Texasi dráma: Marquez az élről bukott, Rins nyert Austinban

Alex Rins élete első győzelmét aratta a MotoGP-ben az Amerikai Nagydíjon, miután az élről esett ki Marc Marquez és megelőzte Valentino Rossit. A Suzuki legutóbb 2016-ban állhatott fel a dobogó csúcsára.

Alex Rins, Team Suzuki MotoGP

Bob Meyer

Marquez idén is nagyon érzi a texasi pályát, és ennek is betudható, hogy megkaparintotta a pole-t a COTA-n, akit Rossi és Crutchlow követett az első háromban. A második sorban Miller, Espargaro, és Vinales álltak fel a rajtrácsra, míg Dovizioso csak a 13. lett az időmérőn.

Marquez nem rajtolt a legjobban, de így is őrizte az első helyet, mögötte Rossi, Crutchlow, Miller, Rins, Vinales, Espargaro, és Dovizioso volt az első nyolc sorrendje, de utóbbi nem érte be ennyivel, a hatodik helyig kapaszkodott fel az első körben.

Az első bukás Espargaro nevéhez fűződött, aki a 14-esben esett az Apriliával, de nem sérült meg, és a mezőny után tudott eredni. Közben Marquez kicsit ellépett az élen, Rossit pedig Crutchlow szorongatta a második pozícióért. A nyolcadik helyen köröző Vinales áthajtásos büntetést kapott, ugyanis kiugrott a rajtnál, és ugyanez az ítélet született Mir esetében is.

Az ötödik körben Marquez előnye közelítette a 2 másodpercet, Crutchlow szorosan fogta Rossit, de egy körrel később esett a 11-es kanyarban, kiment alóla a motor első kereke, és véget ért a futama Austinban. Marquez, Rossi, Miller, Rins, Morbidelli, és Dovizioso az első hatban az incidenst követően, míg Vinales azt hitte, az új büntetésformát kapta meg, vagyis szélesen vette az erre kijelölt kanyart, és ennek betudhatóan esett hátra.

12 körrel a vége előtt jött a dráma: Marquez esett a hátsó egyenes végén, elment a motor eleje, és utána még egyszer a földre került, amikor próbálta beindítani a Hondát, de sikertelen volt a kísérlet, és kiesett a címvédő. Ezzel Rossi örökölte meg az első helyet, akit Rins és Miller követett, Morbidelli a negyedik helyen, Dovizioso az ötödiken haladt féltávnál.

Rossi és Rins között 5 tized magasságában volt a különbség, Miller lemaradva, 3 másodpercre követte őket. Kilenc körrel a leintés előtt Lorenzo is elköszönt az idei harmadik nagydíjtól: valami technikai gondja lehetett, mert simán félreállt a másik gyári Hondával a 12-es kanyarban, ugyanott, ahol csapattársa kiesett.

Nem sokkal később Dovizioso lépett még egyet, feljött a negyedik helyre, letudva Morbidellit. Az élen Rossi húzta a gázt Rins és Miller előtt, Dovizioso, Morbidelli, és Petrucci alkották az első hatot, hat körrel a befutó előtt. Rins nem tágított, folyamatosan Rossi közelében tartózkodott, pár tizedre volt a Yamaha versenyzőjétől.

Négy kör volt hátra, amikor a türelmes Rins lépett, belülről bújt el finoman Rossi mellett, megkaparintva a vezetést. Rossi még ugyanebben a körben próbált visszatámadni a 12-es kanyarban, de túlment kicsit, maradt Rins mögött.

A hajrára Rins, Rossi, Miller, Dovizioso, Morbidelli, Petrucci, Quartararo, Espargaro, Bagnaia, és Nakagami sorrendben mentek el. Ugyan Rossi még indított egy utolsó rohamot Rins ellen, de nem tudta elkapni a suzukist, maradt a sorrend közöttük, és Rins a hetedik helyről rajtolva nyert.