29 nov.
305 nap

Az F1 leggyorsabb kiállásai: tarolt a Red Bull, nagyon nem elégedett a Ferrari

2020. jan. 2. 9:05

A Red Bull nemcsak a legtöbb pontot gyűjtötte a bokszkiállások versenyében, hanem egyúttal a leggyorsabb csere is a négyszeres világbajnok osztrák alakulat nevéhez fűződik 2019-ből.

Azzal, hogy a Forma-1-ben betiltották a tankolást a futamok ideje alatt, a gyors kerékcserék minden eddiginél jobban előtérbe kerültek. Az évek során számos technikai fejlesztést eszközöltek a csapatok, hogy még gyorsabbak legyenek, mivel egy ilyen kiállás sokról dönthet.

Az elmúlt szezonokban nem egy példát láthattunk erre, főként, amikor balul sült el egy kerékcsere. A Haas F1 Team és a McLaren is sokat tudna mesélni erről, akik tavaly ezen a területen az 5. és a 8. helyen fejezték be a bajnokságot.

A német Auto Motor und Sport elemzéséből kiderül, hogy a britek 217 pontot gyűjtöttek a bokszutcai kiírásában, és a leggyorsabb kiállásuk 2.07 másodperc volt, addig ez a Haas esetében csak 61 egység, és 2.50 másodperc. A legendás wokingi istálló ebben is előrébb tudott lépni 2018-hoz képest, ami ugyancsak hozzájárult ahhoz, hogy megszerezzék a nagyon értékes konstruktőri 4. helyet.

A McLaren szempontjából azonban a kiállások messze voltak a tökéletestől. A monzai és a mexikói bakikért nagy árat fizettek. Mindkét alkalommal a kerékanya okozta a gondot, és Andreas Seidl, a csapat első embere azt mondta, a felszerelést tekintve 2-3 évvel a top-csapatok mögött vannak.

Noha 2021-től teljesen megújul az F1, így a kerékcserék területén is más fejlesztésekre lesz szükség, a McLaren 2020-ra továbbfejleszti az eszközeit, hiába fogják csak 1 évig használni azokat. „Idén ezek a hibák 15-20 pontba kerültek, és ezt másodszor már nem engedhetjük meg magunknak.”

HaasF1 8 (61) 2,50 s

A Renault, mely elvesztette a csatát a McLaren ellen a konstruktőri versenyben, a bokszutcában a legnagyobbat fejlődést mutatta: 10. helyről a 7-re. 106 pontot gyűjtöttek és a legjobb kiállásuk 2.31 másodpercig tartott.

Ezzel szemben a Racing Point az átlagot tekintve a leglassabb volt. Mindössze 36 pontot gyűjtöttek a bokszutcai versenyben, ami rettentően kevés, bár az Alfa Romeo sem lehet túl büszke erre a 49 pontjára és a leggyorsabb kiállásuk is 2.47 másodpercig tartott. Ez az RP-nél 2.38 mp volt.

Noha a Williams a pályán egyértelműen a leglassabb volt, a bokszban csak a Red Bull Racing előzte meg őket. A brit csapat 439 pontig jutott, és bementek 2 másodperc alá, ami rajtuk kívül a „bikáknak” sikerült. Ez a 1.82 és 1.97 másodperces csere megsüvegelendő.

A legjobb ötben még a Mercedes, a Ferrari és a már említett McLaren voltak ott. A német címvédő jócskán lemaradt az első két helyezetthez képest, de a Ferrarira sem lehetett azt mondani, hogy a tűz közelében lett volna.

Mattia Binotto, az olaszok csapatfőnöke többek között emiatt is panaszkodott, mivel egyrészt az átlag nem volt elég jó, valamint többször is volt 6 másodperces kiállásuk, ami elfogadhatatlan. „Ez nem a képesség kérdése. Ez a gyakorlás, az elemzés, az eszközök és az eljárások kérdése. A következő évben drasztikusan javulnunk kell.”

Carlos Sainz Jr., a McLaren versenyzője megirigyelte csapattársa ultramodern szimulátoros berendezését, így most ő is vásárolt egyet magának, amivel még gyorsabbá válhat.