Verstappen nyerte az Osztrák Nagydíjat Räikkönen és Vettel előtt: Hamilton és Bottas kiesett

Max Verstappen pályafutása negyedik győzelmét szerezte meg, miután a Red Bull hazai versenyén, az Osztrák Nagydíjon őt intették le elsőként, közvetlen a két Ferrari előtt. Lewis Hamilton és Valtteri Bottas is technikai okok miatt adta fel a versenyt.

Start action

Fotót készítette: Glenn Dunbar / Motorsport Images

A Mercedes a frissített motorjával és a jelentős fejlesztésekkel felszerelt versenygépével magabiztosan szerezte meg a rajtelsőséget. Az azonban mindenképpen meglepetés volt, hogy a pole-t nem Hamilton, hanem Bottas szerezte meg, noha a brit világbajnokot minden idők legjobbjai között tartják számon a gyorsköröket illetően. A finn csapattársa idén kiváló formát mutat, és ha egy hajszállal is, de megszerezte az első rajtkockát, amire az olyan szerencsétlenül alakult futamok után, mint Baku és Franciaország, már nagy szüksége volt.

A harmadik helyről eredetileg Vettel indult volna a Ferrarival, de Sainz feltartása miatt 3 helyes rajtbüntetés kapott. Ez egyúttal azt is jelentette, hogy Räikkönen, Verstappen, valamint Grosjean is előrébb lépett egy kockát. A büntetés után tehát a Haas francia versenyzője az igencsak előkelő ötödik helyről vághatott neki az Osztrák Nagydíjnak a két Red Bull között.

A start előtt pár órával került megerősítésre Hartley és Alonso büntetése. A Toro Rossónál egy taktikai motorcserét hajtottak végre a Hondával, miután az új-zélandi így is kiesett a Q1-ben, és az időmérőn csak Ericssont előzte meg a 19. helyen.

A McLaren spanyol világbajnokánál bonyolultabb volt a helyzet. Alonso eredetileg a 13. kockáz tudhatta volna magáénak, nem messze a pontszerző helyektől. Fernando Renault motorjába nem elég, hogy beépítették az új MGU-K-t, de az autójának első szárnyát is új specifikációra cserélték, aminek értelmében a bokszutcából kellett rajtolnia.

A sportszabályzat előírásai szerint ugyanis a szerelők nem nyúlhatnak az autóhoz az időmérőt követően, a McLaren azonban úgy döntött, az első szárnyat lecserélik - a cserére egyébként az FIA szakembereinek felügyeletével került sor, a hátrasorolás azonban így is elkerülhetetlen. 2005/2006 világbajnoka ráadásul megkapta a szezon harmadik MGU-K-ját is, ami a szabályok szerint már nem cserélhető büntetlenül - cserébe viszont legalább a Renault új specifikációja került beszerelésre, amitől előrelépést várnak.

A versenyzők teljesen száraz, napos körülmények között nézhettek farkasszemet a távval. A legnagyobb változást a magasabb aszfalthőmérséklet jelentette, ami a futam előtt majdnem az 50°C-ot is elérte. Ez körülbelül 10°C-kal jelentett többet, mint szombaton, ami jelentős különbség. A levegő hőmérséklete közel 23°C volt, míg a levegő valamivel több, mint 6 km/órával fújt.

A rajt rendkívül izgalmasra és látványosra sikeredett. Räikkönen remekül kapta el a startot, és feljött a második helyre, addig Vettel messze nem tudott ilyen jól elindulni, miközben még pozíciót is veszített. A pilóták centikre voltak egymástól, de szépen megoldották a kérdéses szituációkat.

Az első kör végén Bottas, aki elvesztette a vezető helyét Hamiltonnal szemben, visszaelőzte a honfitársát. Räikkönen mellett Verstappen is elment egy agresszívebb manővert követően. Ekkor Vettel csak a 8. helyen állt, közvetlen előtte a két Haasszal. Valtteri azt használta ki a 3-as kanyart követően, hogy Kimi lesodródott és Maxxel egymással voltak elfoglalva.

A visszajátszásokból lehetett látni csak igazán, hogy Räikkönen milyen módon lőtt ki és állt be a két Mercedes közé, akik szó szerint milliméterekre voltak tőle. Elsőként Vandoorne állt ki a bokszba a McLaren sérült első szárnya miatt. A belga ezen a hétvégén már nem először törte meg az új légterelőjét. Ezzel visszaesett a mezőny végére, közvetlen a bokszból rajtolt Alonso mögé. Stoffel a Toro Rosso francia pilótájának autójával ért össze. A 6. kör után már kört is kapott.

10 kör után így nézett ki a TOP-10: Hamilton, Bottas, Verstappen, Räikkönen, Ricciardo, Vettel, Grosjean, Magnussen, Hülkenberg, Ocon.

