Vettel nyerte az FP1-et Szocsiban Verstappen előtt: Hamilton lágy (!) gumikon a harmadik

Sebastian Vettel volt a leggyorsabb délelőtt az Orosz Nagydíj pénteki első szabadedzésén Max Verstappen előtt, de Lewis Hamilton a harmadik helyen úgy volt, 0,3 másodpercre, hogy a hétvége leggyengébb keverékét használta.

Sebastian Vettel, Ferrari SF71H

Andrew Hone / Motorsport Images

Közvetlen az FP1 szabad jelzése előtt a Haas F1 Team hivatalosan is bejelentette a 2019-es párosát, ami változatlan marad. Ez azt jelenti, hogy a jövő évi versenygépet is a Grosjean-Magnussen duó fogja vezetni a Forma-1-ben. Ezzel a Sauber után két újabb fontos hely kelt el a rajtrácson. Hirtelen a nyolc ülésből csak hat maradt: Force India, Williams, Toro Rosso.

Ocon, Vandoorne, Russel... Hiába nagy tehetségek, 2019-ben valószínűleg nem lesz helyük a rajtrácson. Valóban túl kevés csapat van az F1-ben vagy nem feltétlen azok kapják meg a lehetőséget, akiknek kellene? Ezek után kisebb csoda, hogy Leclerc a Ferrariban ül, de ott van Norris is újoncként a McLarennél, valamint Gasly a Red Bullnál.

FP1

A versenyzők 23°C-os levegő, és 25.5°C-os aszfalthőmérséklet mellett gurulhattak pályára. A szél 4.7 km/órával fújt. Az idő teljesen száraz volt.

A zöld jelzéskor Norris a McLarennel, a Red Bullok, a Toro Rossók és Leclerc a Sauberrel azonnal pályára hajtott. Ezzel egy kisebb dugó alakult ki a bokszutca kijáratánál. Alonso délelőtt a bokszutca falánál figyelte az eseményeket, mert ő volt az, aki átadta az újoncnak az autóját, így Vandoorne volt Norris ideiglenes csapattársa. A brit jövőre épp a belgát fogja váltani, míg a spanyol világbajnokot Sainz, egyéb más okokból.

Start - zöld jelzés Szocsiban

Fotó készítője: Mark Sutton / Sutton Images

Norris mellett még Markelov (Renault), Giovinazzi (Sauber) és Latifi (Force India) ülhetett autóba a tesztpilóták közül. Ennek köszönhetően Sainz, Ericsson, valamint Pérez is kihagyta az FP1-et.

Az első időre kicsivel több, mint 5 percet kellett várnunk. A McLaren, mely folytatta az új elemek és az eltérő konfigurációk tesztelését, egy 1:40.121-es idővel nyitott a lágy gumikon. Ez Vandoorne nevéhez fűződött.

1 óra 10 perc volt hátra, amikor a mezőny elkezdett mért időket futni, javarészt az ultralágy gumikon.

Az első nagy roham után Verstappen állt az élen a hiperlágy gumikon, majdnem 0,4 másodpercet adván Hamiltonnak, akit a másik Red Bullal Ricciardo követett több, mint 0,5 másodperces hátránnyal. Bottas hátránya kétszer annyi volt, mint Hamiltonnak. A finn mellett a legjobb ötben még Vettel volt ott egy 0,8 másodperces különbséggel, hiperlágy gumikon. Érdekesség, hogy Räikkönen a hatodik pozícióban már közel 2 szekundommal volt lassabb.

Abban a pillanatban Ocon volt a leggyorsabb a középmezőnyből. A Force India versenyzője azonban így is 2.1 másodperccel ment lassabb kört, ami megint csak megmutatta, hogy mekkora a különbség az él-és a középmezőny között.

Fernando Alonso, McLaren

Fotó készítője: Sam Bloxham / LAT Images

Péntek délelőtt kiderült, a két Toro Rossón és Red Bullon  kívül Alonso McLarenjében is motort cserélnek, ami azt jelenti, öt versenyzőt sorolnak a rajtrács végére. Mind az öten kaptak új V6-ost, turbót, MGU-H-t és MGU-K-t, Verstappen, Alonso és Hartley új vezérlést, Verstappen és Alonso akkumulátort is.

28 percet mutatott az óra, amikor Vettel ment egy erősebb kört a hiperlágy tappancsokon. A német rekorder egy közel abszolút legjobb időt rakott össze: a második és a harmadik szektorban volt a leggyorsabb. Ezzel majdnem 0,5 másodpercet adott Verstappennek, ugyanazon a keveréken, míg Bottas és Hamilton a lágy abroncsokkal voltak 0,7 másodpercre. Ezt nem sokkal később a Mercedes "szárnysegédje" 0,5 másodpercre csökkentette, miközben Verstappen növelte a tempót és 0.050 másodpercre megközelítette Vettelt.

Végül Vettel ideje volt a befutó a nap első felében. A négyszeres világbajnok csapattársa eltérő programon volt, és nem is jött ki számára különösebben a lépés a gyorsabb körein. Ennek is tudható be ez a 1.2 másodperces különbség. 2007 bajnoka ultralágyon mente a leggyorsabb idejét.

Fotó készítője: Manuel Goria / Sutton Images

Verstappen már sokkal közelebb volt a Red Bull egyetlen bajnokához, ugyanazon a keveréken, hiperlágyon. Ehhez képest Hamilton hiába volt 0,3 másodpercre, mindezt lágy gumikon abszolválta, ami még vészjósló is lehet az olaszok számára. A másik Mercedesszel Bottas egy hajszállal volt lassabb.

A legjobb ötben végzett még Ricciardo, de az ausztrál sok időt bukott a váltó körüli ellenőrzések miatt. Ettől független bizakodhat, mert a csomag nem tűnik gyengének Szocsiban.

A leggyorsabb Ocon volt a középmezőnyből, megelőzve ezzel a Haas és a Renault pilótáit is. Latifi a másik Force Indiával csak egy 17. időt autózott, míg Markelov a francia gyártó színeiben 15. lett.

A leggyorsabb a tesztpilóták közül Giovinazzi volt. A Ferrari olasz juniorja, aki jövőre Räikkönen csapattársa lesz, egy 10. időt rakott össze. Leclerc nem volt ennyire boldog és gyors sem. A monacói nagyon sokat panaszkodott az autójára, főleg annak hátsó részére.

A Toro Rosso versenyzői között szintén jelentős volt a differencia, akik ultralágyon futották meg a legjobb idejüket, míg Norris gyorsabb volt a McLarennél.