Különleges esemény

Ezen a napon: Räikkönen-mesterhármas Spanyolországban

2007-ben a Ferrari versenyzője, Kimi Räikkönen megszerezte pályafutása első világbajnoki címét a Forma-1-ben. A szezon elején úgy nézett ki, a Jégember rohamléptekkel haladt a második győzelem felé.

Race winner Kimi Raikkonen
Kimi Raikkonen, Felipe Massa and Scuderia Ferrari team members celebrate win and second place

2007-ben Kimi Räikkönen egy rendkívül kiélezett, drámákkal és feszültséggel is jócskán teletűzdelt szezon végén megszerezte pályafutása első világbajnoki címét a két mclarenes, Fernando Alonso és az újonc Lewis Hamilton előtt. A Jégember 2008-at is kimondottan erősen kezdte, az első három futam (Ausztrália, Malajzia, Bahrein) után egy nyolcadik, egy első és egy második helyezésnek köszönhetően vezette a vb-tabellát.

A finn versenyző úgy nézett ki, hogy megindulhat második vb-címe felé, ehhez viszont szükséges lett volna újabb erős eredményekre. A címvédő esélyeshez méltóan a szezon negyedik versenyén, Spanyolországban mindenkit maga mögé utasított az időmérőn, a háromból két szakaszt megnyerve. a Ferrari fölényét jól mutatja, hogy az egyetlen szakasz, a Q2 során, amit nem Räikkönen nyert, csak csapattársa, Felipe Massa tudott a helyére férkőzni.

A kvalifikáció végén így a Ferrari egy első és egy harmadik hellyel gazdagodott, a pole-t megszerző Räikkönen és csapattársa, Massa közé egyedül Fernando Alonso tudott beférkőzni. Massa mellett alig lemaradva Robert Kubica tette teljessé a második sort, és hátrébb is kicsik voltak a különbségek, bár meglepő volt, hogy a két McLaren, Hamilton és Kovalainen csak a harmadik sort tudta megszerezni.

A szokásos kiváló tavaszi spanyol időben az élről induló Räikkönen meg tudta tartani az első helyet, mögé pedig felzárkózott Felipe Massa, így Alonso visszaesett a harmadik helyre, mögöttük pedig Hamilton és Kubica között is történt egy pozíciócsere. A verseny során viszonylag sok kiesés volt, ezek közül Heikki Kovalainené volt a leglátványosabb és a legijesztőbb, ugyanis a finn egy defekt miatt 210 km/órás sebességgel nyílegyenesen száguldott a gumifalba az első szektor vége felé haladva.

A Ferrarik, az élen Räikkönennel, magabiztos teljesítményt nyújtottak, és folyamatosan szakadtak el a mezőnytől, a mögöttük haladó Fernando Alonso viszont a 34. körben motorhiba miatt kiesett. Közben kiderült, hogy Kovalainen egy minimális agyrázkódáson kívül semmilyen sérülést nem szenvedett, Mark Webber viszont felemelte a szavát a pálya biztonságának hiányosságaival kapcsolatban.

A verseny végül egészen szoros befutót hozott. A Ferrarikat, a győztes Räikkönent és a második Massát bár megelőzni nem tudták, Lewis Hamilton komolyan megszorongatta. Mögöttük nem sokkal lemaradva következett a negyedik Robert Kubica is, közöttük mindössze bő 5,5 másodperc volt a különbség. Az ötödik helyen légüres térben zárt Mark Webber, mögötte pedig egy újabb boly következett Buttonnal, Nakadzsimával, Trullival és Heidfelddel, közülük Heidfeld már nem fért be a pontszerzők közé.

Sikerének köszönhetően Räikkönen tovább növelte előnyét összetettben, a finn előnye immár kilenc pont volt Hamiltonnal és tíz Kubicával szemben, ráadásul mesterhármassal távozott, ugyanis a pole-pozíció és a győzelem mellett övé lett a leggyorsabb kör is. A Jégember úgy nézett ki, megállíthatatlanul menetelt második vb-címe felé.

Előző cikk Ezen a napon: Heinz-Harald Frentzen első győzelme
Következő cikk Hamilton: vannak olyanok, akiket nem hat meg csapatutasítás