29 nov.
171 nap

Ezek a versenyek fejeződtek be safety car alatt

2020. máj. 3. 16:00

1993. március 23-án a Brazil Nagydíjon a felhőszakadás miatt egy autó megjelent az interlagosi pályán, pár héttel később pedig már hivatalosan bekerült az F1-es szabályzatba a safety car. A Motorsport.com azokat a versenyeket gyűjtötte össze, amelyek a safety car alatt fejeződtek be.

A Motorsport.com az alábbi összeállításában a safety car alatt befejeződött versenyeket gyűjtötte össze, erre pedig a 2019-es szezonban is volt példa: ez a Bahreini Nagydíj volt.

Egyébként nem gyakori, hogy a safety car mögött érjenek véget Forma-1-es versenyek, hiszen a hibrid-éra eddigi hat szezonja alatt csak három ilyen verseny volt.

Kiegészítésképpen megjegyezzük, hogy azokat a versenyeket nem vettük figyelembe a lista összeállításakor, amely versenyeken bejött a safety car, majd ezután piros zászlóval megszakították a versenyt, hiszen ezeken a futamokon nem teljesítették a teljes versenytávot.

Slider

1999 Kanada

1999 Kanada
1/23

Fotót készítette: LAT Images

Az 1999-es Kanadai Nagydíjon számos baleset történt. A safety car összesen négyszer jött a pályára: először a rajt után, majd Ricardo Zonta, később pedig Jacques Villeneuve balesete miatt.

1999 Kanada

1999 Kanada
2/23

Végül pedig Heinz-Harald Frentzen balesete miatt. Négy körrel a verseny vége előtt a német pilóta még a második helyen állt a Jordannel, viszont az egyik féklemeze megadta magát, így a gumifalnak ment. A sokk óriási volt, Frentzen nem vesztette el az eszméletét, viszont az autójában maradt.

1999 Kanada

1999 Kanada
3/23

Fotót készítette: Sutton Images

A versenymenedzsment a safety car beküldése mellett döntött, viszont a safety car utáni újraindításra már nem maradt idő, így Mika Hakkinen nyert Giancarlo Fisichella és Eddie Irvine előtt.

2009 Ausztrália

4/23

Míg Jenson Button és a Brawn magabiztosan haladt a futamgyőzelem felé, addig a második helyért óriási harc folyt Sebastian Vettel és Robert Kubica között. A lengyel jobb gumikon volt, és a tempója is jobb volt, azonban a német védte a pozícióját.

5/23

Fotót készítette: Scott Wensley

Talán túlságosan is ragaszkodott a pozíciójához Vettel, ugyanis az 56. körben a 3-as kanyarnál a két versenyző összeütközött. Először úgy tűnt, hogy hiába sérült meg az autójuk, folytatni tudják a versenyt, vagy legalább a bokszba be tudnak jönni. Viszont nem sokkal később mindkettejüknek fel kellett adnia a versenyt, a safety car pedig bejött a pályára.

6/23

Fotót készítette: Edd Hartley / Motorsport Images

Ezzel a Brawn kettős győzelmet szerzett, ugyanis a harc után Rubens Barrichello „örökölte meg” a második helyet, a versenyt pedig a safety car mögött intették le.

2009 Olaszország

7/23

Fotót készítette: Charles Coates / Motorsport Images

Miközben Barrichello élete utolsó F1-es győzelme felé haladt, Button Lewis Hamiltonnal harcolt. Az utolsó körben az ekkor még „csak” egyszeres világbajnok brit mindent bevetve megpróbálta csökkenteni a Brawn versenyzőjéhez képesti különbséget.

8/23

Fotót készítette: Steve Etherington / Motorsport Images

Viszont Hamilton túlvállalta magát, és a Lesmónál összeütközött a két pilóta. Az ütközés akkora volt, hogy be kellett küldeni a safety cart.

9/23

Ebben a fázisban pedig a Brawn kettős győzelmet ünnepelhetett.

