Dakar: Újabb Loeb-szakaszgyőzelemmel zárult a 12. szakasz

A WRC-legenda Sebastien Loeb a második helyre jött fel a 2023-as Dakar-rali összetettjében, miután pénteken újabb szakaszt nyert meg. Nászer el-Attija továbbra is őrzi előnyét az élen.

#201 Bahrain Raid Xtreme Prodrive: Sebastien Loeb, Fabian Lurquin

Fotót készítette: A.S.O.

Loeb csúcsformája a kéthetes tereprali utolsó napjaiban is kitart, így ő nyerte a Rab-el-Háli és Sajba közötti pénteki 185 km-es etapot, 3 perc 19 másodpercet verve az egyetlen versenyben lévő Audira, amit Mattias Ekström vezet.

Ahogy a kétnapos maratoni szakasz csütörtöki felvonásán, a Bahrain Raid Xtreme versenyzője pénteken is a rajttól fogva vezetett a Prodrive által épített Hunterben, már az első ellenőrző pontnál az élre állva és folyamatosan növelve előnyét. Még a legnehezebb, 29 km-es, főleg homokdűnéken át vezető szakaszon is jobb volt versenytársainál, így az eddigi 12 szakasz felét meg tudta nyerni.

Először a Toyotával el-Attija volt Loeb fő riválisa, a 87 km-es, második ellenőrző pontnál 1 perc 46 másodperccel volt mögötte, azonban Ekström mindössze 12 másodperccel, de meg tudta előzni, ami vigaszt jelenthet az Audinak, akiknek katasztrofális elmúlt hete alatt Stephane Peterhanselnek és Carlos Sainznak is fel kellett adnia a futamot balesetek miatt.

Bár a végén kikapott Ekströmtől, el-Attija így is simán a legjobb Toyotás volt pénteken, a második legjobb az Overdrive színeiben induló Jazid el-Rádzsi a Hiluxszal a nyolcadik helyen, több mint tíz perccel elmaradva Loeb idejétől.

A szakasz negyedik helyét el-Attija mögött a GCK Motorsporttól Guerlain Chicherit szerezte meg, míg az X-Raid Minivel Jakub Przygonski ötödik lett. A hatodik leggyorsabb időt a Centuryból Mathieu Serradori autózta, mögötte a Benzinának hozott egy hetedik helyet Martin Prokop.

Összetettben el-Attija továbbra is masszív, 1 óra 27 perces előnyt őriz két szakasszal a vége előtt, tehát a győzelem küszöbén áll. Loeb veretlenségi sorozatának köszönhetően már a második helyre jött fel és 2017, valamint 2022 után ismét beállíthatja legjobb helyezését a Dakaron.

Loeb Lucas Moraestől vette át a harmadik helyet, az újoncnak a 12. etap nem sikerült jól, csak a tizedik lett, 11 perc 38 másodpercet kapva a franciától. Az élen álló hármas mögött a gyári Toyotás Giniel de Villiers megelőzte csapattársát, Henk Lategant, aki a táv elején megállni kényszerült több mint húsz percre, a látottak alapján műszaki problémák miatt.

Prokop tovább tartja hatodik helyét, mögötte a Centuryból Brian Baragwanath, a Hanweiből Vej Han, Serradori és az Overdrive pilótája, Juan Cruz Yacopini zárja az első tízet. A Le Mans-ban győztes Romain Dumas, aki a rajtnál még a hetedik helyen állt, messze a többiektől lemaradva fejezte be a szakaszt, így kicsúszott az éllovasok közül.