IndyCar: Rahal rajt-cél győzelmét hozta az első detroiti futam

Graham Rahal dominált a Belle Isle-versenypályán megrendezett duplaforduló első futamán. A Rahal Letterman Lanigan Racing versenyzője mögött Dixon és Hinchcliffe zárt, így hármas Honda-győzelem született.

Graham Rahal, Rahal Letterman Lanigan Racing Honda

Phillip Abbott / Motorsport Images

Graham Rahal a rajt után meg tudta tartani első helyét, mögé a penskés Hélio Castroneves, az Indy 500-győztes Szato, valamint a japán andrettis csapattársa, Alexander Rossi sorolt be. Az ötödik helyről induló James Hinchcliffe rögtön a verseny elején megpördült, így a teljes pályára sárga zászló lépett életbe. A kanadai balesete nyomán minden mögötte jövő előrecsúszott egy helyet, így Scott Dixon lépett előre az ötödik helyre, akit Simon Pagenaud, Josef Newgarden, Max Chilton, Charlie Kimball, Will Power, Ryan Hunter-Reay és Marco Andretti követett.

A sárga zászlós periódus idején Spencer Pigot, Mihail Aljosin, valamint Oriol Serviá is kilátogattak a bokszba. Az újraindítás után Andretti megelőzte csapattársát, Hunter-Reayt, ezen kívül viszont csak annyi változás történt, hogy Tony Kanaan is kiment kereket cserélni. Ami az élmezőnyt illeti, először Castroneves hajtott ki a pitbe a 12. körben, így Rahal kényelmes, hét másodperces előnnyel tartott mindenkit maga mögött. Ekkor Szato haladt a második helyen, mögötte Rossi, Dixon, Power és Chilton lesték az esetlegesen adódó lehetőségeket. A 16. körben Rahal előnye már 11 másodpercnél is nagyobbra hízott, a mögötte jövők közül először Will Power cserélt kereket.

Rahal végül a 22. körben állt ki kerékcserére és tankolásra, majd Newgarden és Castroneves mögé jött vissza a pályára. Ekkor egy ideig korai kerékcseréiknek köszönhetően Aljosin és Hinchcliffe keveredtek az élre. Amikor ők is kiálltak, az első kerékcserék után visszaállt a "rendes" sorrend, elöl Castronevesszel és Newgardennel, akik viszont eggyel több kiállást terveztek, mint mögöttük Rahal. Nem sokkal ezután jött a verseny második sárga zászlós periódusa, amikor Kimball és Daly ütközött össze. Kimball megúszta annyival, hogy az első szárnyából letört egy darab, Daly autóját viszont nem tudták újraindítani. A sorrend ekkor Castroneves, Newgarden, Rahal, Szato, Rossi, Hinchcliffe, Dixon, Aljosin, Pagenaud, Power, Chilton, Hunter-Reay volt az első 12 helyen, közülük Newgarden és Hunter-Reay, hátrébb pedig Andretti, Kanaan és Munoz döntött úgy, hogy megejtenek még egy bokszkiállást.

A mezőnynek a 31. körben lengették be a zöld zászlót, amely után az első hét helyezett maradt a helyén, mögöttük viszont Power egy nagyszerű előzéssel (csapattársával, Pagenaud-val szemben) előrejött nyolcadiknak. Pagenaud-t csapattársa után Chilton és Hildebrand is otthagyta. Hasonló előzésre került sor kicsit hátrébb, ott Andretti mutatványának szenvedő alanya Hunter-Reay volt, amikor utóbbi Gutiérrezt próbálta maga mögé utasítani. A nemrég tankoló és kereket cserélő Newgarden friss gumijainak köszönhetően szépen zárkózott felfelé, a 33. körben már tizenkettedik volt. Hasonlóan nagy tempóban haladt az élen Castroneves, de ő az eltérő, és számára kedvezőtlenebb taktika miatt sietett ennyire. A brazil végül 5 másodperc előnyt tudott összeszorgoskodni Rahallel szemben, mielőtt ő is kihajtott volna a bokszba. Rahal előnye ezután 4,5 másodperc volt az őt üldözőkkel szemben.

A korán tankoló Hinchcliffe és a három kiállásos taktikán lévő Newgarden mindent beleadva próbáltak minél előrébb keveredni, hogy kompenzálni tudják nem kifejezetten optimális taktikájukat, de úgy tűnt, hogy csak a második helyre lehet reális esélyük, ugyanis Rahal folyamatosan leggyorsabb köröket autózott, és szakadt el Rossitól, akinek már 8,3 másodperc hátránya volt, ráadásul Hinchcliffe és Dixon is szorongatták.

Az ötvenedik körig többeknek ki kellett még állniuk tankolni, ugyanis pont rosszul jött ki nekik az üzemanyag mennyisége: ilyen volt Power a hetedik helyről, illetve Jones a tizedik pozícióból, közülük Power járt sokkal rosszabbul, ugyanis végül körhátrányban fejezte be a futamot. Rahal, Rossi és Aljosin egyébként Pigottal egyetemben a 48. körben tankolt, egy körrel később jött a helyét az élmezőnyben megszilárdító Hinchclife, még egy körrel ezután pedig Dixon és Newgarden. Castroneves ezek után rövid ideig második helyen haladt, de az 52. körben egy rövid etapot követően utoljára is kiállt friss gumikért és üzemanyagért.

Miután mindenki volt kint a bokszban, Rahal tekintélyes, kilenc másodperces előnyre tett szert Dixon és a hihetetlen felzárkózást bemutató Hinchcliffe előtt. Hinchcliffe mögött Rossi, Newgarden, Aljosin, Szato, Chilton, Castroneves és Jones következett, az 58. körben viszont történt egy változás ebben a sorrendben, miután Newgarden megelőzte Rossit, és átvette a negyedik helyet. A verseny végén Dixon hiába tudta folyamatosan faragni a hátrányát Rahallel szemben, nem tudta megakadályozni az amerikai versenyzőt abban, hogy tükörsima futam végén szerezze meg pályafutása ötödik győzelmét. Rahal ezzel a 2017-es szezon hetedik különböző győztese lett hét futam során. Hinchcliffe végül meg tudta tartani harmadik helyét Newgardennel szemben. A sokáig az élmezőnyben autózó Castroneves végül hetedik lett, megelőzve Szatót, akinek még a verseny legvégén kellett kiállnia tankolásra, hogy ki ne fogyjon az üzemanyag Hondájából.