A Toyota sikerével indult a WEC hiperautós korszaka

A 8-as rajtszámú Toyotával versenyző Kazuki Nakadzsima, Sebastien Buemi és Brendon Hartley nyerte meg a WEC idei szezonjának első viadalát, amely egyben a hiperautós szabályrendszer első próbatétele is volt.

#8 Toyota Gazoo Racing Toyota GR010 - Hybrid: Sebastien Buemi, Kazuki Nakajima, Brendon Hartley

JEP / Motorsport Images

A Spa-Francorchamps-ban rendezett hatórás verseny azonban egyáltalán nem a korábbi években megszokott Toyota-dominanciát hozta, hiszen az Alpine-nal komoly küzdelmet vívtak a végső sikerért. Az edzések során ráadásul az LMP2-es autók még időnként gyorsabbnak is bizonyultak, mint a hiperautók, ez pedig kisebb ellentéteket okozott.

Az időmérőn viszont már a két Toyota került az első sorba, de őket szorosan követte az Alpine által átvett és futtatott korábbi LMP1-es masina, a A480 Gibson. A futam emiatt egyáltalán nem tűnt sétagaloppnak a japán gyártó számára, akik már az új GR010-es modellel álltak rajthoz.

A Toyota csapata több hibát is elkövetett a futam során, ez pedig megadta a Nicolas Lapierre, Andre Negrao és Matthieu Vaxiviere által terelgetett 36-os kocsinak az esélyt a győzelemre, de végül a 8-as versenytempója hosszabb távon erősebbnek bizonyult.

Buemi kicsivel több mint egyperces előnnyel szelte át a célvonalat Negrao előtt, akit egy késői defekt is hátráltatott. A harmadik helyre pedig a nehéz futamot futó 7-es Toyota jött be Kobajasival a volánnál.

Az LMP2-ben a United Autosports újabb magabiztos sikert aratott a 22-es Oreca 07-Gibsonnal. Lényegében a rajttól a célig ők vezették a kategóriát, és hiába kaptak egy késői bokszutcaáthajtásos büntetést, ez sem ingatta meg a meggyőző teljesítményüket.

Az öt autóval felálló GTE Pro kategóriában eközben a 92-es számú Porschéval versenyző Kevin Estre és Neel Jani ért fel a csúcsra. Már a pole-t is ők szerezték meg a versenyre, ahol aztán nem igazán volt kérdéses a sikerük sem, hiszen Estre már a korai szakaszban elhúzott mindenkitől, az előnyük pedig végig kitartott.

Ami pedig a GTE Am kategóriát illeti, azt a 83-as számú AF Corse Ferrarija dominálta. Miután Francois Perrodo az élmezőnybe tört fel az autóval, az olasz GT-bajnok, Alessio Rovera tovább növelte a csapat előnyét, így viszonylag könnyedén nyerték meg a spái futamot.

Az új szabályok tehát új helyzeteket is teremtettek az élen, a Toyotának pedig fel kell kötnie a gatyát az új hiperautójával, ha továbbra is győzelmeket akar elérni a WEC-ben. Az mindenesetre jó hír, hogy nincsenek mérföldekkel a többiek előtt. A sorozat következő állomása Portimaóban lesz, ahol egy nyolcórás versenyre kerül majd sor június 13-án.