Di Grassi nyerte a drámai mexikói versenyt a Formula E-ben, Piquet hatalmasat bukott, a Nissanok lemerültek

Lucas di Grassi a Formula E történetének legszorosabb és legdrámaibb versenyét nyerte meg, miközben a Nissanok a dobogó torkából merültek le, és szálltak el, amivel rengeteg pontot vesztettek. Pascal Wehrlein gépe pedig az utolsó métereken kapitulált az energiahiány miatt.

Lucas Di Grassi, Audi Sport ABT Schaeffler, Audi e-tron FE05, celebrates after winning the race during the Mexico City E-prix

Sam Bloxham / Motorsport Images

A rajtrács legelején egy igen érdekes trió foglalt helyet, hiszen mindhárom versenyző megfordult a Forma-1-ben. Massa nyilvánvalóan a legnagyobb név ebből a közegből, aki 2008-ban pár másodpercig világbajnoknak érezhette magát a Ferrarival. Idén azonban újoncként versenyez, és a negyedik versenyhétvége időmérő edzéséig kellett várnunk az első igazán komoly eredményére a privát Venturi színeiben.

Az első helyről a DTM-bajnok Wehrlein várhatta a 45 perces futamot, közvetlen a brazil Di Grassi előtt. A legjobb ötben még Rowland és Da Csota volt ott, akit Buemi, Sims, Vergne, Mortara és Turvey követett a TOP-10-ben. A nagyobb nevek közül Bird és Abt is a mezőny végén parkolt, de D’Ambrosio sem lehetett elégedett a 18. rajthelyével Vandoorne előtt. Az abszolút újonc Nasr pedig a 14. helyre kvalifikálta magát. A brazil szintén szerepelt az F1-ben.

Az első versenyen Da Costa (BMW) nyert, míg Marokkóban már Bird (Mahindra), addig legutóbb Santiagóban Buemi (Nissan), így minden esély megvolt arra, hogy Mexikóban is egy „új” győztest ünnepeljen a tömeg.

Rowland szenzációs bevetődése Wehrlein mögé

A rajt nagyon izgalmasra sikeredett, de nem történt nagy baleset. Leszámítva egy-két koccanást, a mezőny simán jött el az első kanyarokban, akárcsak Wehrlein az élen, aki mögé Rowland vetődött be. A brit szenzációs féktávot vett az első kanyarban, amivel rögtön övé volt a második hely Di Grassi és Buemi előtt, majd jött Da Costa és Massa. A brazil három helyet is visszaesett a startnál.

Videón a nagy csattanás Piquet részéről a Jaguarral

Sokat nem kellett várnunk az első komolyabb incidensre. A sorozat legelső bajnoka, Piquet gépe csúnyán összetört, de a brazil szerencsére nem sérült meg, ahogy más sem. A visszajátszásokból kiderült, hogy Nelson hátulról beleszállt Vergne gépébe, és még mielőtt elkapta volna a falat, egy másik társának (Sims, BMW) is nekiment a Jaguarral. A sok törmelék miatt ideiglenesen le kellett állítani a futamot, piros zászló volt érvényben.

A piros zászló ideje alatt így nézett ki a TOP-10 sorrendje: Wehrlein (Mahindra), Rowland (Nissan), Di Grassi (Audi), Buemi (Nissan), Da Costa (BMW), Massa (Venturi), Mortara (Venturi), Lotterer (DS Techeetah), D’Ambrosio (Mahindra), Vergne (DS Techeetah).

A mezőny a bokszutcából folytathatta a versenyt a biztonsági autó mögül. A sok várakozás és a rengeteg néző miatt a versenybíróság úgy döntött, hogy megtoldja a távot, mert máskülönben még 15 perc sem maradt volna a futamból. A pilóták több mint 40 percet és plusz egy kört kaptak.

A verseny első igazi 15 percében csak pár előzést láthattunk, és azt sem az élmezőnyben, ugyanakkor a versenyzők szorosan követték egymást, így semmit sem vehettünk biztosra. Wehrlein és Rowland között például 0.5-0.7 másodperc között alakult a differencia. 25 perccel a leintés előtt erősítették meg Lopez büntetését a szabálytalan energiahasználat miatt. A bokszutca áthajtásos büntetés ideje alatt pedig túl gyorsan hajtott, ami miatt még +10 másodperc került a neve mellé. Nem sokkal ezután Vandoorne is áthajtásos büntetést kapott, amiért túl hamar használta az extra energiát (FanBoost). Plusz 5 másodpercet is begyűjtött a belga, aki nemcsak hamarabb, de többet is használt a megengedettnél az energiából.

