Szenvedtek az élmenők, meglepetésgyőztes a MotoGPben!

Brad Binder uralta a Cseh Nagydíjat, ezzel döbbenetre megszerezte saját és a KTM első győzelmét is a MotoGP-ben, míg a pontversenyben vezető Fabio Quartararo, Maverick Vinales és Andrea Dovizioso is szenvedtek.

Race winner Brad Binder, Red Bull KTM Factory Racing

A 2016-os Moto3-bajnok Brad Binder mindössze harmadik versenye után előléphetett a gyári Red Bull KTM Factory Racinghez a Tech3-tól 2020-ban, miután Johann Zarco távozott a csapattól, ma pedig könnyedén megszerezte a gyártó számára történelmi győzelmet.

A poleból induló Johann Zarco elrontotta a rajtot és a 6. helyig esett vissza, míg Franco Morbidelli, akit a verseny előtt sokan a győzelemre is esélyesnek tartottak, a Petronas SRT Yamahával átvette a vezetést.

Csapattársa, Fabio Quartararo volt a második, de az apriliás Aleix Espargaro elvette tőle a helyet a négyes kanyarban. Quartararo visszaelőzte, miután Espargaro az egyes kanyart szélesre vette, de Morbidelli ekkor már egy másodpercre volt.

Mögöttük a KTM párosa, Pol Espargaro és Binder helyet cseréltek a negyedik helyen, Binder a harmadik körben az idősebb Espargarót is megelőzve jött fel harmadiknak, majd lerohanta a tapadási gondokkal küzdő Quartararót, akit a 9. körben, a hármas kanyarban került meg.

Pol Espargaro követte őt a tizenegyes kanyarban, de az utolsó előtti kanyarban szélesen fordult, így a francia visszajött a harmadik helyre. Így Zarco megtámadhatta a célegyenesben, az egyes kanyarban, melybe Espargaro szintén szélesen fordult, meg is előzte.

Ahogy Espargaro visszatért, a két motoros összeért, a KTM pilótája kiesett, Zarco pedig büntetést kapott. Binder közben elkezdte ledolgozni a hátrányt Morbidellivel szemben, a 13. körben pedig át is vette a vezetést és azonnal elhúzott.

A dél-afrikai tovább nyitotta az ollót, 5,2 másodperces előnnyel nyert végül, és ő lett az első újonc a kategóriában, aki futamot tudott nyerni 2013 óta, Marc Marquez győzött ekkor. Morbidelli tempója visszaesett az utolsó körökre, de meg tudta tartani a második helyet, így élete első dobogós helyét kaparintotta meg.

Brad Binder, Red Bull KTM Factory Racing

Fotó készítője: Gold and Goose / Motorsport Images

Zarco, miután remekül elvégezte a hosszított körös büntetést, megtartotta a harmadik helyet, Quartararót kordában tartva, de komoly nyomás alá helyezte a suzukis Alex Rins, miközben Zarco is veszíteni kezdett a tapadásból.

Rins végül nem jutott át rajta, Zarco így a 2018-as maláj futam óta először állhatott a dobogóra, míg az Avintia csapatának története során ez az első top 3-as célba érése. Rins negyedik helyét júliusban szerzett kartöréséből felépülve kaparintotta meg, Valentino Rossi pedig első gyári yamahásként a 10. helyről felkapaszkodva lett ötödik.

A hatodik Miguel Oliveira élete legjobb MotoGP-életét érte el a Tech3 KTM-mel Quartararo, Takaaki Nakagami, Jack Miller és Aleix Espargaro előtt. A Ducatinak közben szörnyű napja volt, Andrea Dovizioso 15 másodperccel maradt le a győztestől tizenegyedikként, míg Maverick Vinales a Yamahával csak tizennegyedik lett.

Az utolsó pontszerző helyet Alex Marquez szerezte a gyári Hondával. Vinales borzalmas versenyének hála Quartararo vezetése 17 pontra nőtt, míg a fiókcsapatból Morbidelli a harmadik helyre lépett elő, miután a Yamaha legjobb eredményét érte el Brnóban.