A történelem legszorosabb befutói - 2. rész

A technikai sportokban akár szabad szemmel nem mérhető időegységek dönthetnek diadal és vereség között. Melyek voltak azok az autó- és motorversenyek, ahol a legszorosabb befutókat láthattuk? Az Autosport.com összegzésének hála most választ kaphatunk erre a kérdésre.

Al Unser Jr. beats Scott Goodyear to the finish

Fotót készítette: Indianapolis Motor Speedway

NASCAR Cup Series - 0.002 ezred

A NASCAR-ban számos alkalommal láthattunk már olyan befutót, ahol mindössze ezredek döntöttek a győztes kilétéről. Egészen pontosan nyolc olyan alkalom volt, ahol a győztest és a második helyezettet kevesebb, mint egy század választotta el.

Két olyan verseny is van, ahol mindössze 2 ezred másodperc döntött a győztes kilétéről: a 2003-as darlingtoni, valamint a 2011-es talladegai viadal.

2003-ban a 31. helyről rajtoló Ricky Craven az utolsó körökben végül megelőzte az addig vezető Kurt Buscht. A látványos küzdelem végén szabad szemmel nem lehetett eldönteni, ki haladt át elsőként a célvonalon. A mérések végül Cravent hozták ki győztesnek, kis híján a mérhető legkisebb különbséggel.

Nyolc évvel később Talladegában a győztes kilétére ismét csak a célfotók tanulmányozása után derült fény. A legendás pályán négy darab két autós „vonat” tolta egymást a győzelem felé. Az utolsó kör kezdetén Jeff Gordon állt az élen.

A hármas kanyarnál Gordon csapattársa, Jimmie Johnson sikertelenül próbált a belső íven előzni. Gordon ezután Clint Bowyer „oldalszélárnyékát” próbálta kihasználni, ez azonban megnyitotta Johnson előtt a győzelemhez vezető utat.

Clint Bowyer, Richard Childress Racing Chevrolet, Jeff Gordon, Hendrick Motorsports Chevrolet, Jimmi

Fotó készítője: Ashley Dickerson, ASP Inc.

IndyCar - 0.024 másodperc

Az IndyCar legszorosabb befutóját a 2002-es Delphi Indy 300 hozta, amit Chicagolandben rendeztek. Az utolsó 22 körben zajló csatában Sam Hornish Jr és Al Unser Jr küzdöttek a győzelemért.

A páros sokáig fej-fej mellett haladt, egyikük sem tudott egyértelműen a másik elé kerülni. Hornish végül 24 ezreddel előbb szelte át a célvonalat, mint ellenfele. A győztes ráadásul sikerének köszönhetően 12 pontos előnnyel utazhatott a bajnokság záró futamára.

Indy Lights - 0.0005 másodperc

A 2007-es, Chicagolandben rendezett Indy Pro úgy szerepel a Guinness Rekordok Rekordok könyvében, mint az autó- és motorversenyzés történelmének legszorosabb befutóját eredményező verseny.

A Sam Schmidt Motorsport két versenyzője, Alex Lloyd és Logan Gomez voltak azok, akik a verseny végéhez közeledve az első helyért csatáztak. Kettejük közül Gomez állt az élen.

Lloyd az utolsó körben a külső íven próbálkozott, a páros az utolsó métereken még össze is ért. Gomez végül gyakorlatilag értelmezhetetlen különbséggel, 0.0005 másodperccel, azaz 5 tízezreddel tudta megőrizni előnyét. A győztesnek ráadásul ez volt első győzelme a sorozatban.

MotoGP - 0.0 másodperc.

Az 500 köbcentis kategória 1975-ös Holland Nagydíja az egyetlen verseny a királykategória történelmében, ahol a futam első és a második helyezettje azonos idő alatt teljesítette a versenyt.

A győzelmet a Szuzuki versenyzője, az első 500-as győzelmét szerző Barry Sheene szerezte meg Giacomo Agostini előtt.

Az időmérő gépezet csak tizedre pontosan tudta mérni a versenyzők idejét, így a páros matematikailag egyszerre ért célba.

Häkkinent nem lepte meg Hamilton hibája: „nehéz mindent észben tartani”