2010 Monaco

2010 Monaco
10/23

Fotót készítette: Steven Tee / Motorsport Images

A 2010-es Monacói Nagydíj rendkívül hektikusra sikerült, a safety cart pedig négyszer is beküldték. Először Nico Hülkenberg balesete miatt, majd Rubens Barrichello balesete miatt, majd nem sokkal később egy „elszabadult” csatornanyílás miatt, ami a brazil balesetét okozta.

2010 Monaco

2010 Monaco
11/23

A 78 körös verseny 74 körében aztán Jarno Trulli és Karun Chandhok látványos ütközése miatt kellett bejönnie a safety carnak, amely végül a verseny leintéséig a pályán maradt.

2010 Monaco

2010 Monaco
12/23

Ennek következtében Mark Webber tudott beérni az első helyen a csapattársa, Sebastian Vettel előtt. Webber viszont egy pillanatra minden bizonnyal megijedt, hiszen Trulli és Chandhok közvetlenül előtte ütközött össze.

2012 Brazília

13/23

Világbajnoki harc, változó időjárás, Interlagos… minden adott volt egy emlékezetes verseny létrejöttéhez, és ez meg is valósult. A rajtot követően azért jött be a safety car, mert Sebastian Vettel és Romain Grosjean is „akciódús” rajtot élt át. A következő alkalommal a 23. körben jött be a biztonsági autó.

14/23

A Hamilton és Nico Hülkenberg közötti ütközés miatt nem jött be a safety car, azután viszont igen, hogy Paul di Resta eldobta az autót, és két körrel a futam vége előtt bejött a pályára a safety car, így pedig Jenson Button nyert.

15/23

Fotót készítette: Patrik Lundin / Motorsport Images

Végül vitás körülmények között Vettel megszerezte a harmadik világbajnoki címét, Fernando Alonso pedig VB-második lett a Ferrarival.

2014 Kanada

2014 Kanada
16/23

Fotót készítette: Glenn Dunbar / Motorsport Images

A 2014-es Kanadai Nagydíj elején Felipe Massa próbálta megelőzni Sergio Perezt a negyedik hely megszerezéséért, viszont a brazil az 1-es kanyarnál összeért a mexikóival, és mindketten a falba mentek. A baleset miatt bejött a safety car, szerencsére egyik versenyző sem sérült meg az ütközetben.

2014 Kanada

2014 Kanada
17/23

Két körrel a verseny leintése előtt vette át a vezetést Daniel Ricciardo Nico Rosbergtől, az ausztrál pedig így a safety car mögött szerezte meg élete első futamgyőzelmét.

2014 Kanada

2014 Kanada
18/23

Fotót készítette: Andrew Hone / Motorsport Images

Sebastian Vettel a dobogón gratulálhatott akkori csapattársának, viszont nem sokon múlt, hogy Massa kiüsse őt.

2015 Kína

2015 Kína
19/23

A Kínai Nagydíjon nem történt baleset, és a futam sem volt kifejezetten emlékezetes. Viszont a futam vége meglepően alakult: Max Verstappen a nyolcadik helyen haladt, amikor a motorja megadta magát a célegyenesben.

2015 Kína

2015 Kína
20/23

Fotót készítette: Mark Sutton / Motorsport Images

A Toro Rosso a pályán állt meg az 56 körös verseny 53. körében, és be kellett küldeni a safety cart, hogy eltávolíthassák az autót.

2015 Kína

2015 Kína
21/23

Lewis Hamilton nyerte ezt a futamot a Mercedesszel.

2019 Bahrein

22/23

Fotót készítette: Simon Galloway / Motorsport Images

A 2019-es Bahreini Nagydíj 55. körében mindkét Renault, Ricciardóval és Hülkenberggel a volán mögött a kör elején megállt motorprobléma miatt. A szituáció miatt beküldték a safety cart, ami „befagyasztotta” az akkori állást.

23/23

Leclerc nem lehetett elégedett a verseny után, ugyanis motorprobléma miatt hiába vezetett, Hamilton és Bottas is elment mellett, viszont ez volt az első dobogója a Forma-1-ben, a safety car nélkül pedig elképzelhető, hogy még Verstappen is megelőzte volna.

A wokingi gyártó bemutatta legújabb sportautóját, melynek fejlesztéséből az F1-es részleg is kivette a részét.