Portré: A Forma-1 első igazán sikeres német versenyzője

1928-ban ezen a napon született a Forma-1 első igazán sikeres (cukorbeteg) német versenyzője, a fájdalmasan korán, 1961-ben mindössze harminchárom éves korában elhunyt Wolfgang von Trips. Hat szezon jutott neki.

Wolfgang von Trips, and Stirling Moss, celebrate on the podium

Fotót készítette: LAT Images

A Forma-1, és általában véve az autóversenyzés mindig is a gazdagok sportja volt. Így viszonylag könnyű dolga volt a karrierjét az ötvenes évek végén kezdő német grófi leszármazottnak, Wolfgang von Tripsnek, ugyanis családja révén viszonylag könnyen finanszírozni tudta szenvedélyét.

Karrierje mai szemmel nézve viszonylag későn, 1956-ban, tehát már huszonnyolc évesen indult be, ekkor szerepelt először Forma-1-es versenyen. A debütáláshoz az egyik legikonikusabb autót és helyszínt választotta: első versenyét Monzában tervezte megejteni, egy Ferrari volánjánál. A versenyig végül nem jutott el, ugyanis a gyakorlások során balesetet szenvedett, így pedig nem tudott elindulni.

A tényleges kezdetek

1957-ben visszatért, és az argentínai hatodik hely, valamint a monacói kiesés után a szezonzáró olasz futamon második nekifutásra már el tudott indulni, sőt, egyenesen a harmadik helyig jött előre, Moss és Fangio mögött pedig az sem különösebben számított, hogy lemaradása két kör volt a korszak élmenőihez képest. 1958-ban még mindig nem volt lehetősége teljes szezont futni, viszont tovább tudta gyarapítani pontjai számát, ugyanis ebben az évben is szerzett dobogót (Franciaországban egy újabb harmadik helyet), viszont további két alkalommal (Németország, Portugália) újabb pontokat tudott szerezni, így az egy évvel korábbi négy helyett immár kilenc pont állt neve mellett.

1959-ben egyrészt kevéssé volt elfoglalt, másrészt az a kevés sem sikerült különösebben jól, ugyanis az első versenyen, Monacóban egy Porsche volánjánál nem jutott el a célig, a szezonzárón, az Egyesült Államokban pedig nem jött össze neki a pontszerzés, és csak hatodik lett. 1960-ban, pályafutása során először minden versenyen (leszámítva a külön életet élő, a versenynaptárban helyet foglaló Indy 500-at) részt vett, és a folyamatos szereplési lehetőség elhozta neki pályafutása addigi legsikeresebb szezonját, mert bár dobogós helyezést ebben a szezonban nem szerzett, a rendszeres pontszerzéseknek köszönhetően hetedik lett összetettben.

A hattyúdal vége

1961-nek a Ferrarinál a vb egyik legfőbb esélyeseként vágott neki. Azok után, hogy az előző szezonok során kimondottan rossz viszont ápolt Monacóval és a monacói versennyel, 1961-ben már legalább a pontszerzés összejött neki egy negyedik hely formájában. A szezon második versenyén, Hollandiában aztán végre átszakadt nála a gát, és megszerezte első futamgyőzelmét, ádáz küzdelemben csapattársa, Phil Hill előtt. Ezzel ő lett Németország történetének első futamgyőztese. Ehhez a "szomszédban", Belgiumban hozzátett még egy második helyet is, ezt az 1-2 sorozatot pedig egy francia kiesés után Angliában és Németországban megismételte. A két Ferrari von Tripsszel és Hillel kiemelkedett a mezőnyből, cikkünk alanya viszont kiegyensúlyozottabb teljesítményének köszönhetően vezette a világbajnokságot Hill előtt.

A Ferrari hazai versenyére, az Olasz Nagydíjra von Trips négypontos előnnyel érkezett, így egy szerencsésebb végkimenetellel akár még a világbajnoki címet is megszerezhette volna. A korszak szokásainak megfelelően a versenyzők felett folyamatosan ott lebegő Damoklész kardja végül lesújtott: egy kör sem telt el a versenyből, amikor a pole-ból induló, de a rajtot gyengén elkapó von Trips összeütközött Jim Clark autójával. Jim Clark, bár kiesett, megúszta az esetet, von Trips autója viszont irányíthatatlanná vált, és a nézők közé csapódott: sem a versenyző, sem 15 további néző nem élte túl a szörnyű balesetet.

Hill ekkor nyerni tudott, így megelőzte von Tripset, ami a sajnálatos haláleset miatt a vb-címet is jelentette az amerikai ferraris csapattárs számára. Wolfgang von Trips személyében pedig egy potenciális világbajnoktól, de minimum egy még többszörös futamgyőztestől kellett búcsút vennie a Forma-1 közösségének.

A németek

Von Trips sikereit követően közel másfél évtizednek kellett eltelnie, hogy a Forma-1 újra német futamgyőztest avathasson, addig a németek maximum dobogós helyezéseket tudtak felmutatni a sorozatban, Hans Hermann, illetve Karl Kling révén. Jochen Mass az 1975-ös, szintén egy horrorbaleset által fémjelzett Spanyol Nagydíjon tudott diadalmaskodni, utána viszont az országból szép lassan elkezdtek szivárogni a versenyzők az F1-be.

A kilencvenes években aztán megjött egy bizonyos Michael Schumacher, és végképp felhelyezte Németországot a Forma-1 térképére, mindent és mindenkit letarolva. Hiába voltak körülötte olyan honfitársak, mint Heinz-Harald Frentzen, Nick Heidfeld, vagy éppen a tulajdon öcs, Ralf, a hét világbajnoki címmel és a kilencvenegy futamgyőzelemmel egyikőjük sem tudott versenyezni, pedig egyébként az ő személyükben sem beszélünk rossz versenyzőkről.

Schumacher visszavonulása után pedig jött a következő német, a majdnem olyan magasságokba emelkedő Sebastian Vettel. De mindent Wolfgang von Trips kezdett el. A cukorbeteg gróf, akinek minden egyes versenyen cukros rágcsálnivalók voltak az autójában, hogy ezzel szinten tudja tartani vércukor-szintjét.

Előző cikk Massa: Megmagyarázhatatlan lyuk került a gumira Szocsiban
Következő cikk Nagy a potenciál a Renault-ban: Hülkenberg megmutatja!