MotoGP Holland TT

Marquezt megbüntették, változott a Holland Nagydíj sorrendje!

Marc Marquezt megbüntették a guminyomásra vonatkozó szabály megsértéséért a MotoGP Holland Nagydíján, így a 10. helyre esett vissza.

Marc Marquez, Gresini Racing

Fotót készítette: Gold and Goose / Motorsport Images

Gresini Ducati versenyzője a 26 körös asseni futam nagy részében a dobogó legalsó fokáért harcolt, amit végül a gyári Ducatival Enea Bastianini szerzett meg. Marquez a második körben szerezte meg a harmadik helyet, miután az ötös kanyarban megelőzte Maverick Vinalest az Aprilián és a nyolcadik körben egy fura pillanat után elvesztette azt.

A nyolcas kanyar kijáratában Marquez hátranézett és úgy tűnt, a kilences kanyarra mutat, mintha azt üzenné a VR46-tal érkező Fabio Di Giannantoniónak, hogy ott előzze meg. Marquez nem szakadt le Di Giannantonio mögött, ezért felmerült, hogy az első guminyomás a szabályok szerint megengedett minimális alatt volt és kellett a piszkos levegő, hogy felmelegítse a gumikat.

A jelenlegi szabályok szerint a versenyzőknek a sprint 30%-át és a nagydíjak 60%-át a minimális guminyomás, azaz 1.8 bar felett kell megtenniük. Marquez ezt a határt nem érte el, ezért 18 másodperces időbüntetést kapott, így a negyedik helyről a tizedikre esett vissza:

1 Italy F. Bagnaia Ducati Team 1 Ducati 26

40'07.214

176.6   25
2 Spain J. Martin Pramac Racing 89 Ducati 26

+3.676

40'10.890

3.676 176.3   20
3 Italy E. Bastianini Ducati Team 23 Ducati 26

+7.073

40'14.287

3.397 176.0   16
4 Italy F. DiGiannantonio Team VR46 49 Ducati 26

+8.299

40'15.513

1.226 176.0   13
5 Spain M. Viñales Aprilia Racing Team 12 Aprilia 26

+8.258

40'15.472

176.0   11
6 South Africa B. Binder Red Bull KTM Factory Racing 33 KTM 26

+16.005

40'23.219

7.747 175.4   10
7 Spain A. Marquez Gresini Racing 73 Ducati 26

+21.095

40'28.309

5.090 175.0   9
8 Spain R. Fernández Trackhouse Racing Team 25 Aprilia 26

+22.368

40'29.582

1.273 174.9   8
9 Italy F. Morbidelli Pramac Racing 21 Ducati 26

+23.413

40'30.627

1.045 174.9   7
10 Spain M. Marquez Gresini Racing 93 Ducati 26

+23.868

40'31.082

0.455 176.0   6

Marquezé az első súlyosabb, guminyomás miatt kiosztott büntetés a Spanyol Nagydíj sprintfutama óta, ahol Fabio Quartararo a dobogóról csúszott le emiatt. Jerezben még négy másik motorost is megbüntettek így, a sok bukás miatt azonban sokan a vártnál tovább voltak tiszta levegőben. A gumik piszkos levegőre való érzékenysége és amiatt, hogy 2.1 bar felett a tapadás látványosan csökken, a szerelőknek nagyon nehéz belőnie a rajtnál a guminyomást.

A tavaly bevezetett szabályban az első gumi minimális nyomását a Michelin kérésére 1.88-ról 1.8 barra csökkentették, a versenyzők szerint ugyanis a korábbi veszélyes volt. 2024-re a versenyzőkre eleinte kizárás várt volna, amennyiben ezt megszegik, végül sprinten nyolc, nagydíjon 16 másodpercre módosították.

Porsche Approved – használt Porsche megnyugtató garanciával – részletekért kattints ide!

Előző cikk MotoGP: Bagnaia nyert Hollandiában, lőtávon belül Jorge Martin a pontversenyben!
Következő cikk Heti motorsport-program: F1-es Brit Nagydíj, F2, F3, MotoGP és IndyCar!