Jelentés az időmérőről

Indy 500: Dixoné a pole-pozíció, Alonso a második sorból rajtolhat!

Scott Dixon Arie Luyendyk 1996-os teljesítménye óta a leggyorsabb 4 kört rakta össze az Indy 500 időmérőjén, ezzel pedig megszerezte a pole-pozíciót. Carpenter és Rossi állhat majd fel az első sorba, Alonso újoncként ötödik.

Scott Dixon, Chip Ganassi Racing Honda

Phillip Abbott / Motorsport Images

Fernando Alonso, Andretti Autosport Honda
Fernando Alonso, Andretti Autosport Honda, Scott Dixon, Chip Ganassi Racing Honda
J.R. Hildebrand, Ed Carpenter Racing Chevrolet
Ed Carpenter, Ed Carpenter Racing Chevrolet
Alexander Rossi, Herta - Andretti Autosport Honda
Alexander Rossi, Herta - Andretti Autosport Honda, Fernando Alonso, McLaren-Honda-Andretti Honda, Ryan Hunter-Reay, Andretti Autosport Honda
Josef Newgarden, Team Penske Chevrolet, Alexander Rossi, Herta - Andretti Autosport Honda
Alexander Rossi, Herta - Andretti Autosport Honda, Fernando Alonso, Andretti Autosport Honda
Takuma Sato, Andretti Autosport Honda
Takuma Sato, Andretti Autosport Honda, Fernando Alonso, Andretti Autosport Honda

A 2008-as Indy 500-győztes új-zélandi Chip Ganassi Racing-versenyző Scott Dixon négy köréből háromszor is 232 mérföld/óra feletti átlagsebességet produkált, a számláló végül 232,164-nél állt meg Dixonnál. A négyszeres bajnok így nyilatkozott: "A körülmények ma picivel jobbak voltak, és vállaltunk egy kis kockázatot az autó beállításaival kapcsolatban. Rohadt jó érzés. Chris, a versenymérnököm állította be az autót, nekem viszont folyamatosan az volt az érzésem: basszus, túl agresszív lett a beállítás, de aztán az első kör meggyőzött. Nem tudok eléggé köszönetet mondani a csapatnak. Őrületes, milyen érzelmek kerítenek hatalmukba itt Indianapolisban. Most ezt a munkát elvégeztük, de az igazi feladat egy hét múlva jön. Nagy dolog, hogy miénk lett a pole, de azért vagyunk itt, hogy megnyerjük a versenyt is. 2008-ban ez a pole-ból sikerült, reméljük, most is meg tudjuk ezt ismételni."

További érdekes tartalomért kövesd Facebook oldalunkat!

Dixon átlagsebessége pontosan fél mérfölddel volt több, mint a korábbi kétszeres pole-pozíciós Ed Carpenteré, aki a második helyről, az első sor közepéről indulhat majd. Az első sort kívül a címvédő Alexander Rossi teszi teljessé. Rossi így kommentálta 231,487 mérföldes átlagsebességét: "Nehéz volt, sokkal nehezebb, mint tegnap. Sokkal melegebb volt, de ez mindenkinek megnehezítette a dolgát. Jó menet volt, bár a második kör nem lett tökéletes, lehetett volna ez még jobb is." Rengetegen bizonytalankodtak a kettes kanyarban, erről a címvédő így vélekedett: "A kettes kanyar nem feltétlenül nehéz, viszont tényleg könnyű ott hibázni, és könnyen elmehet az autó eleje. Az igazi veszély a hármas és a négyes kanyarban van, ahol ellentétes irányból kapjuk a szelet."

A második sorban található még két Andretti Autosport-pilóta, Szató Takuma a negyedik, míg az újonc, idén első Indy 500-át teljesítő Fernando Alonso az ötödik helyről várhatja a rajtot egy hét múlva. A spanyol így értékelte teljesítményét: "Ma jobb volt az autó a tegnapinál. Jobb volt az egyensúly, így magabiztosabban vezethettem. Volt egy kis problémánk a motorral, a túl nagy teljesítmény miatt ugyanis egyszer csak letiltott egy pillanatra, úgy gondolom, hogy ott vesztettünk egy kis időt. De ez van, most már nem tudunk ezzel mit csinálni. A srácok nagyszerű munkát végeztek reggel, rekordidő, másfél óra alatt cseréltek motort az autómban, ami tökéletesen működött." Nála is szóba került a mumus kettes kanyar, amikor a riporter azt kérdezte, volt-e meredek pillanata, teljesen őszintén így válaszolt: "Minden egyes körben, szóval négyszer is!"

A második sor külső szélén ott van Ed Carpenter csapattársa, J.R. Hildebrand is, míg a harmadik sorban Tony Kanaant, Marco Andrettit és Will Powert találhatjuk. Power nem volt elégedett. "Tudtuk, hogy használnunk kell a hatodik sebességi fokozatot is, csak így volt esélyünk legyőzni a Hondákat. Ehhez kellett volna a jó sebesség, de ez nem volt meg. Ez volt a legjobb eredmény, amit elérhettünk, de hosszú verseny vár még ránk."

A Fast Nine Shootout végeredménye

A sebességek mérföld/órában értendők. 1 mérföld=1,609 kilométer.

9 Will Power 230,912 230,017 229,898 229,975 230,200

Azok, akik tegnap nem jutottak be a Fast Nine-ba, bár javíthattak, de legfeljebb a tizedik helyben reménykedhettek. Ebből a csapatból kiemelkedett az Andretti Autosport ötödik versenyzője, Ryan Hunter-Reay, aki 231,442-es átlagával közel egy mérföldet vert a mögötte végző újonc, de meglepően jól teljesítő Ed Jones-ra. Hunter-Reay teljesítménye egyébként a Fast Nine-ban is egy negyedik helyet jelentett volna, így 2014-es Indy 500-győztes bánhatja, hogy a tegnapi első időmérő során lemaradt az első kilenc helyről.

Többen meglepően gyenge teljesítményt nyújtottak, ilyen volt például a tavalyi pole-pozíciós James Hinchcliffe, aki csak a 17. helyről vághat neki az egy hét múlva megrendezendő versenyen. Még nála is hátrébb kvalifikálta magát a Fast Nine-ba bejutó Will Power négy penskés csapattársa. A kétszeres Indy 500-győztes Juan Pablo Montoya és a verseny történetének legeredményesebb aktív versenyzője, Hélio Castroneves épp csak befért a legjobb 20-ba (18-19. hely), másik két csapattársuknak, Newgardennek és a bajnoki címvédő Pagenaud-nak viszont még ez sem sikerült, és kívül rekedtek a top 20-on (22-23. hely).

A mai második időmérőn Sébastien Bourdais balesete után csak 32 versenyző és autó vett részt, mert bár James Davison személyében megvan a francia pilóta helyettese, a tartalékautót ilyen rövid idő alatt még nem tudták felkészíteni az ausztrál versenyző számáa.