A 12. körben Hülkenberg állt ki, látványos módon. A Renault motorja csúnyán elszállt, nagy füsttel és lángcsóvákkal maga mögött. A célegyenes végén állt félre a német, amivel biztossá vált, hogy a legjobb esetben is csak Sainz szerezhet pontokat a franciáknak.

A 14. körben a Mercedesnél jött a dráma. Bottas váltóproblémák miatt állt félre, ezzel hátvéd/rivális nélkül maradt Hamilton. Hihetetlen, hogy mennyire szerencsétlen idén a finn, aki rajta kívülálló okok miatt nem tud harcban lenni a címért. Baku és Franciaország után most Ausztriában vesztett nagyon sok pontot.

A virtuális biztonsági autós fázis ideje alatt Verstappen, Räikkönen, Ricciardo és Vettel is kiállt a bokszba az új gumikért. A Mercedesnél úgy döntöttek, hogy Hamilton nem megy ki. Több, mint a mezőny fele használta ki a lehetőséget. A versenyzők lágyon folytatták tovább.

A VSC fázis után így nézett ki a TOP-10 sorrendje: Hamilton, Verstappen, Räikkönen, Ricciardo, Vettel, Magnussen, Pérez, Grosjean, Ocon, Sainz.

Ez igen rossz hír volt Hamilton számára, mert noha 13 másodperc volt az előnye Verstappen előtt, azok, akik cseréltek a top-mezőnyből, elkezdtek gyorsabb tempót menni nála. A Mercedes stratégiája, James Vowles a rádión kért bocsánatot Hamiltontól a rossz döntés miatt, amit saját magára vállalt.

A 20. körben Räikkönen elfékezését Ricciardo használta ki. Ezzel az ausztrál a harmadik helyen állt a holland csapattársa mögött.

Hamilton a 25. körben hajtott be a bokszba a szuperlágy gumikkal. A Mercedes nagyon gyorsan, 2.5 másodperc alatt cserélte le a brit kerekeit. A címvédő a két Ferrari közé tért vissza a pályára a 4. helyen. Ekkor már Verstappen vezette a futamot Ricciardo és Räikkönen előtt.

A 38. körben Räikkönen visszaelőzte a bal hátsó abroncsával küszködő Ricciardót. Az ausztrál tehetetlen volt, nem tudott mit kezdeni a komoly hólyagosodással. A kör végén be is hajtott a bokszba, újra. Ez nem egy tervezett kiállás volt a részéről. Szuperlágy keveréket kapott.

Vettel a 39. kör elején Hamiltont előzte meg egy nagyon határozott és szép manővert követően. Ekkor így festett a TOP-5: Verstappen, Räikkönen, Vettel, Hamilton, Ricciardo.

Hamilton abroncsai sem bírták, így közel 30 megtett kör után az 52. körben behajtott a bokszba a szuperlágy gumikért. Ezzel a brit visszaesett az 5. helyre, mivel Ricciardo megelőzte őt, de közel voltak egymáshoz. Nem sokkal ezután Ricciardo feladta a küzdelmet, váltógondok miatt, csakúgy, mint Bottas. A születésnapos ausztrál ezzel még csak pontot sem tudott szerezni. Az 1-es kanyarban állt félre. Hamilton ezzel visszavette a negyedik helyet.

Az 56. körben Hartley is kiesett, szintén technikai okok miatt. Nem mellesleg a verseny előtt a Honda a teljes motoros csomagot kicserélte a Toro Rossóban. A 64. körben jött a legnagyobb szúrás a Mercedesnél. Hamilton is technikai gondok miatt állt ki. Ezzel pedig nulláztak, amit a Ferrari kegyetlenül használt ki.

A versenyt végül Verstappen nyerte meg a Red Bull hazai hétvégéjén a két Ferrari előtt. Ez egy majdnem tökéletes vasárnap így az olaszok számára, hiszen a Mercedesek kiestek, addig ők dobogóra álltak. Igaz, Vettel hátrébb végzett Räikkönennél, így kevesebb pontot vert Hamiltonra, ami azt is jelezheti, hogy a Ferrari engedi versenyezni a finn világbajnokát, aki hamarosan újra esélyes lehet.

A Haas a 4. és az. 5 helyen ért célba. Fennállásuk legjobb eredménye ez, ráadásul Grosjean csak most szerezte meg az első pontjait a szezonban. Az amerikai gárda ezúttal megcsinálta azt, amit az évadnyitó Ausztrál Nagydíjon nem.

Pontszerző volt még a két Force India, Alonso a McLarennel a bokszból indulva, és a mezőny végéről rajtolt két Sauber is. Ismét egy szenzációs hétvége a svájciak neve mellett. Leclerc lett a 9., Ericsson a 10., az utolsó pontszerző.

Hamilton kiesésével és Vettel harmadik helyével újra a német pilóta került az élre a bajnokságban. Mindössze egy egységgel vezet Hamilton előtt: 146-145 pont. A harmadik Räikkönen 101 egységgel. Verstappen pedig már 93 pontos a 96 pontos Ricciardo mögött az 5. helyen.