IndyCar: Rahal duplázott Detroitban!

Graham Rahal lett az első olyan versenyző a 2017-es IndyCar-szezonban, aki legalább két versenyt tudott nyerni, miután a tegnapi első detroiti futam után a másodikat is behúzta, ezúttal gyengébb rajthelyről.

Scott Dixon, Chip Ganassi Racing Honda

A rajtnál a pole-ból induló Szato maga mögött tudta tartani andrettis csapattársát, Hunter-Reayt, valamint Rahalt, Castronevest, Hinchcliffe-et és Aljosint is. Dixon egy helyet felzárkózva a hetedik helyen fordult, miután megelőzte Will Powert, kicsivel hátrébb pedig Simon Pagenaud két helyet jött előre, és Conor Daly elé került. A harmadik kör során Alexander Rossi megelőzte csapattársát, Marco Andrettit, viszont büntetést kapott volna, ugyanis a manőver során blokkolta Andrettit. Mivel ekkor visszaengedte maga elé Andrettit, megúszta a büntetést, és ez sem akadályozta meg abban, hogy egy körrel később immár teljesen szabályosan utasítsa maga mögé Andrettit.

Newgarden szintén megpróbálta megelőzni Andrettit, ám ez elsőre nem jött össze neki, csak akkor, amikor Andretti a fekete oldalfalú keményebb gumikra váltott. A hatodik körben Hinchcliffe is kiállt kereket cserélni és tankolni, viszont büntetést kapott, mert túllépte a bokszutcai sebességhatárt. A 10. körben a tegnapi futamot megnyerő Graham Rahal már második volt, miután megelőzte Hunter-Reayt, míg Dixon visszacsúszott a tizennyolcadik helyig egy hosszadalmas kerékcsere következtében. Dixon abban a pillanatban máris előrejött egy helyet, amikor Castroneves is bepróbálkozott Hunter-Reay mellett, azonban a kísérlet következtében megsértette RHR első szárnyát, saját magának pedig defektet okozott, így ki kellett mennie friss gumikért.

Hunter-Reay ekkor már rettenetesen szenvedett a piros oldalfalú, lágyabb gumikon, a 12. körben pedig ki is állt cserélni, amely után a 19. helyre került vissza a pályára. Rahal eközben folyamatosan zárkózott fel Szato mögé, őket Power és Aljosin követte. Aljosin nyomában szorosan ott volt Pagenaud, Rossi és Daly is. Aljosin a 15. körben végül megadta magát Pagenaud-nak, miközben Dixon folyamatosan zárkózott fel a mezőnyben, és már tizenkettedik volt a bokszban elrontott tankolás miatt. Szato a 19. körben megfutotta a leggyorsabb kört a versenyben, amelyre Pagenaud is válaszolt nem sokkal később, míg Rahal saját legjobbját produkálta. A 20. körben a jól kezdő Aljosin még egy helyet visszaesett, amikor Alexander Rossi is megelőzte őt. Az élmezőny következő kerékcseréi Pagenaud kiállásával kezdődtek a 22. körben, őt Szato és Power követte egy, Rahal és Rossi pedig két körrel később.

A kerékcserék után Rahal került a vezető, de más taktikán lévő Newgarden mögötti boly élére, ráadásul volt egy négymásodperces előnye is Szato, Dixon, Power, Andretti, Hinchcliffe, Pagenaud, Jones, Kanaan és Rossi előtt. Newgarden ekkor 10 másodperccel vezetett Rahal előtt, de neki eggyel több kerékcsere és tankolás volt betervezve a taktika szerint. Newgarden dolgát segítette ekkor, hogy a fekete gumikkal folyamatosan gyorsabb köröket tudott autózni, mint üldözői. Newgarden és Dixon a 29. körben álltak ki, ekkor pedig most már tényleg Rahal került az élre, 10 másodperccel megelőzve Szatóékat. Newgarden a kerékcseréje után egyébként az ötödik, Dixon pedig a 10. helyre sorolt be. Szato mögött ott sorakozott a penskés had, Powerrel, Castronevesszel és Newgardennel, akik ráadásul mindannyian gyorsabbak voltak a japánnál.

