Bird-győzelem, rögtön dobogós a Porsche és a Mercedes

Sam Bird egy nagyszerű futamgyőzelmet szerzett Szaúd-Arábiában a Virgin istállójával a Porsche és a Mercedes előtt. Az újoncok ezzel rögtön dobogóra állhattak, ami nem olyan nagy meglepetés, mivel két hatalmas gyártóról van szó.

Sam Bird, Virgin Racing, Audi e-tron FE06

Dan Bathie / Motorsport Images

Egy nagyon izgalmas rajtrács tárult elénk a látványos első időmérőt követően, amit a BMW i Andretti versenyzője, Sims húzott be Vandoorne előtt, így a Mercedes rögtön egy remek eredménnyel mutatkozott be. A harmadik helyen az ex-F1-es pilóta csapattársa, de Vries végzett, prezentálván az újonc németek erejét, akik 2014 óta dominálnak a Forma-1-ben. A céljuk az, hogy a Formula E-ben nyerjenek.

A legjobb ötben még Mortara és Bird voltak ott a a Venturi és a Virgin színeiben, akiket d'Ambrosio, Lotterer, Rowland és Günther követett a TOP-10-ben. A szintén F1-es múlttal is rendelkező Massa például csak 17. lett a másik Venturival, közvetlen Hartley és Di Grassi előtt, akik szintén versenyeztek a királykategóriában.

A címvédő Vergne-re is egy kalandos futam várhatott a 11. helye után, de Wehrlein sem lehetett elégedett kettővel a francia mögött, akárcsak Buemi (14.).

A történelmi péntek futamon összesen 24 versenyző rajtolt el, amire ezelőtt soha nem volt példa. A verseny 45 perces és +1 körös volt, így a pilótáknak bőven volt idejük arra, hogy nyerjenek pár helyet, akár rögtön a startnál.

A rajtnál ugyan voltak helyezkedések, és összeérések, nem alakult ki káosz, így a biztonsági autóra sem volt szükség. Sims magabiztosan jött el a két Mercedes előtt, akiket Mortara és Bird követett, majd érkezett Vandoorne, Lotterer, Rowland, Günther és Turvey. Tehát a sorrend változatlan volt.

Az első körökben nem volt túl sok manőver, de a pilóták szorosan követték egymást. Buemi azonban csalódott lehetett, mert igen hamar visszaesett a mezőny végére, és azzal a lendülettel meg is állt a pálya szélén. Ekkor csak sárga zászló volt érvényben.

Nem sokkal ezután Frijns mutatott be egy látványosabb manővert Turvery ellen a 11. helyért, így Vergne volt előtte. 35 perccel a leintés előtt így nézett ki a TOP-10 sorrendje: Sims, Vandoorne, Vries, Mortara, Bird, d'Ambrosio, Rowland, Lotterer, Günther, Vergne.

Sokat nem kellett várnunk arra, hogy az élmezőny körül is beinduljanak az események. A TOP-3 érintetlen volt, de a Mercedesek mögé már Bird vetődött be a korábban Vriest támadó Mortara Lotterer és Rowland előtt. D'Amborsio a 8. helyen folytatta, akinek Frijnsre kellett figyelnie maga mögött.

Sébastien Buemi, Nissan e.Dams

Fotó készítője: Sam Bloxham / Motorsport Images

A 15. körben Sims 1.3 másodperccel vezetett Vandoorne előtt, addig a másik Mercedes majdnem 2 másodpercre volt a vezető autótól. Wehrlein és Massa egymás mögött próbált helyezkedni, hogy minél közelebb kerüljenek Vergne gépéhez. Abt ekkor előzte meg Turveyt a 15. helyért. Pár másodperccel ezután Di Grassi is elment mellette. Evans pedig Massa elé szúrta be a Jaguart.

A 18. körben Lotterer hajtott végre egy fontos előzést Mortara előtt, de D'Ambrosio is megcsinálta ugyanazt a jobb TOP-10-es helyezésekért: Sims, Vandoorne, Vries, Bird, Lotterer, d'Ambrosio, Mortara, Rowland, Frijns, Günther. Mire ezt leírhattuk, már Sims-Vandoorne-Vries-Bird-Lotterer-d'Ambrosio-Rowland-Günther-Mortara-Frijns volt a sorrend.

Neel Jani, Porsche, Porsche 99x Electric

Fotó készítője: Zak Mauger / Motorsport Images

16 percet mutatott az óra, amikor az aktuális bajnok és címvédő kiesett. Ezzel egy igen nagy név szállt ki a csatából, amiből többen is profitáltak a TOP-10 mögött. Ekkor Vergne mellett Buemi és Muller sem volt versenyben.

A top-mezőnyben pedig éles csata zajlott, és hirtelen Vandoorne került az élre Bird, Sims és Lotterer előtt. Vries már csak az 5. volt.

10 percen belül voltunk már, amikor Bird diktálhatta a tempót Vandoorne és Lotterer előtt, ami Porsche-dobogót vizionált, de Sims és Rowland nem volt messze, akik helyet is cséréltek egymással a hajrára.

Günther és Ma Qing Hua bokszutca-áthajtásos büntetést kapott, miközben behajtott a pályára a biztonsági autó. Az óra 6 percet mutatott, és Abt megállt az 1-es szektorban egy nagyobb csattanást követően. Emiatt volt szükség biztonsági autós fázisra. Az SC mögött így festett a TOP-10 sorrendje: Bird, Lotterer, Vandoorne, Rowland, Sims, Vries, Frijns, Mortara, D'Ambrosio, Günther.

A mezőny másfél perccel az utolsó kör előtt kapta meg a zöld jelzést. Az élmezőnyben lévők nagyon jól álltak az akkumulátorszintekkel, így keményen nyomhatták neki, gyakorlatilag mindent egy lapra feltéve.

A nagy sakkjátszmát végül Bird húzta be Lotterer és Vandoorne előtt, tehát az újonc Porsche és Mercedes is dobogóra állhatott, míg a privát Virgin nyert. A TOP-10-ben volt még Rowland, Frijns, Vries, Mortara, Sims, d'Ambrosio és Evans.

A nagy vesztes Sims volt a 8. helyen, aki sokáig vezetett. Wehrlein, Massa és Di Grassi még csak pontot sem szerzett.