A Michelin-gumik az első esős megpróbáltatásukat élték át a Formula E-ben

A Michelin csak egy fajta keveréket gyárt a Formula E-re, így a pilótáknak ugyanolyan gumin kell versenyezniük esős és száraz körülmények között is. De la Rosa szerint a gumik menedzselése a kulcstényező.

Andre Lotterer, DS TECHEETAH, DS E-Tense FE19

Fotót készítette: Dom Romney / Motorsport Images

Tom Dillmann, NIO Formula E Team, NIO Sport 004
Sam Bird, Envision Virgin Racing, Audi e-tron FE05
Robin Frijns, Envision Virgin Racing, Audi e-tron FE05
Michelin tyre

A Formula E már négy szezonon túl van, de még egy verseny sem volt esős a sorozatban, ezért volt valami jó is abban, hogy Valenciában volt lehetőségük a versenyzőnek és a Michelinnek kipróbálni, hogy milyen esőben hajtani ezeket a járműveket, illetve hogyan reagál a gumi az ilyen időjárási körülményekre.

Az idei szezonra gyártott Michelin gumik 3 kilóval könnyebbek a tavalyi modellnél, és elmondásuk szerint jobban reagál a szélsőséges körülményekre. A francia gyártó minden versenyhétvégére körülbelül 80 szett gumit fog szállítani, minden autóra 4 jut majd. Ez kevésnek hangozhat, azonban ezek az abroncsok lassan kopnak, bár lehet tenni azért, hogy ne bírják sokáig.

„Ha állóra fékezed a gumit, „négyzet” alakú lesz, aminek következtében nagy lesz a vibráció. Legalább három körbe telik, mire újra normális lesz.” – magyarázta az ex-F1-es Pedro de la Rosa, aki a DS Techeetah csapatának a tanácsadója.

„Itt is a gumik menedzselése a kulcs. Hidegnek kell maradniuk, minél hidegebbek, annál jobbak, ezért a csapatok keményen dolgoznak azon, hogy ezt elérjék.”

A Formula E 2018/19-es szezonjában semmit sem lehet rakni a gumik és a kasztni közé, nem akarják, hogy egy drága berendezés miatt megnövekedjenek a költségek, mindezt annyira komolyan gondolják, hogy még ventilátort sem lehet beépíteni.

„A valenciai pálya gyorsan koptatja a gumikat, de például Párizsban teljesen más a helyzet. Néha még jobb is egy használt szettel indítani egy edzést, mivel azon már nincs ott a külső réteg.” – zárta De la Rosa.

A valenciai teszten Felipe Massa futotta a legjobb kört nedves körülmények között, viszont ez is 10 másodperccel lassabb volt, mint a száraz pályán futott idők. Délután már nem esett, de akkor sem volt a legjobb állapotban az aszfaltcsík.