Vettel miért nem nyerhette meg az USA GP-t?!

Az austini rajt után nagyon úgy tűnt, hogy a Ferrari újabb győzelmet arathat. Aztán Vettel gumijai tönkrementek. A csapattársa azonban nem szenvedett az abroncsokkal. A magyarázatot a szabadedzéseken kell keresni.

Race winner Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1, second place Sebastian Vettel, Ferrari

Sutton Images

Second place Sebastian Vettel, Ferrari, drinks Champagne on the podium
Second place Sebastian Vettel, Ferrari, lifts his trophy on the podium
Sebastian Vettel, Ferrari SF70H
Sebastian Vettel, Ferrari SF70H leads Lewis Hamilton, Mercedes-Benz F1 W08  at the start of the race
Second place Sebastian Vettel, Ferrari
Lewis Hamilton, Mercedes-Benz F1 W08  leads Sebastian Vettel, Ferrari SF70H
Sebastian Vettel, Ferrari SF70H, passes Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W08, at the start
Sebastian Vettel, Ferrari
Sebastian Vettel, Ferrari, Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1
Sebastian Vettel, Ferrari SF70H, Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W08
Sebastian Vettel, Ferrari SF70H, Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W08, Valtteri Bottas, Mercedes AMG F1 W08
Sebastian Vettel, Ferrari SF70H, Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W08, Valtteri Bottas, Mercedes AMG F1 W08, Daniel Ricciardo, Red Bull Racing RB13, at the start

Az USA GP-n a Mercedes ismét konstruktőri bajnok lett, és a versenyzői cím is már majdnem Hamiltoné - Mexikóban legalábbis nagy valószínűséggel behúzza. A brit a 66 pontos előnnyel tulajdonképpen már nem tudja elveszíteni az idei koronát. A következő három versenyen ugyanis mindössze egy ötödik helyre van csak szüksége.

Austinban Vettelen látni is lehetett a csalódottságot. A hétvége nehezen indult a pénteki kasztniproblémákkal, és a nagyszerű rajt után úgy tűnt, hogy ennek ellenére is jó vége lehet. Azonban mindössze öt körig tartott, aztán visszaállt a megszokott sorrend. Vettelnek pedig semmi esélye nem volt a Mercedes ellen. A német AMuS utánajárt a történteknek.

Az első etapon 16 kör alatt 4,458 másodpercet vesztett. Majd a második etapon a lágyakon a különbség 1,430 másodpercről 7,085 másodpercre nőtt. Vettel Ferrarija csak a harmadik szetten nyerte vissza a normális formáját. Hamiltonnak nem kellett egy harmadik szett. Egy kiállással teljesítette a versenytávot, és 10,143 másodperces előnnyel nyert.

Vettel nem is keresett kifogásokat. "Nyerni akartunk és nyíltan, illetve őszintén elismerem, hogy legyőztek minket. Nem voltunk elég gyorsak. Nem számítottam rá, hogy a gumik ennyire kopni fognak. A verseny praktikusan az első etap után elment."

"Mi magunk hibáztunk. Hiányzott a péntek. Visszatekintve ez biztos nem segített. Az utóbbi hetekben történteknek semmi köze a pechhez vagy a többiek szerencséjéhez. Mi magunk vagyunk a felelősek. A kezünkben volt, de nem sikerült. Voltak versenyek, amikor erősebbek voltunk, mint a riválisaink, de el sem indultunk. Ebben őszintének kell lennünk magunkhoz."

Tulajdonképpen a szezon fennmaradó részében Austin feküdt a legjobban a Mercedesnek. A vonalvezetés ugyanis nem kíván meg maximális leszorítóerőt. A verseny elején az első abroncsok jelentették a határt. Az ezüstnyilak így az aerodinamikai tartományban találták magukat.

A körülmények is feküdtek nekik. A reggeli esőzések lemosták a pályát. Az aszfalt hőmérséklete pedig 35 fokos volt, ami a bűvös 38 fokos határ alatt maradt - vagyis a Mercedes előnyére vált.

