Öt futamból negyedszer is Buemi nyert a Formula E-ben!

Az ötödik futamot rendezték a Formula E 2016-17-es szezonjában, a helyszín egy, a Forma-1-eshez képest lerövidített monacói pálya volt. A bajnokság első két helyezettje harcolt a győzelemért.

Sébastien Buemi, Renault e.Dams

Zak Mauger / Motorsport Images

Podium: Race winner Sébastien Buemi, Renault e.Dams, second place Jean-Eric Vergne, Techeetah; third place Lucas di Grassi, ABT Schaeffler Audi Sport
Lucas di Grassi, ABT Schaeffler Audi Sport leads Jean-Eric Vergne, Techeetah and Sébastien Buemi, Renault e.Dams
Lucas di Grassi, ABT Schaeffler Audi Sport
Nick Heidfeld, Mahindra Racing
Nick Heidfeld, Mahindra Racing, Spark-Mahindra, Mahindra M3ELECTRO
Nelson Piquet, NEXTEV TCR Formula E Team, Spark-NEXTEV, NEXTEV TCR Formula E Team Formula 002
Nelson Piquet, NEXTEV TCR Formula E Team, Spark-NEXTEV, NEXTEV TCR Formula 002 and Nicolas Prost, Renault e.Dams, Spark-Renault, Renault Z.E 16
Nelson Piquet Jr., NEXTEV TCR Formula E Team

Az autósport történetének egyik legismertebb helyszínén, Monacóban rendezték a 2016-17-es Formula E szezon ötödik futamát. A pole-pozícióból a bajnoki éllovas Sébastien Buemi rajtolhatott, mellé az első sorba még Lucas di Grassi állhatott fel. Mögülük várta a piros lámpák kialvását Nelson Piquet Jr, Jean-Éric Vergne, Maro Engel, Felix Rosenqvist, José María "Pechito" López, Nick Heidfeld, Daniel Abt és Sam Bird.

A rajtnál Buemi meg tudta tartani a vezetést, mögötte di Grassi sorolt be a második helyre, akit az ifjabbik Piquet követett. A mezőny eleje tisztán el tudott jönni a rajtnál, a mezőny végén viszont már voltak kisebb-nagyobb koccanások. Piquet számára ijesztő pillanat lehetett, amikor szélesen vette az utolsó kanyart, és megkoccolta a korlátot, a kérdés az ő autójával kapcsolatban az volt, megúszta-e a felfüggesztés a becsapódást.

Amikor a rajt után lecsillapodtak kissé a kedélyek, és kirajzolódtak az erőviszonyok, a mezőny eleje pozíciócserék nélkül abszolválta az első köröket, a rajt nagy nyertese Nick Heidfeld volt, aki a környékén történt kavarodásnak köszönhetően három helyet is fel tudott zárkózni. Az első nagyobb autótörés a nyolcadik körben történt, ekkor Sam Bird autójának hátulja kitört, majd az angol versenyzőt a szalagkorlát fogta meg. Bird ezután bár ki tudott jönni a bokszba, a hátsó felfüggesztés autóján finoman szólva is megsínylette az ütközést.

Tíz kör után Buemi tisztes előnnyel haladt az élen, mögötte di Grassi és Piquet viszont közvetlen közelről figyelhették egymás minden egyes mozdulatát. A hetedik helyen Felix Rosenqvist sokáig nézelődött Maro Engel mögött, ami viszont neki nem jött össze, sikerült mögötte Daniel Abtnak, aki egy rendkívül bevállalós előzéssel utasította maga mögé Robin Frijnst. 19 kör telt el a versenyből, amikor azt láthattuk, hogy Vergne utolérte a harmadik helyezett Piquet-t, és komoly erőfeszítéseibe telt, hogy maga mögött tudja tartani a franciát. Az összecsapásnak volt még egy második felvonása is, ugyanis nem sokkal később Piquet és Vergne összeütközött, aminek a végén Vergne nem tudta folytatni a versenyt.

A Safety Car-periódus alatt többen az autócsere mellett döntöttek, ezek után pedig új sorrend alakult ki: Heidfeld meg tudta előzni Piquet-t, Vergne kiesésének köszönhetően pedig Engel és Rosenqvist, valamint a többiek is feljebb tudtak zárkózni egy-egy hellyel. A kavarodásnak köszönhetően bekerült a pontszerzők közé a verseny ezen szakaszában a második FE-versenyét teljesítő ex Forma-1-es Esteban Gutiérrez, a mexikói a kilencedik helyen haladt.

A mezőny 26 körrel a vége előtt, tehát gyakorlatilag a verseny felénél kapta meg a zöld jelzést, tehát ekkor folytatódhatott a verseny, Buemivel, di Grassival és Heidfelddel az első három helyen. Piquet autójával nem lehetett minden rendben, ugyanis a brazilt a negyedik helyen Engel és Rosenqvist vette kezelésbe. Az élen Buemi és di Grassi le tudták magukról szakítani Heidfeldet, a nemrég 40. születésnapját ünneplő német légüres térben autózott.

A verseny kétharmadánál teljesen megmerevedtek a frontvonalak, az első tíz helyen Buemi, di Grassi, Heideld, Piquet, Engel, Rosenqvist, Abdt, Frijns, Gutiérrez és da Costa kényelmes távolságban követték egymást, egyikőjük sem volt komolyabb nyomás alatt valamelyik riválisnak köszönhetően. A leintés felé haladva, hat körrel a vége előtt úgy nézett ki, csata alakulhat ki a futamgyőzelemért, miután di Grassi utolérte az élen haladó bajnoki éllovas Buemit, az azonban nyilvánvaló volt, hogy az előzéshez valami extrára is szükség van. Di Grassinak végül nem jött össze az előzés, így Buemi az idei szezon öt futamából negyedik sikerét aratta, a siker értékét ráadásul növeli, hogy közvetlen bajnoki riválisa végzett mögötte a második helyen. Heidfeld a szezonnyitó után másodszor állhatott dobogóra.