Vettel 2 éve nyert Ausztráliában, és úgy tűnt, bajnok lehet a 2018-as Ferrarival

Sebastian Vettel, a négyszeres világbajnok és a Ferrari tökéletesen használta ki a virtuális biztonsági autós fázist, így egy nagy csavar végén megnyerték az évadnyitó Ausztrál Nagydíjat Lewis Hamilton előtt, miközben a Haas drámai módon esett ki az élmezőnyből.

Lewis Hamilton, Mercedes-AMG F1 W09 EQ Power+ leads at the start of the race

Sutton Images

Az F1-es csapatok száraz időre ébredtek, és ilyen körülmények mellett állhattak fel a rajtrácsra a 2018-as évadnyitó Ausztrál Nagydíjon, pontosan 2 évvel ezelőtt ezen a napon. A korábbi előrejelzések esőt jósoltak, de a csapadék csak a harmadik szabadedzésen okozott igazi kihívást a pilótáknak, akik slick gumikon vághattak neki a futamnak az Albert Parkban.

Start: Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W09 leads
Start: a rajt pillanatai Melbourne-ből

Fotó készítője: Steven Tee / LAT Images

Bottas, aki a Q3-as autótörése, és a sebességváltó cseréje után csak a 15. rajthelyet foglalhatta el, rosszabb híreket is kapott ennél. A finn helyzetét nehezítette, hogy a sebességváltó mellett a vezérlő elektronikát és az energiaállítót is kicserélték az összetört autójában.

A start sima volt, és Hamilton meg tudta tartani az első helyét, bár Räikkönen keményen támadta a Mercedest a Ferrarival. Az egyik legjobb rajt Magnussen nevéhez fűződött, aki azonnal bement Verstappen elé a Haas gépével, és ezzel feljött a 4. helyre. Az első kör után a következőképpen nézett ki a pontszerzők sorrendje: Hamilton, Räikkönen, Vettel, Magnussen, Verstappen, Grosjean, Hülkenberg, Ricciardo, Sainz, Alonso.

Ricciardo az 5. körben megkezdte a felzárkózást, és elment a jelenlegi csapata, a Renault mellett. Nagyon magabiztos előzés volt ez tőle Sainz ellen. A Red Bullal a 7. helyen állt, és Grosjean volt előtte a másik Haasszal.

Egy körrel később Szirotkin versenye ért véget fékhiba miatt. Az orosz versenyzőnek így sem volt esélye a pontszerzésre. Sokat nem kellett várnunk a következő kiesőre: Ericsson volt az a 7. körben. Az Alfa Romeo Sauberben a szervo hibásodott meg.

Max Verstappen, Red Bull Racing RB14 spins
Max Verstappen, Red Bull Racing RB14

Fotó készítője: Sutton Motorsport Images / sutton-images.com

Miközben Verstappen mindent megtett azért, hogy utolérje az előtte haladó Haast és Magnussent, a 10. körben megpördült. A falat elkerülte, de a megpördülése azonban így is sokba került, és visszacsúszott a 8. helyre.

A 15. körben Hamilton előnye Räikkönen előtt 2,7 másodperc volt, addig Bottas csak a 13. helyen állt a Mercedesszel. A brit növelve a tempót, és sorra futotta meg a jobbnál jobb köröket.  A harmadik kieső Gasly volt az enyhén füstölő Toro Rosso-Hondával a 15. körben.

Kimi Raikkonen, Ferrari SF71H, makes a pit stop
Kimi Raikkonen, Ferrari SF71H

Az élmezőnyből Räikkönen állt ki elsőként a friss gumikért. A finn világbajnok a 19. körben kapta meg a lágy tappancsokat. A harmadik helyre tért vissza a Haasok elé. A Mercedesnél azonnal reagáltak erre, és egy körrel a Ferrari kerékcseréje után Hamilton is abszolválta a kiállását az élről.

A címvédő szintén lágy gumikat kapott a folytatásra. Verstappen, aki sokat panaszkodott az autója kezelhetőségére a kicsúszása után, a 22. körig bírta a szuperlágyakkal, majd ő is lágyakra váltott. Ezzel a Red Bull taktikai húzása nagyon nem működött.

Kevin Magnussen, Haas F1 Team, on the grid
Kevin Magnussen, Haas F1 Team

Magnussen és Sainz a 23. körben ment ki az új gumikért. Nem sokkal ezután a Haas drámai pillanatokat élt át, amikor Magnussen feltehetően a rosszul rögzített bal hátsó kerék miatt feladta a nagydíjat. Ezzel nagyon sok pontot bukott a csapat. A 26. körben a másik Haas is félreállt. Grosjean és a csapat sem akarta elhinni azt, amit lát. Ugyanúgy a bal oldal nem stimmelt, csak nem a hátsó, hanem az első kérék.  A rossz helyen megállt gép miatt virtuális biztonsági autós fázis volt érvényben. Ekkor több versenyző is kihasználta a lehetőséget, és kereket cseréltek.

A virtuális biztonsági autós fázist a legjobban Vettel használta ki, aki több, mint 8 másodpercet hozván Hamiltonon az élre állt a Ferrarival. A brit címvédő dühösen kérdezte a csapatát, hogy ez miképpen fordulhatott elő. Räikkönen a harmadik helyen állt.

A mentés hosszabb ideig tartott Grosjean autója miatt, így féltávnál a valódi biztonsági autó is felment a pályára. Ennek köszönhetően a mezőny megérkezhetett egymásra, felzárkózhattak a pilóták, mivel a virtuális biztonsági autós fázissal ellentétben a pilótáknak nem kellett tartaniuk a távolságot a fix sebességgel.

A mezőnyt a 31. körben engedték el újra, Vettellel az élen Hamilton és Räikkönen előtt. A TOP-10 így nézett ki az újraindításkor: Vettel, Hamilton, Räikkönen, Ricciardo, Alonso, Verstappen, Hülkenberg, Vandoorne, Bottas, Sainz.

Hamilton bármennyire is próbálkozott, nem tudott mit kezdeni Vettel tempójával, noha a virtuális biztonsági autós fázisig esélyt sem adott a Ferrariknak. A német világbajnok köszönte a lehetőséget, és az előző évhez hasonlóan megnyerte az ausztrál futamot. Érdekesség, hogy Hamilton az utolsó körökre elvette a gázt, kímélve a motort.

A dobogó harmadik fokára Räikkönen ért oda, akire Ricciardo volt igazán veszélyes, de 2007 bajnoka jól tartotta magát, és egy dobogóval a neve mellett startolt el a 2018-as szezonban. Tekintve, hogy Bottas még csak ennek a közelében sem volt a Mercedesszel, a Ferrari nagyon sok pontot gyűjtött Melbourne-ben.

A Red Bull sem lehet túl boldog, mert nem tudtak felállni a dobogóra, és az eltervezett taktikájuk sem működött túlságosan. Verstappen a hibájával megtorpant a 6. helyen a „hős” Alonso mögött, aki egy 5. hellyel nyitott a McLarennel. Igaz, ehhez a két Haas kiesése is kellett, de a Renault motorral messze versenyképesebbnek tűntek, mint azelőtt a Hondával.

Vandoorne szintén pontot szerzett az MCL33-mal, akárcsak a két Renault F1 Team egy felemás teljesítmény végén. A franciáknál Sainz a nagydíj utolsó felében erős gyomorproblémákkal és komoly hányingerrel küszködött, de megcsinálta, és övé lett a 10. hely.