Motorsport.com hírek

Formula E: parádés Bird-győzelem Vergne és Heidfeld előtt Hong Kongban

Sam Bird egy nagyon magabiztos teljesítmény végén megnyerte az évadnyitó futamot Hong Kongban, közvetlen Jean-Eric Vergne és Nick Heidfeld előtt.

Sam Bird, DS Virgin Racing, leads Jose Maria Lopez, DS Virgin Racing

Fotót készítette: Sam Bloxham / Motorsport Images

Az élről Vergne kezdhette meg a 43 körös versenyt, közvetlen Bird és Heidfeld előtt, akik egészen minimális különbséggel maradtak le a rajtelsőségről.

A rendkívül szűk jobb első kanyar hozott pár kisebb csattanást, de nem volt belőle nagy gond. Pár méterrel később azonban megtörtént az, ami várható is volt. Piros zászló volt érvényben a több autóval feltorlódott „dugó” miatt. Négy versenygép akadt el, akik azonban nem estek ki, folytathatták a viadalt.

A piros zászló ideje alatt így nézett ki a TOP-10 sorrendje: Vergne, Bird, Turvey, Heidfeld, Abt, Di Grassi, Buemi, Da Costa, D’Ambrosio, Engel.

A hosszabb leállás miatt a csapatok közül sokan a bokszban lecserélték az első szárnyakat, kihasználván a lehetőséget. Az FIA végül úgy döntött, hogy nem egy új startot rendel el, hanem ezzel szemben a mezőnynek a biztonsági autó mögül kellett elrajtolnia.

Az újraindítás már problémamentes volt, bár így is volt pár csattanás. D’Ambrosio gépe sokáig nem bírta, és 39 körrel a vége előtt feladta a küzdelmet. Di Grassi és Buemi például egymást taszajtva vette be a szűk első kanyart, de a brazil és a svájci technikája is egyben maradt.

Még csak a 16. körben jártunk, amikor Vergne és Bird már majdnem 9 másodpercre húzott el a mezőnytől. A két rivális azonban tapadt egymásra, könyörtelenül. Mindeközben Di Grassi, a bajnoki címvédő kiállni kényszerült a sérült autója miatt, és idő előtt átült a másik gépbe. Ekkor majdnem 30 kör volt hátra.

A 20. körben változás volt az élen. Bird egy igen tiszta és kemény manővert mutatott be Vergne ellen. Ezzel már ő volt a versenyben vezető pilóta. Egyértelműen gyorsabb tempót ment a franciánál, aki körökön át feltartotta őt.

Először Vergne állt ki a második autóért, majd jött Bird. Sam szó szerint becsapódott a garázsba, miközben majdnem elütötte az egyik csapattagot. A tapasztalt pilóta igencsak elkapkodta a dolgot, és akár súlyos sérülést is okozhatott volna. A vezető helye azonban nem került veszélybe, de nem sokáig.

A 20. körben Buemi alatt megállt a Renault, amivel értékes másodperceket veszített a svájci, aki egy ideig vezette is a futamot. Sébastien joggal dühöngött, de legalább folytatni tudta.

A kiállások után így nézett ki a TOP-10 sorrendje: Bird, Vergne, Heidfeld, Engel, Piquet, Rosenqvist, Da Costa, Abt, Lynn, Mortara.

A 14. körben jött a rossz hír Bird számára. Az FIA bokszutca áthajtásos büntetésre ítélte a versenyzőt a bokszutcai manővere miatt.  Az előnye több mint 10 másodpercre volt, ami elegendő volt arra, hogy az élen maradjon.

Az idei első versenyt végül Bird húzta be, teljesen megérdemelten, hiszen a tempója megkérdőjelezhetetlen volt, miközben egy bokszutca áthajtásos büntetés is belefért neki. Ez volt pályafutása 6. győzelme a Formula E-ben.

A második helyen a sokat megélt Vergne zárt, közvetlen Heidfeld előtt, aki noha mindent megtett az előzés érdekében, nem járt sikerrel. A negyedik pozícióban leintett Engel a nap egyik legjobb teljesítményét nyújtotta. Összesen 10 helyet jött előre, de a versenybíróság időbüntetést adott neki, így még csak pontot sem szerzett. A versenyben 180 kilowatt energiát lehetett használni, de ő 200-at használt. Emiatt kapta a büntetést.

Ennek köszönhetően Piquet lett a negyedik, majd jön Abt, Da Costa, Rosenqvist, Mortara, Lynn és az utolsó pontszerző helyen Prost. Alain Prost fia is sokat lépett előre a futamon.

Vasárnap folytatódik a program, és jön a második futam!