WTCC: Michelisz pályacsúccsal a pole-ban!

Michelisz Norbert csapattársával, a hazai pályán induló Tiago Monteiróval volt versenyben az első rajtkockáért Portugáliában, amit új pályacsúccsal (1:55.846) szerzett meg. Monteiro rontott a Q3-ban, ezzel minden esélye elszállt.

Michelisz Norbert, Honda Racing Team JAS
Tiago Monteiro, Honda Racing Team JAS, Honda Civic WTCC
Michelisz Norbert, Nürburgring
Michelisz Norbert a pole után
Michelisz Norbert a Honda garázsában
Michelisz Norbert és Tiago Monteiro

Ijesztő baleset borzolta a kedélyeket a szabadedzések során: a ROAL Motorsport Chevrolet-jét terelgető holland veterán, Tom Coronel a pálya egy elég gyors szakaszán egyszer csak fékhiba miatt a kanyar helyett elment nyílegyenesen, majd egy tűzoltóautónak csapódott. Bár Coronel sértetlenül megúszta az esetet, gyakorlatilag már a gyakorlások során leírta autóját, így neki és csapatának már csak az maradt, hogy legalább az argentin hétvégére rendbehozzák a gépet.

Jobban ment a hondásoknak, az első szabadedzésen Michelisz-Monteiro sorrendben kettős japán siker született, és ez a másodikon sem múlt sokon, akkor azonban Micheliszéket néhány ezreddel megelőzte Rob Huff, a korábbi világbajnok.

Q1

Az első, kivezető körök még nyilvánvalóan sokkal lassabbak voltak, de volt is a versenyzőknek ideje javítani, lévén fél óra állt rendelkezésükre. Öt perc elteltével máris Michelisz állt az élre, az első viszonyítási pont 1:58.109 volt, ezt kellett megdönteniük a riválisoknak. A magyar pilóta előnye az élen ekkor tetemes volt, a legjobb időt mögötte Nicky Catsburg tudhatta magáénak, 1:59.339-cel.

10 perc után a három Honda állt az élen, Tiago Monteiro-Michelisz Norbert-Micsigami Rio sorrendben. Jól ment kicsivel hátrébb a Zengő Motorsport két versenyzője, Aurélien Panis és Nagy Dániel is, a francia kilencedik, a magyar tehetség a tizenegyedik helyen volt megtalálható. Később mindkét zengős hátrébb csúszott.

A Volvók közül csak ketten, a vb-éllovas Nicky Catsburg és Thed Björk tudtak odakeveredni az élmezőnybe (a Q1 felénél az ötödik-hatodik helyen álltak), a harmadik márkatársnak, Néstor Girolaminak komoly problémái akadtak. Ahogy haladt előre az időmérő első szakasza, a Honda pilótáit szétszedték az első három helyen, ugyanis Monteiro és Michelisz közé Bennani férkőzött be a második helyre (három ezreddel megelőzve Norbit), míg Michelisz mögött Catsburg, Chilton és Huff is megelőzte Micsigamit. Bár egy egészen hosszú városi pályáról van szó Vila Real esetében, érdekes volt látni, hogy Chilton és Huff ezredre ugyanolyan idővel, 1:58.420-szal álltak. A Q1 kétharmadánál Thed Björk brutális, 1:56.418-as idővel állt az élre, több, mint egy másodperccel megelőzve mindenkit. Ezt az idejét nem sokkal később a pálya határainak be nem tartása miatt elvették tőle, így visszakerült a kilencedik helyre.

Három perc volt már csak hátra a Q1-ből, amikor Michelisz helyreállítva a papírformát az élre állt 1:57.010-zel, így ő jutott tovább első helyen a Q2-be. Mögötte Rob Huff, Tiago Monteiro, Mehdi Bennani, Thed Björk, Micsigami Rio, Nicky Catsburg, Tom Chilton, Esteban Guerrieri, Yann Ehrlacher, Néstor Girolami és John Filippi folytathatta a kvalifikáció második szakaszában, vagyis semmilyen különösebb meglepetés nem történt, a végén nagy nehezen Girolami is összerakott egy továbbjutást érő kört. A két zengős, Panis és Nagy végül a rajtrács legvégére állhatnak fel.

Q2

A negyedórás második szakaszban is a Hondáknak állt a zászló, ennek megfelelően Monteiroék már az első körök után az élre álltak. A második körök után is Monteiro volt a jobbik hondás, 1:56.227-es idejét Michelisz csak megközelíteni tudta, 1:56.337-tel. Mögöttük Huff, Catsburg és Björk tetemes lemaradásban, körülbelül egy másodperces hátrányban voltak, de ők is viszonylag nyugodtan figyelhették az eseményeket, ugyanis Chilton, Guerrieri és Girolami szintén rettenetesen le voltak maradva.

Az első ötös ezt követően egy Catsburg-Björk cserét követően maradt a helyén, így Monteiro, Michelisz, Huff, Björk és Catsburg mentek tovább a Q3-ba, míg Chilton, Bennani, Guerrieri, Girolami, Micsigami, Filippi és Ehrlacher kiestek. Micheliszék japán csapattársa, Micsigami annak örülhetett, hogy a fordított rajtrácsnak köszönhetően a 10. legjobb idővel övé lett a pole-pozíció az első versenyre, megelőzve Néstor Girolamit.

Q3

Öten maradtak tehát a legjobb rajthelyek és az ezért járó pontok eldöntésére, az első sorra és egyben a pole-pozícióra továbbra is a Hondának maradt a legnagyobb esélye. Ekkor már mindenkinek csak egy kör állt rendelkezésére legjobbja megmutatásához, ez azonban az elsőként pályára hajtó vb-éllovasnak, Nicky Catsburgnak egy műszaki hiba miatt nem jött össze.

Az első "normális" időt a másik volvós, az összetettben szintén jól álló Thed Björk futotta, aki 1:56.919 alatt ért körbe Vila Real utcáin. Ennél Rob Huff közel négy tizeddel futott jobbat, de az ő első helye sem tartott sokáig, ugyanis Michelisz már 1:56 alá is "benézett", 1:55.846-os köridővel.

Az utolsó szó a Q2-t nyerő Monteiroé lehetett volna, azonban folyamatosan lassabb volt Michelisznél, ráadásul az utolsó szektorban még hibázott is gyors körén, így csak a negyedik helyről vághat neki a főversenynek. Michelisz a pole-ban a főversenyen!

Előző cikk "Utcai harcra" készül a Honda WTCC-s csapata Portugáliában
Következő cikk WTCC 1. futam: Bennani nyert, Michelisz szép felzárkózás után hetedik