Verstappen nyerte a rendkívül szoros FP1-et Brazíliában Vettel és Hamilton előtt

A Brazil Nagydíj első szabadedzésén Max Verstappen volt a leggyorsabb a Red Bullal a ferraris Sebastian Vettel és az ötszörös világbajnok Lewis Hamilton előtt.

Max Verstappen, Red Bull Racing RB14

Mark Sutton / Motorsport Images

Közvetlen a zöld jelzés előtt a levegő hőmérséklete 20.8°C volt, míg a pálya hőmérői 28.2°C-ot mutattak. A szél 3.6 km/órával fújt. A páratartalom 73.5% volt.

A tesztpilóták közül az FP1 ideje alatt Norris (McLaren, Alonso helyén), Latifi (Force India, Pérez helyén) és Giovinazzi (Sauber, Ericsson helyén) kapott lehetőséget.

Elsőként Ricciardo hajtott ki a pályára. Az ausztrál meglepő módon már percekkel a zöld jelzés előtt helyet foglalt a bokszutca kijáratánál a mérnöke társaságában. Közvetlen a Red Bull mögött a McLarenek érkeztek, majd szép sorjában a többiek. A wokingiaknál mindkét autó egy új első légterelővel volt felszerelve. A britek még az utolsó versenyekre is fejlesztenek, de nyár óta 2019-re is aktívan tesztelnek.

Daniel Ricciardo, Red Bull Racing

Fotó készítője: Steven Tee / LAT Images

Az első időre nem kellett túl sokat várnunk. Alig telt el pár perc, és Räikkönen fel is iratkozott a listára a Ferrarival: 1:20.666. Ezzel szemben a Mercedesek 10 perc elteltével még installációs kört sem teljesítettek. Az olaszoknál mindkét autón az új padlólemez kapott helyet. Korábban a német és a finn világbajnok felváltva tesztelte a fejlesztést.

A nap második idejét Norris teljesítette a lágy gumikon: 1:13.312. Majdnem 20 percnek kellett ehhez eltelnie. Erre válaszolt Ricciardo egy szuperlágyas körrel: 1:10.139. Ez volt az a pont, amikor a mezőny elkezdett mért köröket futni. A két Ferrari szintén a hétvége leglágyabb és leggyorsabb keverékén kezdte meg a gyorsabb körök abszolválását.

A versenyzők egy rendkívül aktív 25 perces etapot futottak a második negyed elején, aminek a közönség is örült, hiszen sok autót és gyors kört láthattak a lelátókon ülve.

Sebastian Vettel, Ferrari SF71H

Fotó készítője: Mark Sutton / Sutton Images

Ennek az etapnak a végén Hamilton volt a leggyorsabb a szuperlágy gumikon: 1:09.423. A brit azonban erősen küszködött a túlkormányzottsággal, ami nem egy elfékezésbe és kicsúszásba került. Ugyanez volt a helyzet Bottasnál is.

A két Mercedes közé férkőzött be Verstappen a Red Bullal, aki akkor csak egy hajszállal maradt el Hamilton idejétől. Ugyanez a Mercedes finn versenyzőjére már nem volt igaz a 0.3 másodperces hátrányával. Hozzá nagyon közel Ricciardót találhattuk a másik Red Bullal, míg a két Ferrari már több mint 0.5 és 0.6 másodpercet kaptak. Az olaszok az első gyors etapjukat azonban hamarabb befejezték, mint a Mercedes és a Red Bull.

45 perccel a leintés előtt a két Haas volt a leggyorsabb a középmezőnyből. Mellettük még Leclerc és Ocon fért be a legjobb tízbe a Sauber, valamint a Force India csomagjával. A különbségek azonban szokásosan kicsik voltak. A 10. és a 13. hely között csupán 0.2 másodperc volt a differencia.

Nem sokkal az utolsó 30 perc előtt a Mercedesnek akadt plusz munkája a bokszban Bottas olajszivárgása miatt. A probléma azonban nem volt akkora, hogy az jelentős mértékben befolyásolja a finn programját. Ekkor Hamilton, Verstappen, Bottas és Ricciardo mögött Grosjean foglalt helyet, és csak utána következtek a Ferrarik.

Lando Norris, McLaren MCL33

Fotó készítője: Jerry Andre / Sutton Images

Räikkönen Vettellel ellentétben lágy gumikon hajtott ki újra a brazil aszfaltcsíkra. Ennek ellenére a harmadik helyre ugrott fel, 0.5 másodperces hátrányban. Pár másodperccel később Vettel és Ricciardo is megelőzte a 2007-es bajnokot a gyorsabb tappancsokon. A Ferrari német pilótája másodikként, addig a Red Bull ausztrálja negyedikként várhatta a folytatást. Kettejük között volt Hamilton, míg az élen Verstappen.

Verstappen-Vettel-Hamilton trió az élen, rendkívül közel egymáshoz

Verstappen egy nagyon szoros első edzést húzott be Vettel, valamint Hamilton előtt. A három pilóta 0.1 másodpercen belül volt egymáshoz képest, ami talán (!) egy hasonlóan izgalmas időmérőt vetíthet előre.

A sorrend Ricciardóval folytatódott tovább. Az ausztrál közel 0.4 másodperccel ment lassabban a csapattársához képest, addig Räikkönen 0.5 másodperc fölött kapott. Bottas edzése nem volt sima, és ez a 0.7 másodperces hátrány sem tűnik túl reálisnak Hamiltonhoz képest, hiába a megkérdőjelezhetetlen különbség a két versenyző kvalitása között.

A Haas maradt a legjobb középcsapat. Hiába Grosjean jobb ideje, így is egy dimenzió választotta el őket az igazán kiváló időktől, ami szintén jelzi, hogy az F1 két külön mezőnyből áll. Még ezen a rövid pályán is majdnem 1 másodpercet kapott a francia. Mellettük Leclerc és Ocon fért még be a legjobb tízbe.

Közvetlen a TOP-10 mögött találhattuk a Renault két versenyzőjét, akik gyakorlatilag ugyanazt a kört rakták össze. Giovinazzi, aki jövőre már a Sauber teljes értékű versenyzője lesz, 0.3 másodperccel volt lassabb Leclercnél, ami egy 13. helyre volt elég. Ezzel a Williamseket, a Toro Rossókat, a McLarent és a Force India tesztpilótáját előzte meg.

A TOP-10-ben végzett versenyzők közül Räikkönen kivételével mindenki szuperlágyon volt kint a legjobb körén. A finn lágyon futotta meg az idejét. A mezőny második felében Gasly, Norris és Hartley lágyon, addig Vandoorne közepesen volt kint, amikor a legjobb idejét teljesítette.