Miért versenyezhetett Monacóban a 107%-ot el sem érő Deledda?

A Formula 2 monacói versenyein rajthoz állhatott a HWA versenyzője, Alessio Deledda is, annak ellenére, hogy az időmérőn 6 tizeddel elmaradt a 107%-ot jelentő köridőtől. Milyen választ adott erre az FIA?

Alessio Deledda, HWA Racelab

Fotót készítette: Dutch Photo Agency

Az idei F2-es bajnokság 2. fordulóján Monacóban az újonc Alessio Deledda se a csütörtöki szabadedzésen, se az időmérőn nem tudott 107%-on belüli kört futni, amelynek éppen az lenne a szerepe, hogy kiszűrje a veszélyesen lassú versenyzőket a futamokról.

Deledda 1:27.744-es ideje 6.341 másodperccel volt lassabb a B-csoportban legjobb időt autózó Robert Svarcman 1:21.403-as körétől. Az FIA szabályai világosan kimondják, hogy amennyiben egy versenyző vagy a csapata nem tud enyhítő körülményeket felmutatni, akkor nem állhat rajthoz a futamokon.

A monacói versenybírók azonban mégis engedélyezték Deledda rajthoz állását, azonban ezt egyáltalán nem indokolták meg a közleményükben.

Az FIA versenyigazgatója, Michael Masi a szokásos vasárnapi sajtótájékoztatóján elárulta, hogy Deledda autójával „folyamatos technikai problémák” voltak a hétvége alatt, ezért engedték rajthoz állni a 26 éves versenyzőt.

„Deleddával és az F2-es futamrészvételével kapcsolatban két dolgot is meg kellett vizsgálniuk a stewardoknak. Természetesen beidézték a csapatot, akik azt mondták, hogy az autóval egész hétvégén mechanikai problémáik voltak.”

„Másrészt, megvizsgálták Deledda előző versenyét, ahol az összes rajthoz álláshoz szükséges feltételnek megfelelt, ezért engedélyezték, hogy rajthoz álljon a mezőny végén.”

„Hogy miért nem indokolták meg a döntésüket, azt nem tudom, nem voltam ott a versenybírók szobájában, és nem is én vagyok a versenybíró, szóval erről nem tudok többet mondani.”

A Formula Scout elemzéséből kiderült, hogy versenykörülmények között Deledda tempója már valamivel jobb volt, és azok után, hogy az első két sprintversenyen 58 kör alatt még 7-szer futott 107%-on kívüli köridőt, amiben már szerepet játszott az is, hogy félre kellett állnia, hogy lekörözzék, míg a főfutamon már egyszer sem került a 107%-on kívülre.

Ettől függetlenül teljesen érthető, hogy a szurkolók értetlenkedve álltak a döntés előtt, azonban az egész gyűlöletcunamit el lehetett volna kerülni jobb kommunikációval. Ha valóban technikai problémái voltak Deledda autójával, azt miért nem lehetett leírni az eredeti FIA dokumentumban?

Villeneuve: „Leclerc csak magát okolhatja”