Új világbajnokot avattak a MotoGP-ben, Rins nyert Valenciában!

A Suzuki az utolsó királykategóriás versenyén győzni tudott Alex Rins révén, míg Francesco Bagnaia megszerezte a világbajnoki címet azzal, hogy a kilencedik helyen futott be.

Francesco Bagnaia, Ducati Team

A szezonzáró Valenciai Nagydíj előtt Francesco Bagnaia 23 pontos előnnyel rendelkezett Fabio Quartararo előtt, így a képlet egyszerű volt: ha Quartararo nem nyer vagy Bagnaia a top 14 hely valamelyikén ér célba, akkor a Ducati versenyzője a világbajnok.

Az időmérőn Martin szerezte meg a pole-t Marc Marquez és Miller előtt, Quartararo a negyedik, Bagnaia pedig a nyolcadik helyről indulhatott a 14 órakor induló versenyen.

A rajtnál Rins vette át a vezetést, Martin a második, Marc Marquez a harmadik helyre esett vissza, Miller hosszú csata után a negyedik helyen haladt, míg Quartararo és Bagnaia folyamatosan keményen harcolt az ötödik helyért, amiből a francia pilóta jött ki jobban – a harcok során Bagnaia motorjából egy kisebb darab is leesett.

Az első körökben mindkét Espargaro kiesett, míg Miller ügyes manőverrel megelőzte Marc Marquezt és feljött a harmadik helyre, Bagnaiának pedig Brad Binder ellen kellett védekeznie, hogy megtartsa a hatodik helyét.

A 7. körben Alex Marquez is bukott, majd Crutchlow is így járt. Brad Binder támadássorozata végül sikeres volt, megelőzte Bagnaiát, aki a hetedik helyre esett vissza, Quartararo pedig a vezető négyes után eredt.

A 10. körben Marc Marquez is bukott, így a top 10 állása Rins, Martin, Miller, Quartararo, Brad Binder, Bagnaia, Mir, Oliveira, Marini, Bastianini volt, Quartararo pedig 1,5 másodperccel volt lemaradva Millertől.

Mir meglehetősen simán megelőzte Bagnaiát, majd Oliveira is megelőzte a Ducati-pilótát. Eközben Zarco bukott, Quartararo pedig utolérte a vezető hármast, Quartararót viszont Brad Binder érte utol, így egy ötösfogat alakult ki az élen.

Binder meg is előzte Quartararót, Marini pedig Bagnaiát, így hiába romlott Bagnaia helyezése, így is biztosnak tűnt a világbajnoki címe, hiszen 4 versenyző volt ott Quartararo előtt.

5 körrel a leintés előtt Brad Binder Millert is megelőzte, Bagnaia mellett pedig a márkatárs Bastianini is elment. Miller ezt követően elesett, így Quartararo feljött a negyedik helyre, de relatíve messze volt a top 3-tól.

Már csak 2 kör volt hátra, amikor Brad Binder Martint is megelőzte, Bagnaiát pedig Morbidelli támadta, viszont megelőzni már nem tudta.

Az élen Brad Binder meg tudta közelíteni Rinst, de megelőzni nem tudta, így a sorrend Rins, Brad Binder, Martin, Quartararo, Oliveira, Mir, Marini, Bastianini, Bagnaia, Morbidelli volt.

Ennek köszönhetően a Suzuki győzelemmel zárta a királykategóriás időszakát, Bagnaia pedig 2007 óta az első ducatis világbajnokká vált, Quartararónak pedig a világbajnoki második hellyel kellett beérnie.

Így oldotta meg a Red Bull a pattogás problémáját...

Helyezés Versenyző Kör Idő Hátrány Intervallum km/ó Pont
1 Spain Alex Rins 27 -       25
2 South Africa Brad Binder 27 0.396 0.396 0.396   20
3 Spain Jorge Martin 27 1.059 1.059 0.663   16

Előző cikk Rossi: Bagnaia eddig „nem volt önmaga” a pályán a MotoGP fináléja előtt
Következő cikk Quartararónak „esélye sem volt” megnyerni a MotoGP bajnoki fináléját