A Toyota szerezte meg a Le Mans-i 24 órás pole-ját, de szoros volt a küzdelem

Kamui Kobayashi egy újabb pole pozícióval ajándékozta meg a Toyota csapatát a Le Mans-i 24 óráson, miután szoros küzdelemben győzte le a Rebellionnál versenyző Gustavo Menezest a Hyperpole során.

Polesitter Kamui Kobayashi, Toyota Gazoo Racing

JEP / Motorsport Images

2020-ra változott az időmérő lebonyolítási rendszere. Csütörtökön már volt egy rövidebb szakasz, mely során a mezőny legtöbb tagjának már eldőlt a rajthelye. A négy kategóriából azonban a leggyorsabb hat, vagyis 24 autó jutott be az idén bevezetett Hyperpole-ba.

Ez azt jelentette, hogy péntek délelőtt rendeztek egy rövidített, 30 perces újabb időmérőt, ahol kiderült, hogy ki szerezte meg az összetett pole-t, valamint, hogy kik lettek a legjobbak minden egyes kategóriában.

A 7-es számú Toyota TS050 Hybriddel Kamui Kobayashi már rögtön az elején egy 3 perc 15,920-as idővel vette át a vezetést, ezzel bőven megelőzve a másik Toyotát vezető honfitársát, Kazuki Nakajimát, aki csak 3 perc 17, 424-et futott.

A Rebellion azonban viszonozta a tüzet, és Gustavo Menezes futott egy lehengerlő, 3 perc 15,822-es köridőt az 1-es rajtszámú Rebellion R-13-mal. Ez az idő ráadásul az addigi leggyorsabb kört jelentette a Circuit de la Sarthe versenypályán egy privát és nem hibrid autótól.

Ez hamar válaszra késztette Kobayashit, aki nem is teketóriázott, és gyorsan futott egy még gyorsabb, 3 perc 15,267 ezredes időeredményt. Ugyan Nakajima is tudott javítani másodjára, ő megragadt a harmadik helyen a másik Rebelliont vezető Louis Deletraz előtt.

Bár Kobayashi még további hat tizedet is faraghatott volna idejéből, a kört végül félbe kellett szakítania, mert megsértette a pálya határait. Ezzel már nem volt lehetősége arra, hogy megdöntse a három évvel ezelőtti saját pályacsúcsát.

Tom Dillmann 4-es számú ByKolles autója zárta az öt résztvevőből álló LMP1-es kategória rajtsorrendjét, de csak éppenhogy megelőzve a legjobb LMP2-es masinákat.

Az LMP2-ben egyébként Paul di Resta hamar az élre kormányozta a 22-es számú United Autosports Orecáját egy 3 perc 24,528-as körrel, amely az eddigi legjobb idő a kategória történetében.

LMP2 pole sitter #22 United Autosports Oreca 07 - Gibson: Paul di Resta

Fotó készítője: JEP / Motorsport Images

Őt Jean-Eric Vergne követte a 26-os G Drive volánjánál, majd pedig jött Will Stevens a JOTA Sport által versenyeztetett 37-es Jackie Chan DC Racing autóval.

Kicsit később azonban a Toyota által támogatott Kenta Yamashita megelőzte Stevenst a 33-as High Class Racing Orecával, hogy utána érkezzen a tavalyi F2-es bajnok, Nyck de Vries a 29-essel versenyző Racing Team Nederland Oreca színeiben, és elvegye Yamashitától az LMP2 harmadik helyét.

De Vriesnek egyébként az időmérő korai szakaszában volt egy ijesztő pillanata, miután a Porsche-kanyaroknál egyenesen a kavicságyba hajtott, végül azonban kicsivel, de sikerült elkerülnie a gumifalat.

A Porsche szerezte meg a pole-t a GTE Pro kategóriában, köszönhetően Gianmaria Bruni 3 perc 50,874-es idejének a 91-es számú 911 RSR-19-ben. Ez az eredmény azonban majdnem három másodperccel lassabb, mint a 2019-es pole idő.

Eleinte még Sam Bird volt a leggyorsabb a 71-es AF Corse Ferrari 488 GTE Evoval, az ideje azonban két tizeddel lassabb volt, mint az akkori GTE Am elsőjének, Matt Campbellnek a körideje a Proton Porschéval.

LMGTE Pro pole sitter #91 Porsche GT Team Porsche 911 RSR: Gianmaria Bruni

Bruni azonban megjavította Bird időeredményét, majd pedig Marco Sorensen egészen a második helyig repítette a 95-ös számú Aston Martin Vantage-ét. A végén még James Calado megelőzte Sorensent az 51-es AF Corse Ferrarival, míg a 97-es Aston Martinnal Alex Lynn szerezte meg a GTE Pro kategória negyedik helyét.

A GTE Am-ban Campbell korai gyors körét végül Come Ledogar döntötte meg a Luzich Ferrarival. A francia 3 perc 51,266-ot futott. Ez csak fél tizeddel volt jobb Campbell idejénél, és négy tizedet vert a harmadik, Matteo Cairoli 56-os rajtszámú Team Project 1 Porschéval futott körére.

Így alakult tehát a 88. Le Mans-i 24 órás Hyperpole időmérője. A futam pedig vasárnap délután fél háromkor veszi kezdetét, és lehet, hogy a csapatoknak esőre is készülniük kell.

Nem semmi a Peugeot most bemutatott, a Hypercar kategóriába szánt versenygépe.