"Ennek ellenére számoltunk az esélyeinkkel." - ismerte be Vettel - "Az időmérőn egész közel voltunk, közelebb, mint általában. Normál esetben vasárnap jobbak vagyunk, de sajnos ez most nem így alakult."

Visszatekintve a német a pénteki körözést sajnálta a legjobban. Amikor ugyanis ilyen magas a tét, akkor az apróságok számítanak. Egy teljes edzés elvesztése, ami a versenyre való felkészülést is magába foglalja komoly hátrányt jelent.

Ezt még a Mercedes mérnöke is elismerte: "Még a leggyorsabb versenyző is a sötétben tapogatózik. A csapattársad adatai nem sokat jelentenek, hiszen máshogy vezet és lassabban megy. Ezért sem tudhatod, hogy a versenyen ki milyen gyors lesz - vagyis a futamon mit várhatsz az autótól és a gumiktól."

A Ferrari a rajtnál tehát megpróbálta optimálisan beállítani az autót, csakhogy a rendelkezésükre álló adatok elég korlátozottak voltak. Ez a magyarázat rá, hogyan történhetett meg Vettellel az, ami általában a Mercedes félelme. Vagyis, hogy túl keményen bánt a gumikkal.

"Ki kell elemeznünk, hogy miért voltak nagyobb gumiproblémáim, mint abban az időszakban a legtöbb riválisomnak." - ismerte be a négyszeres bajnok. A német ugyanis 11 kör után hólyagosodással szembesült a bal elsőkön. A túlmelegedés tipikus jele. Mindenek előtt az egyes szektorban, a gyors kanyarokban vesztett Hamiltonhoz képest.

A korai kiállás a 16. körben az egykiállásos stratégiát szinte lehetetlenné is tette. A Mercedes így is reagált a lépésre, hiszen az elévágás majdnem sikerült. Hamilton három körrel később kiállt, ami még épp időben volt. "A kiállás előtt 5 másodperces előnyöm volt Sebastian előtt. Ahogy kijöttem a bokszból, nem akartam hinni a szemeimnek. Sebastian közvetlenül mögöttem volt. Nem értettem, hogy honnan jött?"

A Ferrari bajnoka két extragyors körrel lepte meg a Mercedes stratégáit. A kivezető kör után ugyanis nem számoltak két ultragyors körrel. Valószínűleg Vettel ebben a két körben be is áldozta az abroncsait. A lágy szettje már a negyedik körben kopás jeleit mutatta. A következő öt körben Hamilton így 2,1 másodpercre növelte az előnyét.

Vettel a B-tervvel tért vissza

"A gumik teljesítménye három-négy kör után visszaesett. Az első etapban hamar ki kellett állnom a bokszba. Ezért sem tudtam, hogy a második etapon meddig bírják majd. A rádióban B-tervről beszéltünk, és egy alternatív stratégiát akartunk megkockáztatni, pedig nem tudtuk, hogy jól sül-e el. Végül jó döntésnek bizonyult." - mondta Vettel.

A német hátránya a 37. körben 7,085 másodpercre rúgott, így Vettel megkérdezte csapatát, hogy a két kiállásnak lenne-e értelme. A Red Bull azonban meghozta a döntést a Ferrari helyett, hiszen Verstappen kiállásával rákényszerültek, ha a holland előtt akartak maradni.

A végén tehát egyetlen kérdés maradt csak: Räikkönen miért nem szembesült gumiproblémákkal, és a Ferrari finnje hogyhogy gyorsabb volt a széles pályán? A válasz olyan egyszerű lehet, hogy Vettel adathiánya miatt tovább tartott a megfelelő szárnybeállítás és guminyomás megtalálása. Csak a harmadik etapra sikerült...

Előző cikk Hartley: Azt hiszem, érdeklem a Toro Rossót...