-re szavaztak, míg mások az esőgumikkal köröztek a pályán. Az első szekció felénél Ocon állt az élen Bottas és Stroll előtt, a kiesők között pedig Leclerc, Grosjean, Gasly és a két Williams állt.

Nem sokkal később már mindenki a kék oldalfalú gumikkal volt kint a pályán, megpördülésekből pedig továbbra sem volt hiány a nehéz körülmények miatt – nagyon sok volt a sárga zászlós periódus. Latifi, Gasly és Kvjat is megpördült, majd jött a piros zászló – ekkor még 7 perc volt hátra a Q1-ből.

Magyar idő szerint 13:55-kor folytatódott az időmérő edzés, Kimi Räikkönen pedig rögtön keresztbe állt a pályán. Nem sokkal később Grosjean még rosszabbul járt: kicsúszott, és a kavicságyban maradt a Haas versenyzője, emiatt újabb piros zászlós szakasz, érkezett, miközben már csak 3 és fél perc maradt a Q1-ből.

A piros zászló után folytatódhatott a Q1, ahol mindenkinek egy gyors körre maradt ideje. Latifi és Kvjat sem fejezte be a körét egy-egy nagyobb megcsúszás miatt, a leggyorsabb Verstappen volt Albon és Räikkönen előtt, az öt kieső pedig Magnussen, Kvjat, Russell, Grosjean és Latifi volt. Hamilton végül a 14. helyen jutott tovább, miután nem tudott javítani az idején.

Helyezés Versenyző Autó Kör Idő Hátrány Intervallum km/ó
1 Netherlands Max Verstappen Red Bull 10 1'57.485     163.568
2 Thailand Alexander Albon Red Bull 10 1'59.431 1.946 1.946 160.902
3 Finland Kimi Raikkonen Alfa Romeo 11 2'01.249 3.764 1.818 158.490

A Q2 elején a két McLaren az intermediate abroncsokra szavazott, a mezőny további része pedig esőgumikon volt kint. A Q2 elején Norris volt a leggyorsabb, viszont pályalevágás miatt törölték az idejét, így Räikkönen ugrott az élre. Nem sokkal később viszont már Verstappen állt az élen, őt a két Racing Point és a két Mercedes követte.

A Q2 felénél már Stroll, Albon, Perez volt a top-3 sorrendje, a kiesők között pedig Vettel, Giovinazzi, Gasly, Leclerc és Sainz állt. A pálya állapota javult, így folyamatosan érkeztek a lila szektorok, Verstappen pedig átvette a vezetést.

Amikor már csak 2 perc volt hátra az időmérő második szakaszából, Verstappen, Bottas, Hamilton volt a top-3 sorrendje, a kiesők között pedig Ocon, Norris, Leclerc, Vettel és Gasly állt, de mindenki kint volt a pályán a minél jobb köridők megfutásának reményében.

Végül Norris, Vettel, Sainz, Leclerc és Gasly búcsúzott a Q2-ben, míg a leggyorsabb Verstappen, Albon és Hamilton lett. Ez azt jelenti, hogy a két Red Bull, a két Mercedes, a két Racing Point, a két Alfa Romeo és a két Renault jutott be a legjobb 10-be a továbbra is nedves pályán.

1 Netherlands Max Verstappen Red Bull 8 1'50.293     174.234
2 Thailand Alexander Albon Red Bull 8 1'52.282 1.989 1.989 171.147
3 United Kingdom Lewis Hamilton Mercedes 8 1'52.709 2.416 0.427 170.499

A Q3 elején nyolcan esőgumikkal mentek ki a pályára, ezúttal Ocon és Perez szavazott az átmeneti esőgumikra. Verstappen egy nagyon erős körrel kezdett, több másodperces előnyt szedett össze, majd Perez az intermediate-tel átvette a vezetést, 3 tizedet javítva Verstappen idején, így a sorrend Perez, Verstappen, Stroll, Bottas, Albon, Ricciardo, Hamilton, Räikkönen, Giovinazzi, Ocon volt az állás, a holland pedig bejött az intermediate-ért.

Perez több mint 2,5 másodpercet javított az idején, így már 3 másodperc volt az előnye a két Red Bull előtt, majd Stroll feljött a 2. helyre. Verstappen átvetett Strolltól a második helyet, majd következett az utolsó kör mindenkitől.

Stroll szerezte meg a pole-t egy 1:47.765-ös idővel, a második Max Verstappen lett, majd Perez, Albon, Ricciardo, Hamilton, Ocon, Räikkönen, Bottas és Giovinazzi következett.