Jelentés az időmérőről

Totális Honda-uralom a MotoGP jerezi időmérőjén!

Megállíthatatlan volt a Honda a 2017-es MotoGP-szezon negyedik időmérőjén, a spanyolországi Jerezben. Dani Pedrosa ellenállhatatlanul motorozott, szorosan mögötte viszont ott van a csapattárs Marc Márquez is.

Dani Pedrosa, Repsol Honda Team

MotoGP 2017

A 2017-es FIM MotoGP világbajnokság újfent egy rendkívül izgalmas szezonnak ígérkezik, amellyel kapcsolatban a megszokottak szerint minden fontosabb információról beszámolunk nektek.

Valentino Rossi, Yamaha Factory Racing, Dani Pedrosa, Repsol Honda Team
Marc Marquez, Repsol Honda Team
Dani Pedrosa, Repsol Honda Team, Marc Marquez, Repsol Honda Team, Valentino Rossi, Yamaha Factory Racing
Cal Crutchlow, Team LCR Honda
Maverick Viñales, Yamaha Factory Racing
Maverick Viñales, Yamaha Factory Racing, Valentino Rossi, Yamaha Factory Racing
Valentino Rossi, Yamaha Factory Racing
Johann Zarco, Monster Yamaha Tech 3

A MotoGP versenynaptárának egyik legismertebb pályáján, a jerezi aszfaltcsíkon Pedrosa uralta az első szabadedzéseket, a negyedik gyakorláson, közvetlenül az időmérő előtt viszont már a csapattárs, Marc Márquez végzett az élen, tehát a Repsol Honda tűnt a legerősebbnek. Az utolsó szabadedzésen már csak minimális különbség volt a mezőny legnagyobb része között (1,3 másodperc az első 22 versenyző között!), így rendkívül szoros küzdelemre volt kilátás a szombat délutáni, verőfényes napsütésben megrendezett kvalifikáción.

Q1

Nehezen indult az időmérő első szakasza az apriliás Sam Lowes számára, aki már épp készülődött ahhoz, hogy kihajtson a pályára, amikor a bokszutca végéről vissza kellett futnia saját garázsába, a tartalékmotorért.

Az első mért kört Loris Baz teljesítette, azonban őt Andrea Iannone és Aleix Espargaró is gyorsan maguk mögé utasították. Még szűk kilenc per volt hátra a Q1-ből, amikor Espargaró már 1:39 elejénél járt a köridőkben, őt pedig a két olasz, Andrea Dovizioso és az előbb már említett Iannone követte, minimális lemaradásban, kettejük között mindössze tizenhét ezredmásodperc volt a különbség.

A második körökre készülődő versenyzők közül a továbbjutásért reális eséllyel harcba induló Iannone kis híján leesett Suzukijáról, akkora volt a lendülete. Két perccel a leintés előtt Aleix Espargaró már 1:39 alatt járt, őt Petrucci követte 1:39.090-nel. Kicsivel később megérkezett a végre normális kört összerakó Iannone is, aki néhány századdal rá tudott licitálni Espargaró idejére.

Az idő lejárta után is Iannone és Aleix Espargaró álltak a lista élén, így ők mehettek tovább a Q2-be. A többször továbbjutó helyen álló Petrucci végül a harmadik helyet szerezte meg, Doviziosónak pedig némi meglepetésre nem igazán volt esélye a továbbjutásra, és csak negyedik lett a Q1-ben. A leginkább talán Loris Baz teljesített alul maghoz képest, aki a holnapi futamnak csak a huszadik helyről vághat neki.

Q2

A nagyágyúk, a két Repsol Honda, a yamahások és a többiek, Iannonéval és Aleix Espargaróval kiegészülve alig néhány perccel később szintén megkezdték a maguk tűzijátékát. Pedrosáék tovább folytatták volna erős sorozatukat, Valentino Rossi pedig egy jó rajthelyet szeretett volna elérni ahhoz, hogy megszerezhesse Jerezben pályafutása tizedik győzelmét.

A mezőnyt a két angol, Scott Redding és Cal Crutchlow vezette az első körök során, így övék lett az első mért idő is. Az első reális viszonyítási pont a pole-pozícióhoz szükséges idővel kapcsolatban Márquez brutális, 1:38.300-as ideje volt, amellyel két tizedet adott a hétvége addigi legjobb köridejének. Dani Pedrosa a maga körében sokáig vezetett Márquezhez képest, végül aztán, igaz, csak néhány századdal, de be kellett sorolnia a csapattárs mögé.

Nagyjából hét perccel a leintés előtt a mezőny nekikezdett második kísérleteinek a javítás érdekében. Márquez ennek eredetileg a második motorjával vágott neki, azonban egy kör után visszatért első számú gépéhez. Valentino Rossi sokáig csak a tizenegyedik helyen tartózkodott, így komoly javulásra volt szüksége egy jobb rajthelyhez. Alig fél perccel a leintés előtt Pedrosa állt az élre, ezredekkel megelőzve Márquezt, később pedig meg is tudta ezt tartani, miután Márquez már nem tudott javítani az idején.

A Honda totális sikerét Crutchlow tette teljessé a harmadik hellyel, így a japánok a teljes első sort kisajátították. A negyedik helyen találjuk az első két futam győztesét, Maverick Vinalest, aki így egy teljes sorral előrébb várhatja a rajtot csapattársánál, Rossi ugyanis végül maradt a hetedik. A két vb-aspiráns yamahás közé Iannone és a Tech 3 újonca, Johann Zarco fért be az ötödik és a hatodik helyre.

Nyilatkozatok

Dani Pedrosa: "Boldog vagyok, az egész hétvégén jól éreztem magam a motoron. Azt sejtettem, hogy meglehet az első sor, de próbáltam a jó érzés miatt megszerezni a pole-t a holnapi versenyre. Nehéz lesz úgy, hogy a csapattársam, Marc mellettem van, de ma sikerült elérni a fő célunkat az első rajthellyel."

Marc Márquez: "Tudtam hogy Dani itt mindig nagyon gyors. Próbáltam tőle tanulni, úgy néz ki, el tudtam lesni tőle ezt-azt, mivel lehet itt még gyorsabban körbeérni. Boldog vagyok, mert elértük a célunkat, és jó pozícióban vagyunk a versenyt illetően."

Cal Crutchlow: "Ez volt a maximum, amit ma elérhettem, elégedett vagyok, ha még egyszer nekimegyek a javításnak, tuti, hogy elesek. Aztán a levezető körben jött egy darázs, ötször-hatszor biztos, hogy megcsípett...Keményen dolgoztunk, ez pedig ma kifizetődött a Honda jó teljesítményének is köszönhetően."

Előző cikk Márquez szerint az amerikai győzelem ellenére még mindig megvannak a Honda problémái
Következő cikk Pedrosa nyert Jerezben, csak spanyolok a dobogón a MotoGP-ben!