Vinales nyerte az Ausztrál Nagydíjat, Zarco „kiütötte” Marquezt

Maverick Vinales egy nagyon határozott teljesítmény végén megnyerte az ausztrál versenyt a MotoGP-ben, közvetlen Iannone és Dovizioso előtt. Rossit csupán a hatodik helyen intették le.

Maverick Viñales, Yamaha Factory Racing

A tegnapi időmérőn Marc Marquez egy fenomenális körrel megszerezte a pole pozíciót a csepegő esőben Maverick Vinales és Johann Zarco előtt. Rossi csak a hetedik, Dovizioso pedig csak a kilencedik pozíciót tudhatta magáénak.

A világ legjobb motorosai teljesen ideális, száraz körülmények között állhattak fel a rajtrácsra, így minden adott volt ahhoz, hogy egy remek futamot lássanak a nézők, független attól, hogy Marquez már matematikailag is világbajnok.

A futam előtt Marquez 296 pontot tudhatott a neve mellett. Dovizioso a bajnokság második helyén 194 egységgel várta a rajtot a 185 pontos Rossi előtt, aki közvetlen Vinalest, a yamahás társát előzte meg ezzel. A spanyolnak 155 pontja volt. A legjobb öt sorrendjét a nemrég súlyosan megsérült Crutchlow zárta 148 ponttal.

A rajt sima volt, ami nem sikerült túl jól Marquez számára. Miller ezt gyakorlatilag azonnal kihasználta, és az élre is állt. A Honda rekordere azonban nem hagyta magát, és a második kör legelején visszavette a vezetést. Nem sokkal később már a 7 helyet előrelépő Dovizioso volt a második Iannone és Miller előtt, míg Rossi az ötödik helyen haladt, megelőzve ezzel Zarcót és Rinst.

24 kör volt hátra, amikor Zarco a lágy abroncsaival bement Rossi elé, és Iannone mögé.

Két körrel később Zarco már a negyedik pozícióban húzhatta neki, de Marquez mögött látványosat bukott, így Rossi vette át a helyét. Szerencsére a motoros nem sérült meg súlyosan.

A visszajátszásokból kiderült, hogy a francia egyszerűen elmérte a távolságot az 1-es kanyarban, és belerohant Marquez-be. A spanyol ugyan a motorján maradt, a sérült Honda miatt kénytelen volt feladni a versenyt. A japánok csak fogták a fejüket, főleg azok után, hogy Pedrosa bukott, és a spanyol is kiesett, aki a 4-es kanyarban dobta el a technikát.

20 körrel a leintés előtt már Vinales vezette a futamot Rossi előtt. A két gyári Yamaha mögött Dovizioso és Iannone támadhatott. 5 körrel később Iannone egy remek manőverrel felugrott a két Yamaha közé, de nem sokáig volt ott. A Suzuki versenyzője hibázott, és ezzel újra az ötödik helyen találhatta magát. Bautista is profitált a hibából, és harmadikként folytatta tovább. Vinales ekkor már majdnem 2 másodperccel vezette a versenyt.

Bautista nem elégedett meg ennyivel, és megelőzte Rossit. Sőt, a küszködő olasz legenda mellett Dovizioso is elment. 10 körrel a vége előtt Dovi még egy helyet javított, ezzel maga mögé utasítva Bautistát, akit így újra Iannone támadhatott Rossival. Miközben Vinales 3.3 másodpercre növelte az előnyét, egy körrel később Iannone megint Bautista előtt találhatta magát.

Az utolsó etapban Rossi feljebb kapcsolt és egy határozott előzés végén övé volt a második hely, de csak pár másodperc erejéig, mert röviddel ezután visszaesett, ötödikként menvén tovább Iannone, Bautista és Dovizioso , valamint az érinthetetlen Vinales mögött.

A KTM a kettős pontszerzés lehetőségét akkor vesztette el, amikor Pol Espargaro visszatért a bokszba, pedig már 5 kör sem volt hátra.

Vinales nyugodtan, a saját dimenziójában ment az élen, akárcsak Iannone a Suzukival, amivel a hibáját követően sikerült felzárkóznia a második helyre közvetlen Dovizioso és Bautista elé. A legjobb öt sorrendjét Rins zárta, így Rossi már csak hatodik volt.

A verseny végére Vinales sokat veszített az előnyéből, de így sem volt veszélyben a győzelme, ami idén az első volt számára. A második helyen 1.5 másodperces különbséggel Iannone ért célba, míg Dovizioso szorosan mögötte harmadik lett a Ducatival. Ennek értelmében három különböző gyártó versenyzője állhatott fel a dobogóra.

A végig kiválóan versenyző Bautista 4 másodperces hátrányban negyedik lett, és mindezt a tizenkettedik kockáról indulván. Hozzá hasonlóan Dovizioso is sokat jött előre. Az olasz csak kilencedikként várta a startot. A TOP-5 sorrendjét Rins zárt a Team Suzuki Ecstarral Rossi előtt, aki egyáltalán nem lehet elégedett, különösen azok után, hogy a csapattársa megnyerte a futamot. Vinales legutóbb 2017-ben Franciaországban ünnepelhetett a pódium legfelső fokán.

A TOP-10-ben találhatjuk még Millert, Morbidellit, A. Espargarót és Smithet. A futamot P. Espargaro, Syahrin, Pedrosa, Marquez és Zarco sem tudta befejezni.