Ma 125 éve indult a csoda, amit motorsportnak hívnak - galérián a víz- és benzingőzös kezdet

1894. július 22-én tartották a világ első regisztrált autóversenyét, a Párizs és Rouen közötti viadalon győztes három lóerős autó 17 km/h-s átlagsebességgel győzött.

Count Jules-Albert de Dion (De Dion-Bouton steam tractor) finished 1st, ruled ineligible for prize

Fotót készítette: Nem megnevezett

A motorsportok születésének 125. évfordulója van ma, napra pontosan 125 éve tartották a világ első autóversenyét. A 126 kilométeres viadalon 14 benzinmotoros autó mellett még hét gőzhajtású autó is rajthoz állt, összesen azonban 102-en neveztek, jelentős részük azonban nem tudta kvalifikálni magát a versenyre.

A Le Petit Journal által készített beszámolóból kiderül, hogy jelentős felhajtás kísérte az első autóversenyt, amelynek első célba érője egy gőzhajtású autó lett, mégsem kapta meg az első díjat, ugyanis a gőzhajtású gépnek külön személyzete volt, amely nem volt megengedett.

Front page of 'Petit Journal' newspaper, dated 5 August 1894, featuring
Racing amongst horses and pedestrians on a busy street in Mantes-la-Ville en route to Rouen
Émile Kraeutler finished 6th in a 3HP Peugeot
Panhard-Levassor (1890_x0096_1895), similar to Paul Panhard's fourth place finisher
Auguste Doriot (second from right) in Peugeot 3HP at 1894 Paris-Rouen race (3rd place)
Albert Lemaître (pictured on left) finished second in a 3HP Peugeot but was judged the winner
7

Végül a győzelmet és a vele járó 5000 frank jutalmat Albert Lemaitre nyerte egy 3 lóerős benzines Peugeot-t vezetve. A győztes a két részletből álló viadalon 12 perc híján hét óra alatt tette meg a 126 km-es távot, míg az utolsó célba érőnek kereken 13 órába telt megtenni a Párizs és Rouen közötti útvonalat. A győztes 17 km/h-s átlagsebességgel teljesítette a versenyt.

Az utóbbi időben egy nagyon jó Forma-1-et kaptunk, miközben a csaták is egyre élesebbek a pályán, bár a bajnokságban egyre inkább eldőlni látszanak a legfontosabb kérdések, hiába van még sok futam hátra.