Vettel beszélgetése mérnökével mutatja, mekkora kavarás ment a Német Nagydíjon

Sebastian Vettel a Német Nagydíjon szép autózással jött be a második helyre a mezőny végéről, ám versenymérnökével folytatott beszélgetései megmutatják, mekkora taktikai brainstorming volt a felzárkózás mögött.

Sebastian Vettel, Ferrari SF90 pit stop

Joe Portlock / Motorsport Images

A vasárnapi Német Nagydíj volt valószínűleg az utóbbi évek egyik legkaotikusabb futama, végig tele feszültséggel, amelyet a folyamatosan változó körülmények gerjesztettek. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy a versenyt átlagban 4-5 boxkiállással abszolválták a pilóták, először az esőgumikról interre, majd az interekről szárazra való váltás megfelelő időpontját próbálva kitapogatni.

Ennek egyik csúcspontja a 24. és a 27. körök között jött el, amikor először érezték úgy a pilóták, hogy elég száraz a pálya ahhoz, hogy feltegyék a száraz abroncsokat, Verstappenen kívül mindenki a lágyak mellett döntött, ez azonban elhamarkodott döntésnek bizonyult: Verstappen egy gyönyörű piruettet mutatott be, míg előbb Hamilton kóstolta meg a falat az utolsó kanyarban, megágyazva ezzel az utóbbi évek egyik legösszeszedetlenebb boxkiállásának, majd Charles Leclerc is odavágta, újabb biztonsági autós fázist előidézve. Vettel és versenymérnöke, Riccardo Adami itt beszélték meg először, mi legyen a teendő:

Vettel: „Oké, új szett fog kelleni.”
Adami: „Új szett lágy?”
Vettel: „Nem, rákezdett az eső. Tudnék gyorsabb lenni, de jó lenne tudni, mi lesz az esővel a következőkben, mert szerintem jobban járnánk, ha feltennénk egy új intert.
Adami: „Akkor új lágy legyen?”
Vettel: „Háát, nem hiszem. Itt a biztonsági autó mögött azt mondom, szerintem inter kell.”

Fel is tették a Ferrarira az új intereket, azonban hamarosan – egészen pontosan Hülkenberg kiesésénél – ismét döntéshelyzet elé került a csapat:

Adami: „Mit tegyünk fel, hogyha bejön a biztonsági autó?
Vettel: „Lágyat.”
Adami: „Még egyszer?”
Vettel: „Lágyat. Lesz még nagyobb eső, vagy nem?”
Adami: „Jelenleg nem.”
*közben bejön a biztonsági autó
Vettel: „Hányan vannak mögöttünk?”
Adami: „Három helyet veszítünk, ha kiállunk.”
Vettel: „És hány kör van hátra?”
Adami: „Huszonhárom.”
Vettel: „Ezek az interek eléggé leharcoltak. Rendes biztonsági autó van, vagy virtuális?”
Adami: „Rendes. Verstappen bejött interekért.”
Vettel: „Oké, tegyünk fel mi is új intereket. jövök be.”

A kiállás után már elkezdődött kikristályosodni a haditerv:

Vettel: „Hány kör van még?”
Adami: „Huszonegy.”
Vettel: „Oké, legyen ez: megyünk 5-10 kört ezeken a közteseken, és aztán bejövünk a lágyakért egy sprintre a végére.”
Adami: „Vettem. Charles, amikor a lágyakon volt, kb. 4-5 másodperccel volt gyorsabb a többieknél. A többiről még tájékoztatlak.”

Az 5-10 kör végül öt lett, mivel a pálya rendkívül gyors iramban elkezdett javulni:

Vettel: „Oké, ez nagyon hamar fel fog száradni.”
Adami: „Kijössz akkor?”
Vettel: „Van mögöttünk hely? Ha igen, akkor kijövök.”
Adami: „Nincs.”
Vettel: „Mindegy, kijövök.”
Adami: „Vettem.”

38 éves lett Fernando Alonso, aki két világbajnoki címet is szerzett a Forma-1-ben, de sokak szerint sokkal többre volt hivatott. Videón a spanyol versenyző motorsportos pályafutása, és kitekintése az egyéb más szériákba.