Vettel egy drámai nagydíjat nyert meg Bahreinben a Ferrarival, és magabiztosan vezette a bajnokságot

2 évvel ezelőtt ezen a napon Sebastian Vettel óriásit versenyezve nyerte meg a 2018-as Bahreini Nagydíjat, ami amiatt is különleges számára, mert ez volt a 200. futama a kategóriában. Kimi Räikkönen egy hiba miatt esett ki, és csúszott le a dobogóról, amit Lewis Hamilton szerzett meg Valtteri Bottas előtt.

Sebastian Vettel, Ferrari, celebrates pole position

Zak Mauger / Motorsport Images

A versenyzők 28.4°C-os levegő, és 34.3°C-os aszfalthőmérséklet mellett állhattak fel a bahreini rajtrácsra, hogy nekivágjanak az 57 körös versenytávnak, ami közel 310 kilométernek felelt meg az 5.4 kilométeres sivatagi aszfaltcsíkon.

Vettel az élen a 200. versenyén nagyszerűen kapta el a rajtot, ellenben Räikkönennel, aki rögtön pozíciót bukott – Bottas jött be a két Ferrari közé. A Mercedes világbajnoka, Hamilton ezzel szemben egy helyet sem ugrott előre. A rajt nagy vesztese Pérez volt, aki kiforgott a Force Indiával, és visszaesett a mezőny végére. Hartley Toro Rosso-Hondájával ért össze. Az FIA a 10. körben erősítette meg Brendon 10 másodperces büntetését a baleset fő okozójaként.

Az első kör után így nézett ki a TOP-10: Vettel, Bottas, Räikkönen, Ricciardo, Gasly, Magnussen, Ocon, Hülkenberg, Alonso, Hamilton.

Daniel Ricciardo, Red Bull Racing RB14 Tag Heuer, jumps from his car after retiring from the race
Daniel Ricciardo, Red Bull Racing RB14 Tag Heuer

Fotó készítője: Glenn Dunbar / LAT Images

Még a harmadik kör sem kezdődött meg, amikor jött a nagy dráma a Red Bullnál. Ricciardo félreállt a meghibásodott RB14-gyel, addig a csapattársa, Verstappen bal hátsó defektet kapott a Hamilton ellene csata részeként. A visszajátszásokból kiderült, hogy a Mercedes első légterelője vágta ki a Pirelli abroncsát. Verstappen a kiállásakor a virtuális biztonsági fázis ideje alatt szuperlágy gumikat kapott. Az utolsó helyről kellett felküzdenie magát, ami nem volt egyszerű.

Max Verstappen, Red Bull Racing RB14 limps back to the pits with a puncture
Max Verstappen, Red Bull Racing RB14

Fotó készítője: Zak Mauger / LAT Images

Az újabb zöld jelzéskor érdekesen nézett ki a TOP-10: Vettel, Bottas, Räikkönen, Gasly, Magnussen, Ocon, Hülkenberg, Alonso, Hamilton, Hartley. A mezőny a 4. körben újra odaléphetett. Ezek után mondhatni elszabadultak az indulatok, és több versenyző is agresszív manőverekbe kezdett.

Max Verstappen, Red Bull Racing RB14 Tag Heuer, retires from the race
Max Verstappen, Red Bull Racing RB14 Tag Heuer

Az 5. körben a másik Red Bullnak is fel kellett adnia a 3-as szektorban a sérült gépével, ami nem úszta meg a Hamilton elleni csatát. Ez gyakorlatilag azonnali dupla nullát jelentett az osztrák világbajnok csapatnak. Egy körrel később Hamilton ismét előzött, és Magnussen ment el játszi könnyedséggel. A 8. körben jött az újabb Hamilton-előzés, vagy inkább kikerülés - Gasly Toro Rossója mellett: már a két Ferrari, és a csapattársa mögött volt.

A 11. kör előtt Vandoorne és Stroll állt be új gumikért a bokszba. A Williams egy új orrkúpot is adott a kanadai versenyzőjének, miután az első verzió nagyobb károkat szenvedett.  A Haas a 14. körben kezdte meg a cseréket. Az amerikai csapat Magnussen cseréjét ezúttal hibátlanul abszolválta, nem volt dráma. Röviddel ezután Alonso volt cserén, és közepes gumikat kapott, ami egy hosszú etapot vetített előre a McLarennél. Gasly az 5. helyről a 16. körben hajtotta végre a kerékcserét a Toro Rossónál. Ocon is követte a honfitársát.

