13 nov.
Canceled

Verstappen „űridővel” nyerte az FP1-et Abu Dhabiban, szenved a Mercedes

Max Verstappen egy nagyon erős idővel volt a leggyorsabb az évadzáró Abu Dhabi Nagydíj első szabadedzésén, miközben még a csapattársa, Daniel Ricciardo is sokat kapott. A Mercedes erősen küszködött a tapadással, a Ferrari pedig szinte semmit sem mutatott.

A vártnak megfelelően a versenyzők teljesen száraz, meleg, ideális időjárási körülmények között gurulhattak ki a sivatagi pályára a 2018-as szezon utolsó első szabadedzésén. Az edzés 28.4°C-os levegő és 42.9°C-os aszfalthőmérséklettel vette kezdetét.

A tréning egyik nagy sztárja Kubica volt, akinek a visszatérését és a 2019-es versenyzői szerződését csütörtökön erősítették meg a Williamsnél Abu Dhabiban egy hivatalos sajtóesemény keretén belül. A lengyel versenyző az FP1 ideje alatt Szirotkin autóját vezethette, aki lehetséges, hogy Grove-ban marad, mint teszt-és tartalék.

A tesztpilóták közül Giovinazzi kapott még lehetőséget, a Ferrarihoz tartó Leclerc helyén a Saubernél. Az olasz 2019-től már 2007 bajnoka csapattársa lesz a svájci alakulatnál.

A brit címvédő rajtszáma meglepő módon nem a 44-es volt, hanem az 1-es, ami egyértelműen a bajnoki győzelmére utalt. Szombaton és vasárnap valószínűleg újra a 44-es, az eredeti rajtszám kap helyet Hamilton gépén. Az ötszörös világbajnoknak a győzelme miatt minden joga megvan arra, hogy az 1-es rajtszámot viselje, akár a 2019-es szezon teljes részében.

Az első versenyző, aki szinte azonnal pályára hajtott, Räikkönen volt a Ferrarival. Ez az utolsó versenyhétvégéje az olaszokkal, miután jövőre már a Sauber istálló pilótája lesz, egészen 2020 év végéig. 5 perccel a szabad jelzés után már mindenkinek volt legalább egy installációs köre.

Az első időre több mint 20 percet kellett várnia a közönségnek, ami Bottas nevéhez fűződött hiperlágyon: 1:55.540. Röviddel ezután Sainz futott be a Renault-val: 1:42.586. Erre válaszolt Vettel az élen: 1:41.135. A német szintén a leggyorsabb keveréken volt odakint. Ettől a ponttól kezdve a mezőny nagyon aktívvá vált.

Nem sokkal később a Red Bull holland versenyzője növelte a tétet (1:39.287) és egy legjobb harmadik szektorral átvette a vezetést. Hamilton erre egy legjobb első szektorral válaszolt, de közbeszólt Ericsson furcsa balesete. A svéd túlságosan is szélesre vette, majd megcsúszott és eltalálta a korlátot a Sauber orrával. Az első orrkúp láthatóan megsérült, de a „saját lábain” hajtott vissza a bokszba. A Ferrarik ekkor több mint 1 másodperccel voltak lassabbak a legjobb időhöz képest.

Bottas 40 perccel a vége előtt szuperlágyra váltott át, míg Hamilton ultrára. A finn az első ilyen körén rögtön ment egy legjobb szektoridőt, majd a pálya második felében elfékezte magát, így nem tudott javítani. A finntől távol Kubica pedig hiperlágyokon hajtott a 19. helyen, 3.7 másodperces hátrányban.

A Mercedes versenyzőjének következő próbálkozása sem volt sikeres, hiába az újabb legjobb első szektor. Verstappen azonban hiba nélkül ment körbe az újabb hiperlágyas körén, és 1 másodpercre növelte az előnyét Hamilton előtt: 1:38.491. Räikkönen és Vettel közel 2 másodpercre volt ettől az időtől.

Bottas a harmadik próbálkozására már képes volt javítani, amivel bement Hamilton elé, 0.962 másodpercre Verstappentől, aki messze elégedettebb lehetett az autójával, mint a Mercedes két versenyzője. Jól látható módon tapadási gondokkal küszködtek.

Ricciardo az utolsó 20 percen belül növelte a tétet a Red Bullal. A hiperlágy gumikon a második helyre ugrott fel az 1:38.945-ös idejével, miközben övé volt a legjobb harmadik szektor. A hátránya a csapattársához képest azonban így is 0.454 másodperc volt.

Verstappen tarolt, a Mercedes szenvedett

A leintésig már nem változott a végeredmény, így Verstappen fölényes módon nyerte meg az FP1-et a csapattársa és a két Mercedes előtt, jelezvén, hogy a Red Bull az évadzárón is igényt tartana a győzelemre. A harmadik és negyedik helyen végzett Mercedesek 1 másodperccel voltak lassabbak, de Ricciardo is sokat kapott.

A legjobb ötben zárt még Ocon a Force Indiával, aki azonban így is 1.6 másodperccel ment lassabb kört, közvetlen mögötte Magnussen Haas gépével, és csak utánuk következtek a Ferrarik, szinte ugyanazzal a köridővel. Räikkönen és Vettel gyakorlatilag semmit sem mutatottak a szabadedzésen, aminek csak az első felében mentek pár mért kört, de nem többet.

A TOP-10-be Sainz és Grosjean fért még be a Renault-val és a másik Haasszal. A spanyol, valamint a francia hátránya már 2 másodperc fölötti volt. Hozzájuk nagyon közel Gasly futott be, akinek a tréning végén oltásra volt szüksége a Toro Rosso garázsa előtt. Az autó egyszerűen túlforrósodott, de lángok nem csaptak fel a motortérből, csupán füstölt a csomag.

A mezőny hátsó részében találhattuk a két McLarent és a Saubereket. Giovinazzi azonban így is gyorsabb tudott lenni Ericssonnál, míg Vandoorne ezúttal jobb kört ment, mint Alonso. Ez a 18. és 19. hely nem túl biztató, míg Kubica messze a mezőny végén zárt a leglassabb idővel.

A TOP-10-ből Bottas szuperlágyon, Hamilton és Sainz ultralágyon futotta meg a legjobb körét, míg a többiek hiperlágyon voltak kint. A mezőny második felében Hülkenberg, Ericsson és Alonso használta az ultralágy keveréket a legjobb köre ideje alatt.