„Folyamatosan emlékeztetni kell magamat, hogy nem álmodom”

A múlt hónapban Reema Juffali első ízben versenyzett hazai közönség előtt Riyadhban, amit az Abu Dhabi versenyhétvégén való szereplés követett.

Reema Juffali, Jaguar I-PACE eTrophy

Fotót készítette: Carl Bingham / Motorsport Images

A szaúdi versenyző, Reema Juffali az előző hónapban visszatért az általa annyira kedvelt FIA Formula 4-be. Ő volt a négy női pilóta egyike, aki az F4 Egyesült Arab Emírségekbeli versenyén elindulhatott Forma-1-es versenyhétvégéjén. A másik három pilóta Amna és Hamda Al Qubaisi, valamint a dubaji származású Scot Logan Hannah volt.

A versenyképességét igazolva Juffali egy számára ismeretlen autóban a hatodik helyen végzett. Az autót a dubaji Dragon Racing készítette fel neki, akikkel előző évben a Toyota 86 sorozatból már ismerték egymást. Ez a hatodik hely volt a női versenyző legjobb együléses eredménye, mióta a brit F4-ben versenyez.

„Szeretném azt hinni, hogy nem voltam ideges, mert forma-1-es hétvégén versenyzek, de egy kissé mégis az voltam, hiszen mégiscsak F1-es csapatok vettek minket körül” - mondta a záró hétvége után. Nem is akármilyenek, hiszen Juffali és Dragon Racing az immáron hatszoros világbajnok Lewis Hamilton boxa előtt kaptak helyet a futamaik alatt.

„A hétvége előtt volt lehetőségem tesztelni a Dragon F4-es autóját, ami valamelyest eltért attól, amit Európában használtam, de nagyon élveztem” - mondta Juffali. „Jól ismertem a pályát, nagyon jó tapasztalat volt, örültem a jó eredménynek is.”

Juffali első versenyzői élménye is a Yas Marina pályához köthető, hiszen alig egy éve itt állt rajthoz a helyi TRD 86 Cup versenyén. „Alig 12 hónap el az utolsó Toyota 86 kupás versenyem óta, amikor is megszereztem az első győzelmemet. Azóta sok minden történt nem csak a pályafutásomban, de Szaúd-Arábia életében is.”

A versenynek köszönhetően ő lett az első női szaúdi pilóta, aki megkapta a versenyzői engedélyt az Egyesült Arab Emírségek hazai sorozatába. A debütáló szezonjában második lett a Silver kategóriában, összetett pontversenyben pedig a negyedik lett. Ez az eredmény megnyitotta az utat a brit F4-es kategóriába, ahol belekóstolhatott az együléses versenyautók világába. Felkeltette a Jaguar Racing érdeklődését is, a csapattal vendégversenyzőként indult Jaguar I-Pace eTrophy versenyén, ami a szaúd-arábiai FIA Formula E égisze alá tartozik.

Minden versenyző álma, hogy hazai közönség előtt versenyezhessen, de ez az élmény Reema Juffalinak több szempontból is emlékezetes marad. Mindez 18 hónappal azután történt, hogy megkapta nőként a jogosítványt a királyság útjaira, valamint ő volt az első, aki nőként versenyezhetett hazai pályán.

„El tudod képzelni? Itthon versenyzek! Ki gondolta volna?” - mondta Juffal, miután teljesítette az Ad Diriyah történelmi utcáin rendezett versenyt. „Ez egy csodálatos élmény, el sem hiszem. Mindig emlékeztetni kell magam, hogy ez a valóság”.

10 hónappal azután, hogy Szaúd-Arábiában felfüggesztették a nők vezetési tilalmát, Juffali már a brit Formula 4 kategóriájában versenyzett. „Európában a Formula 4 egy igazi kihívás volt, amelyben nagyon sokat kellett tanulnom az új pályáktól kezdve, az új autókon át a körülményekig mindent. Tanuló év volt, melyben folyamatosan tudtam fejlődni. Elégedett vagyok azzal, ahol az év végén végeztem, mivel ez volt az első szezonom együléses autóban.”

A Jaguarral az augusztusi Goodwood Festivalon alapozták meg az együttműködést. „Reeme teljesítménye lenyűgöző volt az első együléses évében.” – mondta Mark Turner, a Jaguar eTrophy sorozat vezetője.

„Az, hogy nálunk versenyzik az első szaúd-arábiai nő a királyság területén, ráadásul egy nemzetközi versenysorozatban, ez egy hatalmas mérföldkő a sportág életében. A Jaguar Racing büszke arra, hogy ennek részese lehetett.”

Ami a jövő szezon terveit illeti, Juffali a tapasztalatait felhasználva szeretne egy európai sorozatban indulni, ami mellett az egyszeri vendégszerepléseket sem zárja ki más sorozatokban.

Hollandiában nagy erőkkel zajlanak a munkálatok, hogy 2020-ra minden a helyére kerüljön. A pálya jelen állapotában használhatatlan, de ha az elkészül, az egyik legélvezetesebb kanyart tartalmazhatja.