BMW-győzelem a Formula E-ben Szaúd-Arábiában Vergne előtt, Massa 14.

Antonio Felix Da Costa egy eseménydús és izgalmas verseny végén megszerezte a BMW első győzelmét a Formula E-ben, rögtön a bajorok debütáló futamán. Másodikként és harmadikként két ex-F1-es pilóta ért célba.

Antonio Felix da Costa, BMW I Andretti Motorsports, BMW iFE.18

Alastair Staley / Motorsport Images

A szezon első versenyét Da Costa várhatta az élről az újonc BMW-vel. Közvetlen mögötte eredetileg a NIO Formula E Team pilótája, Dillmann foglalt volna helyet, de a francia Di Grassi-hoz, Bird-höz, Frijns-hez és Turvey-hez hasonlóan büntetést kapott. Ezek után Da Costát Lopez, Buemi, az újonc Vandoorne és a bajnok Vergne követhette.

A nagyobb nevek közül Massa például csak a 19. helyet szerezte meg az időmérőn, ám a büntetésekkel az ex-F1-es versenyző majdnem a TOP-10-ig ugrott előre. A debütáló Felipe csapattársa, Mortara a 13. kockát kapta meg a Venturival.

A rajtbüntetésekkel a következőképpen nézett ki a TOP-15: Da Costa, Lopez, Buemi, Vandoorne, Vergne, D'Ambrosio, Lotterer, Evans, Paffett, Sims, Abt, Massa, Mortara, Rowland, Piquet.

A legnagyobbat Dillmann bukta a szabálytalan időmérős szereplésével, és a rajtrács végére került.

VERSENY

A futam ideje alatt voltak a legjobb körülmények, de a korábbi heves esőzések miatt a pálya nem volt teljesen száraz.

A rajt a sok autó és a szűkebb kanyarok ellenére meglehetősen sima volt, de nem sokkal később Mortara beleállt a falba. Az első szárny rögtön súlyos károkat szenvedett, ám a pilóta folytatni tudta az útját és betért a bokszba egy kis szervizre.

Az első kört követően Da Costa állt az élen Buemi, Lopez, Vergne és Vandoorne előtt. A TOP-10 második felében pedig  Lotterer, Evans, Sims és Massa foglalt helyet. Vergne sokat nem várt az előzéssel és még az első körökben elment Lopez mellett. Ezzel a francia már dobogós volt Buemi és Da Costa mögött.

35 perc volt hátra, amikor a Vergne-Lopez-D’Ambrosio trió vészesen közel került egymáshoz. Az argentin nem hagyta magát és keményen támadta a DS Techeetah bajnokát, miközben a belga pilóta a Mahindra Racing autójával ráesett a Geox Dragon Racing gépére. Röviddel ezután Rosenqvist esett ki a versenyből, aki egy nagyon szerencsétlen első hétvégét tudhata maga mögött a Mahindra másik autójával.

Vergne nemcsak maga mögött tartotta Lopezt, de növelte is a tempót, amit Buemi bánt leginkább. A két egykori F1-es versenyző csatáját Jean-Eric nyerte egy határozott manőver végén. Nem mellesleg a királykategóriás pályafutásuk során mindketten a Toro Rossónak versenyeztek. Mindeközben Massa is előrébb lépet egyet. A visszaesett Vandoorne mellett ment el a 9. helyért. A hátránya azonban 14 másodperc felett volt az első helyhez képest, míg Vergne már 1 másodpercen belülre került a vezetőhöz. s

Majdnem 20 perc versenyzés után már Vergne vezette a futamot. A címvédő nem kegyelmezett a BMW-nek, melynek volánja mögött Da Costa meg is kapta a nyakába a remekül teljesítő Lotterert. Mögötte Buemi és Lopez volt. A következő jelenet Massa nevéhez fűződött, aki Sims megelőzésével már 8. volt. Ekkor a jaguaros Evanst vehette célba.

Buemi nem bírta a nyomást, ami sokba került számára, hiszen Lotterer után Lopez, valamint D’Ambrosio is megelőzte. Ezzel pedig visszacsúszott a 6. helyre Evans elé. Vandoorne, aki az élmezőnyből indult, a 17. helyen folytathatta tovább.

16 perccel a vége előtt Lotterer megint előzött, így már a két DS Techeetah volt az élen. A német hátránya közel 1.8 másodperc volt a csapattársával szemben.

Ezután jött a nagy fordulat, amikor is Da Costa újra az élre állt, de D’Ambrosio és Buemi előtt. Vergne nem sokkal később visszaelőzte a svájci riválisát, addig Massa drasztikusan hátraesett, távol a pontszerzéstől.

Lopez volt a következő kieső, így minden esélyét elvesztette a jobb eredményre. A bal hátsó kerék és felfüggesztés sérült, ami miatt biztonsági autós fázis volt érvényben. Akkor így nézett ki a TOP-10 sorrendje: Da Costa, D’Ambrosio, Vergne, Buemi, Evans, Lotterer, Rowland, Abt, Di Grassi, Piquet.

A biztonsági autós fázis végeztével csupán kevesebb mint 4 percük és egy körük maradt arra a pilótáknak, hogy a lehető legjobb eredményt érjék el. Vergne ezúttal sem húzta a dolgot és megelőzte D'Ambrosiót, addig Evans csinálta meg ugyanezt Buemival szemben.

A versenyt végül Da Costa húzta be, amivel a BMW újoncként azonnal nyert. Másodikként Vergne ért célba, míg a dobogó harmadik fokára D’Ambrosio állhatott fel. A legjobb öt sorrendjét Evans és Lotterer zárja.

A TOP-10-ben a felsoroltak közül még Buemi, Rowland, Abt, Di Grassi és Piquet nevét találjuk. Massa a 14. és Vandoorne a 17. helyével nem tudott pontot szerezni.