Bird sérült autóval szerezte meg a pole-t Marokkóban, Wehrlein nagyot ment

Sam Bird a sérült autója ellenére megszerezte a rajtelsőséget Marokkóban, közvetlen Jean-Éric Vergne és a BMW-t kormányzó António Félix da Costa előtt. Pascal Wehrlein pedig élete első formula e-s időmérő edzésén a 7. helyen végzett, és csak egy hajszál választotta el attól, hogy ott legyen a super pole-ban.

Sam Bird, Envision Virgin Racing, Audi e-tron FE05, is returned to his garage

Fotót készítette: Alastair Staley / Motorsport Images

Az időmérő edzés pontban délben vette kezdetét az első csoporttal, melynek 6 perc állt a rendelkezésére ahhoz, hogy a lehető legjobb időt fussa meg a teljesen száraz aszfaltcsíkon a két szabadedzést követően.

Az első csoport legjobb idejét az idénynyitó verseny győztese, Da Costa autózta meg a BMW-vel: 1:17.950. Hozzá nagyon közel a második helyen Vergne zárt egy 1:18.042-es idővel, míg harmadikként Evans futott be 0.156 másodperces lemaradásban. A BMW-t, a DS Techeetah-ot és a Jaguart D’Ambrosio követte a Mahindra autójával, de az ex-F1-es már majdnem 0.5 másodpercet kapott. A legrosszabb időt a problémákkal küszködött Lotterer rakta össze a Techeetah versenygéppel. Közel 1.7 másodperccel volt lassabb a legjobb időhöz képest.

Da Costa ideje nem mellesleg majdnem 3 másodperccel volt gyorsabb Buemi 2018-as rajtelsőségét érő körénél.

Q1: Da Costa, Vergne, Evans, D’Ambrosio, Lotterer

Antonio Felix da Costa, BMW I Andretti Motorsports, BMW iFE.18

Fotó készítője: Sam Bloxham / LAT Images

A második csoport pályára gurulása után Buemi vette át a vezetést a Nissan e.dams elektromos versenygépével: 1:17.906. Ezzel Da Costa visszaesett a második helyre, akit Vergne és Evans követett. Az újonnan pályára gurulók közül Piquet volt a leggyorsabb a jaguaros csapattársa mögött az ötödik pozícióban. Evans azonban több mint 0.2 másodperccel jobb kört ment a brazilnál, akit D’Ambrosio, Di Grassi, Rowland, Abt és a tizedik helyre visszaeső Lotterer követett.

A két Audi (Di Grassi, Abt) így még a legjobb ötbe sem tudott beférkőzni, de Rowland sem volt boldog, miután a csapattársa az élen várta a folytatást.

Q2: Buemi, Da Costa, Vergne, Evans, Piquet, D’Ambrosio, Di Grassi, Rowland, Abt, Lotterer.

A harmadik csoportból Bird volt a legjobb a Virgin csomagjával az egyre melegebb körülmények között. A brit versenyző 1:17.851-es ideje az összetettben is az élre repítette, majd jött Buemi, Da Costa, Vergne és Evans az első ötben. A másik Virginnel Frijns hatodikként várakozhatott, ami azt jelentette, hogy még éppen benne volt a super pole-ban.

A csoportból Vandoorne volt a leggyengébb. Az ex-F1-es, aki az első szezonját tölti a Formula E-ben a nagyon küszködős időmérős etapjával 15.5 másodpercre volt a legjobb időtől, ami messze nem fedte a valóságot. Az autóját le is kellett állítania, így esélye sem volt arra, hogy egy gyorsabb kört rakjon össze. Közvetlen előtte Günther és Lotterer foglalt helyet. A legjobb tízben még Piquet, D’Ambrosio, Di Grassi és Rowland szerepelt, de ők már nem voltak esélyesek a super pole-ra.

Sébastien Buemi, Nissan e.Dam, Nissan IMO1

Fotó készítője: Alastair Staley / LAT Images

Érdekes jelenet volt, amikor a hirtelen lezárás után Dillmann a boksz kijáratánál belehajtott a két Virgin-be.

„Megálltam a bokszkijáratnál. Amikor megint elindultam, elmentek a fékjeim. Egyáltalán nem volt fékem. Semmit sem tehettem volna. A fékek nagyon melegek voltak, és a pedálom már a padlón volt, nulla fékekkel.”

A Virginnél csak fogták a fejüket és nagyon sajnálták a dolgot, mert tudták, hogy a Bird autójának diffúzorán keletkezett sérülés jelentős hatással lehet a super pole-os körére a sok elvesztett leszorító erő miatt.

