Le Mans: a Porsche a semmiből hozta vissza a győzelmet 2017-ben!

A 2-es rajtszámú Porsche 919 Hybrid és csapata nyerte a 85. Le Mans-i 24 órás futamot, melyen mindössze két LMP1-es autó maradt állva. A Porsche 19. alkalommal diadalmaskodott a legendás versenyen.

#2 Porsche Team Porsche 919 Hybrid: Timo Bernhard, Earl Bamber, Brendon Hartley

Fotót készítette: Nikolaz Godet

Hihetetlen és drámai fordulatok határozták meg az idei Le Mans-i 24 órást, melyen 5 LMP1-es kocsi indult, de végül csak kettő ért célba: a 2-es Porsche és a 8-as Toyota. A Toyota nagyjából 30 percen belül vesztett el két autót vasárnap hajnalban, 1 óra magasságában. A 7-es Toyota műszaki hiba miatt kocogott lassan a pályán, csak a hibridhajtás vitte előre, majd félreállt vele Kobayashi, nem tudott visszakocogni vele a boxba. 6 körrel később következett a másik autó: Lapierre ütközött egy LMP2-es géppel, defektet kapott, ő sem tudott visszamenni a boxba a sérült és olykor lángra kapó TS050-vel. A francia mindent megpróbált, volt, hogy megállt egy időre, majd ismét útnak eredt, amit a közönség tapssal jutalmazott.

Vasárnap délelőtt 11 órakor érkezett a következő nagy fordulat: olajnyomás miatt lelassított az 1-es Porsche, melynek előnye 13 kör volt a 38-as rajtszámú DC Racing Oreca LMP2-vel szemben. Lotterer és autótársai 318 kört tettek meg, végül nekik sem sikerült teljesíteni a 24 órás futamot.

Hartley 12:30 után adta át a 2-es rajtszámú autót Bernhardnak, aki folytatta az élen álló LMP2-es autó üldözését, hátránya egy kör volt két és fél órával a leintés előtt. Bernhard pár perccel délután két óra előtt megelőzte Tungot a második Mulsanne-sikán kijáratában, ezzel újra LMP1-es kocsi volt az élen – a 2-es rajtszámú Porsche az 56. helyről kapaszkodott vissza a versenyen, szombaton az első tengelyen ment tönkre a hajtás, ami igen hosszú, több mint egy órás szerelést igényelt.

A második és harmadik helyen is LMP2-es autók végeztek: a 38-as rajtszámú Jackie Chan DC Racing (Ho-Pin Tung, Thomas Laurent, Oliver Jarvis) és a 13-as rajtszámú Vaillante Rebellion (ifjabb Nelson Piquet, David Heinemeier Hansson, Mathias Beche).

A győztes autón Brendon Hartley, Earl Bamber, és Timo Bernhard osztozott. A harmadik helyezett LMP2-es kocsi 4 kört kapott tőlük, a második egy kört.

Az ACO beszámolója szerint 258 500-an látogattak ki a francia pályára a 2017-es versenyen.

A GTE Pro kategóriában végig nyílt és izgalmas csata zajlott, 5 perccel a vége előtt sem dőlt el az első hely sorsa, köszönhetően a 63-as Corvette és a 97-es Aston Martin párharcának. Az utolsó előtti körben pozíciócsere történt: az Aston bebújt a Corvette mellé a célegyenesre vezető sikánban, majd defektet kapott a Jordan Taylor vezette Corvette, így csak a harmadik pozícióban ért be a 97-es AM és a 67-es Ford GT mögött.

A 8-as rajtszámú Toyota TS050 a kilencedikként ért be összetettben, hátránya 9 kör a győztes Porschével szemben. A győztes autó 367 kört tett meg a 13.6 km hosszú pályán.