Vettel a 19. körben állt ki a lágy gumikért. Bottas vette át a vezetést Räikkönen és Hamilton előtt. A német világbajnok negyedikként tért vissza, Räikkönen pedig egy körrel később abszolválta a saját kiállását, szintén a friss lágy gumikkal. A 21. körben Bottas volt kint a Mercedesnél. A finn közepes gumikat kapott, és Hamilton átvette a vezetést, de akkor még nem volt kint az új tappancsokért. Bottas harmadikként ment tovább.

A 26. kör legelején Vettel elment az egyenes végén Hamilton mellett, aki akkor még mindig nem volt kint. A Mercedes világbajnoka a 27. körig húzta kiállás nélkül. A közepes keverékkel folytathatta tovább a negyedik helyen. A 28. körben Magnussen második kerékcseréje is gond nélkül ment a Haas-nál.

Nem sokkal ezután ráesett a csapattársára, akinek az autója bal oldala sérült, de a francia nem engedte el. A 31. körben Grosjean is kiállt a gumikért. "Gratulálok srácok...." - szólt nagyon panaszkodóan Magnussen, aki ha nincs észnél, összeütközik Grosjeannal.  Ezen hamar túltette magát, és Ocon megelőzésével a 32. körben feljött a 8. helyre.

Brendon Hartley, Toro Rosso STR13 Honda, leads Carlos Sainz Jr., Renault Sport F1 Team R.S. 18, Marcus Ericsson, Sauber C37 Ferrari, and Lance Stroll, Williams FW41 Mercedes

Räikkönen a 36. körben állt ki a második cseréjére, kissé korán a szuper-lágyért. A finn elütötte az egyik szerelőjét, majd megállt. A bal hátsót még nem cserélték le, és a szabályok szerint így nem lehet folytatni a versenyt.

A 2007-es F1-es bajnok nagyon dühös volt a kiesése miatt, ami egy nem várt hiba miatt történt. A súlyosabban megsérült szerelőhöz azonnal orvost hívtak, majd a szükséges kezelések miatt kórházba szállították, aki azóta természetesen felépült, és újra munkába állt.

Vettel kevesebb kiállással teljesítette a nagydíjat, óriási nyomás alatt a Mercedes és a finn riválisa részéről. A Ferrari folyamatosan matekozott, majd úgy döntöttek, hogy kockáztatnak a kopott, erősen használt gumikkal, és azzal fejezik be a versenyt. A német megjegyezte, totálisan elfogytak abroncsai, de megcsinálta. Közel 40 kört ment a lágyabb keveréken.

A második Bottas lett, aki összességében egy jó nagydíjat tudhatott maga mögött, bár Hamilton a 9. helyről jött fel közvetlen mögé. Igaz, ehhez a Red Bull, és Räikkönen kiesésére is szüksége volt, vagy segített számára.

The car of Pierre Gasly, Toro Rosso STR13 Honda, on the grid
Pierre Gasly, Toro Rosso STR13 Honda

Fotó készítője: Andrew Hone / LAT Images

A Toro Rosso-Honda nagyon nagyot ment Gasly-val, és negyedikek lettek. Pierre egyértelműen a nap versenyzője volt, - hivatalosan is - és mindez jó fényt vetített a japánokra, valamint az olaszokra, és a közös projektre, főleg a gyengébb Ausztrál Nagydíj után.

Az 5. helyen végzett Haas (Magnussen) szintén elégedett lehetett, de Hülkenberg sem szomorkodhatott a Renault-val a 6. pozícióban. A legjobb 10-ben zárt még a két McLaren, Ocon a Force Indiával, valamint az Alfa Romeo Sauber. Ericsson azelőtt a 2015-ös Olasz Nagydíjon volt pontszerző.

A bajnokságot Vettel 50 ponttal a neve mellett vezette a 33 pontos Hamilton előtt, míg Bottas több helyet előrébb lépvén 22 pontos volt a harmadik helyen. Alonso a 16 pontjával 4. volt a 15 pontos Räikkönent megelőzve. A Ferrari pedig 10 ponttal számolt többet a Mercedesnél.