Q3: Bird, Buemi, Da Costa, Vergne, Evans, Frijns, Piquet, D’Ambrosio, Di Grassi, Rowland, Turvey, Abt, Dillmann, Lotterer, Günther, Vandoorne.

Az utolsó csoportban Lopez, Paffett, Massa, Sims, Mortara és Wehrlein gurulhatott pályára. A hat versenyzőből álló Q4-es csoport igencsak megkavarta az állóvizet, miközben az újonc Wehrlein élete első kvalifikációján a hetedik helyre vetődött be a Mahindrával. Egészen minimális különbséggel, egy hajszállal maradt le a super pole-ról. Közvetlen előtte Evans csak 0.020 másodperccel volt gyorsabb.

Sims a BMW-vel a vártnak megfelelően megérkezett az elitbe, gyakorlatilag ugyanazt az időt autózva, mint a csapattársa. Ezzel a bajorok a harmadik és a negyedik helyre kerültek. Az első négy helyezett 0.099 másodpercen belül volt egymáshoz képest.

Pascal Wehrlein, Mahindra Racing, M5 Electro

Massa csak 15. lett, de legyőzte a csapattársát, Mortarát, míg kettejük közé Abt ékelődött be. A másik HWA-val Paffett egy 19. időt rakott össze.

Q4: Bird, Buemi, Sims, Da Costa, Vergne, Evans, Wehrlein, Frijns, Piquet, D’Ambrosio, Di Grassi, Rowland, Lopez, Turvey, Massa, Abt, Mortara, Dillmann, Paffett, Lotterer, Günther, Vandoorne.

A super pole-ban így Bird, Buemi, Sims, Da Costa, Vergne és Evans küzdhetett meg egymással a legjobb helyekért.

Végül Bird kaparintotta meg az első helyet, hiába volt sérült az autója. A Virgin versenyzője óriásit ment és 0.046 másodperccel utasította maga mögé Vergne-t, miközben Da Costa is csak 0.137 másodpercet kapott a harmadik helyen a BMW-vel. A legjobb öt sorrendjét Buemi és Sims zárta. A super pole-ban Evans volt a leggyengébb a Jaguarral egy hiba miatt.

Formula E - időmérős végeredmény

Hely # Versenyző Csapat Idő Különbség Átlagsebesség (km/óra)
1 2 United Kingdom Sam Bird United Kingdom Virgin Racing 1'17.489   138.027
2 25 France Jean-Eric Vergne China Techeetah 1'17.535 0.046 137.945
3 28 Portugal Antonio Felix da Costa United States Andretti Autosport 1'17.626 0.137 137.783
4 23 Switzerland Sébastien Buemi France DAMS 1'17.738 0.249 137.585
5 27 United Kingdom Alexander Sims United States Andretti Autosport 1'18.400 0.911 136.423
6 20 New Zealand Mitch Evans United Kingdom Jaguar Racing 1'29.379 11.890 119.665

7 94 Germany Pascal Wehrlein India Mahindra Racing 1'18.126 0.637 136.901
8 4 Netherlands Robin Frijns United Kingdom Virgin Racing 1'18.200 0.711 136.772
9 3 Brazil Nelson Piquet Jr. United Kingdom Jaguar Racing 1'18.347 0.858 136.515
10 64 Belgium Jérôme d'Ambrosio India Mahindra Racing 1'18.440 0.951 136.353
11 11 Brazil Lucas di Grassi Germany Team Abt 1'18.595 1.106 136.084
12 22 United Kingdom Oliver Rowland France DAMS 1'18.604 1.115 136.069
13 7 Argentina Jose Maria Lopez United States Dragon Racing 1'18.612 1.123 136.055
14 16 United Kingdom Oliver Turvey China NIO Formula E Team 1'18.624 1.135 136.034
15 19 Brazil Felipe Massa Monaco Venturi 1'18.780 1.291 135.765
16 66 Germany Daniel Abt Germany Team Abt 1'18.921 1.432 135.522
17 48 Switzerland Edoardo Mortara Monaco Venturi 1'19.133 1.644 135.159
18 8 France Tom Dillmann China NIO Formula E Team 1'19.338 1.849 134.810
19 17 United Kingdom Gary Paffett HWA Racelab 1'19.516 2.027 134.508
20 36 Germany Andre Lotterer China Techeetah 1'19.633 2.144 134.311
21 6 Germany Maximilian Gunther United States Dragon Racing 1'23.332 5.843 128.349
22 5 Belgium Stoffel Vandoorne HWA Racelab 1'33.404 15.915 114.509

Előző cikk „Mégis Massa mit művel? Teljesen idióta”: újabb éles kritika Marokkóból
Következő cikk A két BMW az élen állva ütközött egymással, így D’Ambrosio nyert Marokkóban