Jelentés az időmérőről

Le Mans-i 24 órás: Kobajasi piros zászlót okozott, a BMW az élen az első időmérőn

A BMW végzett az élen a Le Mans-i 24 órás verseny első időmérő edzésén, amelyet a Toyota versenyzőjének, Kobajasi Kamuinak a kicsúszása miatt rövidítettek meg.

#15 BMW M Team WRT BMW M Hybrid V8: Dries Vanthoor, Raffaele Marciello, Marco Wittmann

Szerda este 60 perces edzésre került sor, amelyen mindhárom kategóriájából meghatározásra került az a nyolc autó, amelyik továbbjut a csütörtöki utolsó szétlövésre, és harcba szállhat a pole pozícióért a hosszútávú világbajnokság franciaországi fordulóján.

Bár a Porsche, a Ferrari és a Toyota számított az átmeneti pole pozíció esélyesének, a BMW meglepetést okozott azzal, hogy az első időmérő edzésen Dries Vanthoor 3:24.465-es idővel az élen végzett a 15ös M Hybrid V8-assal, kevesebb mint 10 perccel a vége előtt.

Ez a kör elég volt ahhoz, hogy 0,177 másodperccel letaszítsa az élről Sebastien Bourdais-t a 3-as Cadillacben, és Antonio Fuoco 50-es Ferrariját a harmadik helyre szorítsa vissza.

Vanthoor ideje majdnem két másodperccel gyorsabb volt, mint a La Sarthe-ban eddig látott legjobb 2024-es kör, a 3:26.013-as idő, amellyel Brendon Hartley vezetett a szerdai nyitóedzésen.

Minden esélynek Vanthoor megelőzésére véget vetett Kobajasi ritkán előforduló hibája a 7-es Toyota GR010 HYBRID-ben, amikor percekkel az edzés vége előtt a japán pilóta a gokart-kanyarban szélesre futott, és a kavicságyban ragadt.

Kevesebb mint három perccel a vége előtt a versenyirányítás úgy döntött, hogy piros zászlóval leintik a kvalifikációt és eredményt hirdetnek, ezzel bebetonozva a BMW pozícióját a sorrend élén.

Kobajashinak így is sikerült ideiglenesen bejuttatnia a 7-es Toyotát a Hyperpole-ba, a korábbi 3:24.754-es ideje pedig a negyedik helyre volt elég a végső elszámolásban Bourdais és Fuoco mögött.

Az Alpine az ötödik helyet szerezte meg Paul-Loup Chatin lenyűgöző, 3:24.872-es teljesítményének köszönhetően a 35-ös A424-es autóval, míg Alex Lynn a hatodik hely megszerzésével biztosította, hogy mindkét Ganassi által indított Cadillac bejusson a kvalifikáció utolsó szakaszába.

Ezután Alessandro Pier Guidi következett az 51-es Ferrarival, míg a piros zászló közepette csak egy Porsche tudott bejutni a Hyperpole-ba - Kevin Estre 8-as gyári Penske autója, aki a kvalifikáció utolsó 10 percében megúszott egy nagy hibát, és a nyolcadik lett.

Callum Ilott 12-es Jotája és Nicolas Lapierre második Alpine-ja csak hajszál híján maradt le a Q2-ben való szereplésről, a kilencedik és a tizedik helyet szerezték meg. A Lamborghini SC63-asok közül Mirko Bortolotti volt a legjobb a 14. helyen, két hellyel megelőzve a Peugeot 9X8-asok leggyorsabbját, Jean-Eric Vergne 93-as autóját.

A Hyperpole legjelentősebb hiányzója Hartley volt a 8-as Toyotával, az új-zélandi csak a 12. helyen fejezte be a kvalifikációt annak ellenére, hogy egy másodpercen belül körözött Vanthoorhoz képest.

Az LMP2-ben a Peugeot Hypercar tartalékosa, Malthe Jakobsen a 37-es Cool Racing ORECA-Gibson 07-es versenyautóját állította a sorrend élére 3:46.530-as legjobb idővel.

Ez elég volt ahhoz, hogy alig több mint három tizedmásodperccel megdöntse a 2023-as LMP2-bajnok Louis Deletraz által a 14-es AO by TF Pro-Am versenyautóval felállított korai referenciaidőt, míg Ben Hanley a harmadik helyet szerezte meg a 23-as United Autosports ORECA-val, amely szintén ebben a kategóriában indul a versenyen.

Mathias Beche pontosan egy másodperccel maradt el Jakobsen idejétől, és a negyedik helyet szerezte meg a Panis Racing és a Pro-Am-ben is induló 65-ös ORECA számára. A Proton, amely a téli Porsche-ról Fordra való váltás után nehezen kezdte meg a 2024-es szezont, az első Le Mans-i LMGT3-as kvalifikáción vezette az időket.

Ben Barker a 77-es Ford Mustang GT3-mal 3:55.243-et ment a pályán, és ezzel megszerezte az ideiglenes pole pozíciót a GT divízióban, 0,143 másodperccel megelőzve Frederik Schandorff 70-es Inception McLarenjét.

Daniel Juncadella késői próbálkozásának köszönhetően a 82-es TF Sport Corvette Z06 GT3 a harmadik helyen végzett, a gyári versenyző 0,842 másodperccel volt lassabb az élen álló Barkernél.

Frank Perera a 60-as Iron Lynx Lamborghini Huracan GT3-mal negyedik lett, míg Klaus Bachler az ötödik helyet szerezte meg a pontversenyben vezető 92-es Manthey PureRxcing Porsche 911 GT3 R-rel.

Eközben így tett újabb lépést a Red Bull a mezőny előtt a hátsó szárnyakkal, míg a német sajtó szerint megvan a Mercedes új pilótája.