Galéria

Ezek a versenyek fejeződtek be safety car alatt

1993. március 23-án a Brazil Nagydíjon a felhőszakadás miatt egy autó megjelent az interlagosi pályán, pár héttel később pedig már hivatalosan bekerült az F1-es szabályzatba a safety car. A Motorsport.com azokat a versenyeket gyűjtötte össze, amelyek a safety car alatt fejeződtek be.

Robert Kubica, BMW Sauber F1.09, Sebastian Vettel, Red Bull Racing RB5 Renault

Fotót készítette: Scott Wensley

A Motorsport.com az alábbi összeállításában a safety car alatt befejeződött versenyeket gyűjtötte össze, erre pedig a 2019-es szezonban is volt példa: ez a Bahreini Nagydíj volt.

Egyébként nem gyakori, hogy a safety car mögött érjenek véget Forma-1-es versenyek, hiszen a hibrid-éra eddigi hat szezonja alatt csak három ilyen verseny volt.

Kiegészítésképpen megjegyezzük, hogy azokat a versenyeket nem vettük figyelembe a lista összeállításakor, amely versenyeken bejött a safety car, majd ezután piros zászlóval megszakították a versenyt, hiszen ezeken a futamokon nem teljesítették a teljes versenytávot.

1999 Kanada
Az 1999-es Kanadai Nagydíjon számos baleset történt. A safety car összesen négyszer jött a pályára: először a rajt után, majd Ricardo Zonta, később pedig Jacques Villeneuve balesete miatt.
1999 Kanada
Végül pedig Heinz-Harald Frentzen balesete miatt. Négy körrel a verseny vége előtt a német pilóta még a második helyen állt a Jordannel, viszont az egyik féklemeze megadta magát, így a gumifalnak ment. A sokk óriási volt, Frentzen nem vesztette el az eszméletét, viszont az autójában maradt.
1999 Kanada
A versenymenedzsment a safety car beküldése mellett döntött, viszont a safety car utáni újraindításra már nem maradt idő, így Mika Hakkinen nyert Giancarlo Fisichella és Eddie Irvine előtt.
2009 Ausztrália
Míg Jenson Button és a Brawn magabiztosan haladt a futamgyőzelem felé, addig a második helyért óriási harc folyt Sebastian Vettel és Robert Kubica között. A lengyel jobb gumikon volt, és a tempója is jobb volt, azonban a német védte a pozícióját.
Talán túlságosan is ragaszkodott a pozíciójához Vettel, ugyanis az 56. körben a 3-as kanyarnál a két versenyző összeütközött. Először úgy tűnt, hogy hiába sérült meg az autójuk, folytatni tudják a versenyt, vagy legalább a bokszba be tudnak jönni. Viszont nem sokkal később mindkettejüknek fel kellett adnia a versenyt, a safety car pedig bejött a pályára.
Ezzel a Brawn kettős győzelmet szerzett, ugyanis a harc után Rubens Barrichello „örökölte meg” a második helyet, a versenyt pedig a safety car mögött intették le.
2009 Olaszország
Miközben Barrichello élete utolsó F1-es győzelme felé haladt, Button Lewis Hamiltonnal harcolt. Az utolsó körben az ekkor még „csak” egyszeres világbajnok brit mindent bevetve megpróbálta csökkenteni a Brawn versenyzőjéhez képesti különbséget.
Viszont Hamilton túlvállalta magát, és a Lesmónál összeütközött a két pilóta. Az ütközés akkora volt, hogy be kellett küldeni a safety cart.
Ebben a fázisban pedig a Brawn kettős győzelmet ünnepelhetett.
2010 Monaco
A 2010-es Monacói Nagydíj rendkívül hektikusra sikerült, a safety cart pedig négyszer is beküldték. Először Nico Hülkenberg balesete miatt, majd Rubens Barrichello balesete miatt, majd nem sokkal később egy „elszabadult” csatornanyílás miatt, ami a brazil balesetét okozta.
2010 Monaco
A 78 körös verseny 74 körében aztán Jarno Trulli és Karun Chandhok látványos ütközése miatt kellett bejönnie a safety carnak, amely végül a verseny leintéséig a pályán maradt.
2010 Monaco
Ennek következtében Mark Webber tudott beérni az első helyen a csapattársa, Sebastian Vettel előtt. Webber viszont egy pillanatra minden bizonnyal megijedt, hiszen Trulli és Chandhok közvetlenül előtte ütközött össze.
2012 Brazília
Világbajnoki harc, változó időjárás, Interlagos… minden adott volt egy emlékezetes verseny létrejöttéhez, és ez meg is valósult. A rajtot követően azért jött be a safety car, mert Sebastian Vettel és Romain Grosjean is „akciódús” rajtot élt át. A következő alkalommal a 23. körben jött be a biztonsági autó.
A Hamilton és Nico Hülkenberg közötti ütközés miatt nem jött be a safety car, azután viszont igen, hogy Paul di Resta eldobta az autót, és két körrel a futam vége előtt bejött a pályára a safety car, így pedig Jenson Button nyert.
Végül vitás körülmények között Vettel megszerezte a harmadik világbajnoki címét, Fernando Alonso pedig VB-második lett a Ferrarival.
2014 Kanada
A 2014-es Kanadai Nagydíj elején Felipe Massa próbálta megelőzni Sergio Perezt a negyedik hely megszerezéséért, viszont a brazil az 1-es kanyarnál összeért a mexikóival, és mindketten a falba mentek. A baleset miatt bejött a safety car, szerencsére egyik versenyző sem sérült meg az ütközetben.
2014 Kanada
Két körrel a verseny leintése előtt vette át a vezetést Daniel Ricciardo Nico Rosbergtől, az ausztrál pedig így a safety car mögött szerezte meg élete első futamgyőzelmét.
2014 Kanada
Sebastian Vettel a dobogón gratulálhatott akkori csapattársának, viszont nem sokon múlt, hogy Massa kiüsse őt.
2015 Kína
A Kínai Nagydíjon nem történt baleset, és a futam sem volt kifejezetten emlékezetes. Viszont a futam vége meglepően alakult: Max Verstappen a nyolcadik helyen haladt, amikor a motorja megadta magát a célegyenesben.
2015 Kína
A Toro Rosso a pályán állt meg az 56 körös verseny 53. körében, és be kellett küldeni a safety cart, hogy eltávolíthassák az autót.
2015 Kína
Lewis Hamilton nyerte ezt a futamot a Mercedesszel.
2019 Bahrein
A 2019-es Bahreini Nagydíj 55. körében mindkét Renault, Ricciardóval és Hülkenberggel a volán mögött a kör elején megállt motorprobléma miatt. A szituáció miatt beküldték a safety cart, ami „befagyasztotta” az akkori állást.
Leclerc nem lehetett elégedett a verseny után, ugyanis motorprobléma miatt hiába vezetett, Hamilton és Bottas is elment mellett, viszont ez volt az első dobogója a Forma-1-ben, a safety car nélkül pedig elképzelhető, hogy még Verstappen is megelőzte volna.
23

A wokingi gyártó bemutatta legújabb sportautóját, melynek fejlesztéséből az F1-es részleg is kivette a részét.

Előző cikk A Magyar Nagydíj debütálásakor még így szólt a Forma-1
Következő cikk Bereznay időmérőt nyert a virtuális Interlagosban, a futamon 4. lett