Videó: 10 jelenet, ami bizonyítja, miért volt briliáns Ayrton Senna

A háromszoros világbajnok, Ayrton Senna halálának évfordulójára megemlékezvén az F1.com gyűjtött össze 10 jelenetet a brazil pályafutásából, amelyek egyértelmű választ adnak arra a kérdésre, miért tartják még mindig őt az F1 valaha volt egyik legjobbjának.

Fotót készítette: Sutton Images

Ayrton Senna 34 évesen, 3 világbajnoki címmel, 41 futamgyőzelemmel, 65 pole-pozícióval, 19 leggyorsabb körrel és 161 nagydíjrészvétellel a neve mellett távozott az élők sorából, azonban a kiemelkedő számok mellett a pályán mutatott teljesítményével is bizonyította, hogy ő minden idők egyik legjobb versenyzője.

Az F1.com készített videót 10 olyan jelenetről, amely bizonyítja, miért volt briliáns a brazil legenda. A jelenetek között találunk olyat, amelyben a védekezési képességeit csillogtatja meg, de olyat is, amelyben a mezőny végéről jön fel, majd nyeri meg a versenyt, ezzel együtt pedig a világbajnoki címet is.

A top-3 jelenetet pedig valószínűleg minden F1-rajongó ismeri, vagy legalábbis hallott róla. Az 1985-ös Portugál Nagydíjat esős körülmények között rendezték meg, Senna pedig valósággal lubickolt a pályán: több mint egy perces előnnyel nyerte meg a futamot.

Az 1991-es Brazil Nagydíjat úgy tudta megnyerni hazai közönség előtt, hogy meghibásodott a váltója, és a futamot végül úgy kellett befejeznie, hogy 6-os sebességben maradt a váltója. Megcsinálta, de mindez akkora fizikai és mentális erőt vett igénybe, hogy alig tudta felemelni a győzelmi serleget.

Az első helyre az a monacói kör került, amelyet ma is sokat emlegetnek. Az 1988-as monacói időmérőn találkozott a tökéletes technika azzal a versenyzővel, akinél senki nem volt jobb egy körön. Mindez egy óriási pole-kört eredményezett, Senna pedig másfél(!) másodpercet vert csapattársára és legnagyobb riválisára, Alain Prostra.

Azt sem szabad elfeledni, hogy nemcsak mint sportoló, hanem mint sportember is jelesre vizsgázott. Ezt a legszembeötlőbben az 1992-es belgiumi szabadedzésen bizonyította, amikor Érik Comas csúnyán összetörte az autóját a Blanchimont-nál. Comas lába még mindig a gázpedálon volt, Senna észrevette a veszélyt, gyorsan megállt a Ligier mellett, és leállította a motort, ezzel a cselekedetével pedig valószínűleg (Comas szerint pedig kétségtelenül) megmentette a francia versenyző életét.