13 éve szerezte a magyar motorsport utolsó világbajnoki címét Talmácsi Gábor

Az akkor még 125 köbcentiméteresnek nevezett kategóriát körömrágós küzdelemben nyerte meg az Apriliával Talmácsi Gábor 2007-ben, erre emlékezünk most röviden.

Gabor Talmacsi

Fotót készítette: Gold and Goose / Motorsport Images

Miután 2005-ben nem túl békés módon vált el a KTM-től - az utolsó futamon a megegyezés ellenére, egyesek szerint szándékosan, megelőzte Mika Kalliót, ezzel megfosztva őt a világbajnoki címtől - 2006-ban a Hondával csak a hetedik lett a vb-pontversenyben Talmácsi Gábor a Hondával.

A szezon után a mezőny legjobbnak tartott csapata, az Apriliával versenyző Team Aspar ajánlott neki szerződést, amit azzal a céllal fogadott el a magyar versenyző, hogy minél rövidebb úton feljebb léphessen a 250 köbcentisek közé.

Ehhez azonban a legkisebb kategóriában kellett előbb bizonyítania és a tesztek után azonnal megmutatta, mit tud, egy második és egy első hellyel. Már ekkor látszott, hogy legnagyobb riválisa csapattársa, Hector Faubel lesz.

Ezt egy kisebb hullámvölgy követte, négy futamon át nem tudott dobogóra sem állni, szerencséjére a riválisok testvériesen elosztották a pontokat ezeken a versenyeken, így a Katalán Nagydíjon Hirosi Aojama mögött elért második helyével visszaállt az élre.

A szezon első felét egy kieséssel és egy bronzéremmel zárta, mind a brit, mind a holland futamot Mattia Pasini nyerte, aki ezzel szintén előrejött, bár mivel az első futamok közül ötön is kiesett, nem volt közvetlen veszély Talmára.

Nem úgy Faubel, aki elég konzisztensen szállította a dobogós helyeket, szerencsére a második felében az idénynek Talmácsi is átvette a jó szokását, további két első és három második helyezést szedett össze nyolc futam alatt az évadzáróig.

Valenciára már egyértelműen kettejük párharcáról szólt a bajnokság, Talma pedig szerencsére viszonylag tetemes előnnyel érkezett meg ide, és bőven elég volt neki a második helyen is beérni Faubel mögött a világbajnoki címhez.

A versenyző végül eljutott a 250 köbcentisek közé, sőt, a MotoGP-be is, ám ott hasonló sikereknek nem nagyon örülhetett, holott utolsó, már Moto2-es évében hatodik lett a világbajnokságban.