MotoGP: Bastianini az egyéves Ducatival nyerte a 2022-es szezon első futamát!

A Gresini Ducati versenyzője, Enea Bastianini a kiváló újoncévét követően kirobbanó formában kezdte a 2022-es MotoGP szezont, miután a tavalyi Ducatival is megnyerte a 2022-es Katari Nagydíjat kisebb meglepetésre Brad Binder és Pol Espargaro előtt.

Enea Bastianini, Gresini Racing

Az első helyről induló Jorge Martin borzalmasan kapta el a rajtot, az élre pedig a Ducatik holeshot-device-át ismerve óriási meglepetésként a két Repsol Honda állt, Pol Espargaro, Mac Marquez sorrendben, a harmadik helyre pedig legalább ekkora meglepetésként Brad Binder állt a KTM-mel.

Ahogyan arra számítani lehetett, Joan Mir pedig megkezdte a vasárnapi felzárkózását: a 2020-as világbajnok egy kör alatt feljött a 8. helyről a 4-re – társaságnak azonban megkapta a bombaformában lévő Enea Bastianinit, aki idén a 2021-es Ducatival fog versenyezni, fejlesztések nélkül.

A 6. körben változott meg a sorrend az élen az óvatos kezdés után: Marc Marquez rontotta el az 1. kanyart, odaajándékozva a 2. helyet Brad Bindernek, míg Bastianini begyújtotta a rakétákat, és alig 1 kör alatt előbb Mir, majd Marquez mellett is elment.

A 12. körben nagy baleset fogyasztotta meg a mezőnyt: a 8. helyért csatázva Pecco Bagnaia alól kicsúszott a motor, és magával vitte a pole-ból induló Jorge Martint is. Borzalmas napot zárt így a tesztek előtt favoritnak kikiáltott gyári Ducati, miután Jack Millernek két körrel korábban technikai hiba miatt fel kellett adnia a futamot.

A 14. körre Binder vezetésével alakult ki egy vonat a 2. helyért, amit kihasználva Pol Espargaro az előnyét 1 másodperc fölé tudta tornázni – Bastianini pedig az első kanyarban merészen be is vetődött mellé, és elindult levadászni a győzelemért a gyári hondás Espargarót, miközben Marc Marquez megkapta a nyakába az Apriliával Aleixt.

5 körrel a 22 körös verseny vége előtt Bastianini 1,2 másodpercről 2 tizedesre csökkentette a hátrányát Pol Espargaróval szemben. Egy körrel később a Ducati végsebességét kihasználva Bastianini meg is előzte a Hondát, Espargaro pedig el is mérte az első kanyar féktávját, és odaajándékozta a második helyet Brad Bindernek.

Bastianini pedig innen már nem is hibázott, és karrierjének első győzelmét szerezte a második szezonjának első futamán - a korábban az Aprilia gyári alakulatát kiszolgáló Gresini pedig utoljára 2006-ban aratott győzelmet Toni Elias révén, alig egy évvel azután, hogy az alapító Fausto Gresini halála után a csapat létezése is veszélybe került.

Brad Binder egy nagyon értékes 2. helyet szerzett a KTM-nek, Pol Espargaro viszont kevésbé lesz boldog a 3. helyével. Aleix Espargaro majdnem elkapta a testvérét az Apriliával, Marc Marquez pedig a korai hibáját követően nem tudta újra felvenni a ritmust.

Meglepően átlagos futamot zártak végül a Suzukik: Joan Mir a 6., Alex Rins a 7. helyen zárt, miután a feljavult végsebességükkel sem tudták tartani a lépést az élmezőnnyel. Mögöttük a 8. helyet a célegyenesben vette el Johann Zarco a világbajnoki címvédő Fabio Quartararo elől, aki továbbra is elképesztően frusztrált a Yamaha végsebességének hiánya miatt.

A legjobb újonc a 15., utolsó pontszerző helyet megszerző Remy Gardner lett, aki a vártnál erősebb futamot teljesítő Darryn Binderrel csatázott. Miguel Oliveira, Alex Marquez, és Marco Bezzecchi is bukás miatt adta fel a futamot.