Vergne újabb pofonja a Jaguartól

Mindeközben Evans a Jaguarral hátulról kilökte Vergne autóját, aki megpördült, és visszaesett a mezőny utolsó felébe. A franciát tehát mindkét jaguaros eltalálta a versenyen. Lopez az utolsó 10 percen belül a változatosság kedvéért kapott még egy büntetést - 5 másodperc a bokszutcai vonal levágásáért.

8 perc sem volt hátra, amikor Rowland kissé elmélázott, amit Di Grassi kegyetlenül kihasznált és már ő volt a második Wehrlein mögött, küzdvén a győzelemért a támadó üzemmód segítségével, de az újonc remekül védekezett.

Egy egészen elképesztő végjátékot láthattunk az utolsó körökben, valamint az utolsó métereken. Először a két Nissan autója merült le az élmezőnyből, amivel a mezőny legvégére csúsztak vissza. Di Grassi közben végig keményen támadta Wehrleint, akinek pár méterrel a célvonal előtt merült le az akkumulátora, amit a brazil riválisa kihasznált, és nyert. Pascal végül a második helyet is elvesztette a kanyarlevágásért kapott 5 másodperces büntetés miatt, így csak hatodik lett.

A versenyt Di Grassi húzta be Da Costa és Mortara előtt, míg a negyedik D’Ambrosio lett, aki hatalmast ment. Lotterer, Wehrlein, Evans, Massa, Bird és Abt volt még pontszerző. Ezzel Massa csapata, a Venturi ismét sok pontot gyűjtött, miután a csapattársa, Mortara dobogós lett.

Összefoglaló videón a mexikói verseny

A bajnokságot D’Ambrosio vezeti 53 ponttal a 46 pontos Da Costa előtt, majd jön Bird (45 pont), Di Grassi (34 pont) és Wehrlein (30 pont). Eddig négy futamon vagyunk túl, négy különböző győztessel! A következő versenyhétvége Hong Kongban kerül megrendezésre március 10-én.

Végeredmény

Hely # Versenyző Csapat Kör Idő Különbség Pont
1 11 Brazil Lucas di Grassi  Germany Audi Sport Team Abt 45 1:13'15.422   25
2 28 Portugal Antonio Felix da Costa  United States Andretti Autosport 45 1:13'15.858 0.436 18
3 48 Switzerland Edoardo Mortara  Monaco Venturi 45 1:13'16.167 0.745 15
4 64 Belgium Jérôme d'Ambrosio  India Mahindra Racing 45 1:13'16.581 1.159 12
5 36 Germany Andre Lotterer  China Techeetah 45 1:13'17.207 1.785 10
6 94 Germany Pascal Wehrlein  India Mahindra Racing 45 1:13'20.632 5.210 12
7 20 New Zealand Mitch Evans  United Kingdom Jaguar Racing 45 1:13'21.222 5.800 6
8 19 Brazil Felipe Massa  Monaco Venturi 45 1:13'23.506 8.084 4
9 2 United Kingdom Sam Bird  United Kingdom Virgin Racing 45 1:13'23.778 8.356 2
10 66 Germany Daniel Abt  Germany Audi Sport Team Abt 45 1:13'23.860 8.438 1
11 4 Netherlands Robin Frijns  United Kingdom Virgin Racing 45 1:13'24.466 9.044
12 16 United Kingdom Oliver Turvey  China NIO Formula E Team 45 1:13'26.674 11.252
13 25 France Jean-Eric Vergne  China Techeetah 45 1:13'34.575 19.153
14 27 United Kingdom Alexander Sims  United States Andretti Autosport 45 1:13'35.893 20.471
15 8 France Tom Dillmann  China NIO Formula E Team 45 1:13'36.293 20.871
16 17 United Kingdom Gary Paffett  Germany HWA AG 45 1:13'38.694 23.272
17 7 Argentina Jose Maria Lopez  United States Dragon Racing 45 1:13'56.964 41.542
18 5 Belgium Stoffel Vandoorne  Germany HWA AG 45 1:13'58.847 43.425
19 6 Brazil Felipe Nasr  United States Dragon Racing 45 1:15'11.582 1'56.160
  22 United Kingdom Oliver Rowland  France DAMS 44 1:12'09.310 1 kör
  23 Switzerland Sebastien Buemi  France DAMS 44 1:12'09.731 1 kör
  3 Brazil Nelson Piquet Jr.  United Kingdom Jaguar Racing 2 2'14.170 43 kör

Előző cikk Tökéletes körrel Wehrlein szerezte meg a pole-t Mexikóban, Massa a harmadik!
Következő cikk Di Grassi maga sem hiszi el, hogy milyen versenyt nyert meg az FE-ben