A 35. körben Jones és Hildebrand ütközött össze, ennek eredménye egy törött szárny (Jones) és egy jobb hátsó defekt (Hildebrand) lett. Mindketten a bokszba hajtottak. Ekkor igencsak szétszakadt a mezőny, ugyanis Rahal elöl kényelmes előnnyel vezetett, mögötte volt egy négyes boly (Szato, Power, Pagenaud és Newgarden), akit tisztes lemaradásban követett Rossi, aki mögött megint csak jókora lemaradásban következett Dixon. Szatóék egyre nagyobb hátrányba kerültek, és úgy nézett ki, hogy Rahal második győzelmét csak egy sárga zászlós periódus ingathatja meg.

Az ötvenedik kör környékén kissé átalakult a sorrend, ugyanis Power a bokszban megelőzte Szatót, de így is csak harmadik volt, ugyanis Newgarden több kiállással is átugrotta őket. Az élen Rahal ekkor már beoszthatta 16 másodperces előnyét, amely a 60. körben 10 alá csökkent Newgardenhez képest. Newgardent Power követte 7,5 másodperces hátrányban a harmadik helyen, de az ausztrálnak is komoly előnye volt Szato, Pagenaud és Dixon előtt. Rahal egy ideig beszorult Hunter-Reay mögé, ami miatt tovább olvadt az előnye, így Newgarden már csak 7 másodperc lemaradásban volt, amikor Hunter-Reay végre elengedte Rahalt.

Ekkor úgy nézett ki, hogy mindenki minden kártyát kijátszott, azonban volt még egy csavar a verseny forgatókönyvében: 4 körrel a vége előtt elfüstölt Hinchcliffe Hondája, de hogy most az egyszer ne tegyünk sztereotíp megjegyzéseket a japánokra, ezzel szinte teljesen egy időben megadta magát az autó Spencer Pigot alatt is, amiben viszont Chevrolet-motor dobog, vagyis dobogott. Ahelyett, hogy sárga zászló alatt és pace car mögött kocogott volna be a mezőny a célba, a versenyigazgatóság úgy döntött, piros zászlóval félbeszakítja a versenyt, hátha esetleg lesz még egy kis esemény a leintésig.

Két kör tiszta verseny maradt a végére, amelynél a sorrend Rahal, Newgarden, Power, Szato, Pagenaud, Dixon, Rossi, Kimball, Daly, Castroneves, Kanaan, Munoz, Gutiérrez, Hunter-Reay volt, és a leintésig már nem is igazán változott: Rahal végül bár minden előnyét elvesztette, a vezetést nem, és a leintésig ott tudott maradni az élen. Rahal kényelmesen maga mögött tudta tartani a penskés duót. Az utolsó két körben rendezett sprintfutamnak két igazán nagy kárvallottja volt: Kanaan büntetés miatt lett csak tizenegyedik, míg Daly egy top 10-es helyezést dobott el magától, és ért célba a tizenkettedik helyen.

Győzelmével Graham Rahal lett az első, aki két sikert is be tudott zsebelni 2017-ben, a tabellát viszont Scott Dixon vezeti 303 ponttal, 8-cal megelőzve Castronevest és tizeneggyel az Indy 500-at megnyerő Szatót. A bajnoki címvédő Simon Pagenaud egész komoly hátrányt szedett össze a negyedik helyen, lemaradása már 25 pont az ötödik bajnoki címére hajtó Dixon mögött, aki érdekes módon úgy vezet, hogy idén még futamot sem tudott nyerni.

Előző cikk IndyCar: Rahal rajt-cél győzelmét hozta az első detroiti futam
Következő cikk Kimball életében először a pole-ban az IndyCar texasi hétvégéjén!