Forma-1 Kanadai Nagydíj

Verstappen-siker Kanadában Alonso és Hamilton előtt!

Max Verstappen magabiztos győzelmével zárult a Forma-1-es Kanadai Nagydíj, rajta kívül Fernando Alonso és Lewis Hamilton állhatott dobogóra, míg George Russell versenyét a futam elején elkövetett hibája pecsételte meg.

Max Verstappen, Red Bull Racing RB19

A hétvége eddigi részétől eltérően napos, száraz idő várta a mezőnyt vasárnap a Kanadai Nagydíjon. Az élről Verstappen indulhatott, mellőle Alonso, a második sort pedig a két Mercedes foglalta el Hamilton, Russell sorrendben.

Hülkenberg a büntetése miatt a 2. helyett az 5. pozícióból indult, majd Ocon, Norris és Piastri jött. Leclerc a 10., Sainz a 11. helyről várta a lámpák kialvását, Perez pedig a 12. helyről indult a kemény keverékkel – Perez előtt mindenki a közepeseket választotta.

A rajtnál Verstappen meg tudta tartani a vezetést, Hamilton pedig megelőzte Alonsót, mögötte Russell, Ocon és Hülkenberg jött. Az első körökben Alonso DRS-távolságon belül követte Hamiltont, az első szektorban pedig a falat is eltalálta, de folytatni tudta a versenyt.

Nem úgy Sargeant: az amerikai újonc alatt megállt a Williams, emiatt rövid ideig VSC-s fázis lépett érvénybe, miközben Verstappen előnye már 2 másodperc feletti volt. A top 10 állása a 10. körben Verstappen, Hamilton, Alonso, Russell, Ocon, Piastri, Hülkenberg, Norris, Leclerc, Albon volt.

A 14. körben aztán Russell vágta a falnak a Mercedes hátulját, a törmelék miatt pedig bejött a biztonsági autó, és a pilóták többsége ki is jött a bokszba kerékcserére. Ekkor két meleg helyzetet is láthattunk: Hamiltont Alonso, Norrist pedig Albon elé engedték vissza – mindkét esetet vizsgálták veszélyes kiengedés miatt, de büntetés végül nem járt az incidensekért.

A safety car mögött Verstappen, Hamilton, Alonso, Leclerc, Sainz, Perez, Magnussen, Bottas volt a top 8 sorrendje, de az Alonso mögötti pilóták ekkor még nem jártak kint a bokszban.

Az újraindításnál nem változott az élmezőny sorrendje, viszont Magnussennek maga elé kellett engednie Ocont, mert a biztonsági autós fázis alatt jogtalanul került elé. Verstappen elkezdett ellépni az üldözőitől, Alonso pedig Hamiltont támadta a 2. helyért.

A Ferrari azt mondta Sainznak, hogy ne támadja Leclerc-t, miközben Alonso Hamilton megelőzésével feljött a 2. pozícióba. Az állás ekkor Verstappen, Alonso, Hamilton, Leclerc, Sainz, Perez, Ocon, Bottas, Norris, Piastri volt, viszont a McLaren brit pilótája 5 másodperces büntetést kapott, amiért „sportszerűtlenül” lassan ment az SC-s fázis alatt.

A futam felénél járva Magnussen és De Vries vezette ki egymást a 3-as kanyarnál, majd kisvártatva vissza tudtak jönni a pályára, azonban ezzel több pozíciót is buktak. Ezt követően az élmezőny bejött a bokszba, a top 6 maradt Verstappen, Alonso, Hamilton, Leclerc, Sainz, Perez.

Hamilton a kiállása után nagyon rákapcsolt, és míg Verstappen nyúlt el Alonsótól, addig Hamilton elkezdett közeledni Alonsóra. A másik Mercedes-pilóta már nem lehetett ilyen boldog: a csapat közölte Russell-lel, hogy túlságosan elkopott a fék, ezért fel kellett adniuk a versenyt.

Hamilton 2 másodpercen belülre tudott kerülni Alonsóhoz képest, míg Albon az 50 körös kemény keveréket nyüstölte – mögötte komoly vonat állt össze, de 7 körrel a leintés előtt még mindig állta a sarat.

Verstappen 5 körrel a leintés előtt ment át veszélyesen egy kerékvetőn, majd nevetve közölte, hogy majdnem eldobta a kocsit. Alonso és Hamilton között ekkor már 3 másodperc volt a különbség, sikerült rákapcsolnia az Aston-pilótának.

Az utolsó körben sem maradt el az akció: Perez megfutotta a leggyorsabb kört, Norris pedig megpróbálta megelőzni Ocont, de ez nem jött össze neki. Verstappen tehát magabiztos győzelmet aratott Alonso és Hamilton előtt, a két Ferrari a negyedik és ötödik helyen végzett Leclerc, Sainz sorrendben.

A pontszerzők további sorrendje: Perez, Albon, Ocon, Stroll, Bottas - Norris eredetileg a 9. helyen futott be, de az 5 másodperces büntetése miatt csak a 13. pozícióban végzett.