Verstappen gyönyörű előzés után aratott győzelmet az F1-es Mexikói Nagydíjon, Perez is a dobogón!

Max Verstappen a lehető legjobban használta ki azt, hogy a 3. helyről rajtolhatott a 2021-es Mexikói Nagydíjon, és gyönyörűen előzte meg a két Mercedest az első kanyarban. Lewis Hamilton kihozta az autójából a maximumot azzal, hogy a 2. lett, miután visszaverte a remek futamot teljesítő Sergio Perez támadásait.

Max Verstappen, Red Bull Racing RB16B, Lewis Hamilton, Mercedes W12, and the rest of the field as Valtteri Bottas, Mercedes W12, spins

Fotót készítette: Mark Sutton / Motorsport Images

A rajtot hiába kapta el jól a két Mercedes, Max Verstappennek kifizetődött az, hogy a 3. helyről rajtolt: a két Mercedes szélárnyékát kihasználva egy nagyon bátor előzéssel elment mindkét Mercedes mellett a külső íven.

A dráma azonban csak ezt követően jött: Daniel Ricciardo kipörgette a Lewis Hamiltonnal szemben is pozíciót veszítő Valtteri Bottast a 3. helyről. Az ausztrálnak letört az első szárnya, és mindkettejüknek be kellett jönnie a bokszba. A rajtot követő kakaskodás még kettő áldozatot szedett: Esteban Ocon komoly szendvicsbe került, és szinte egyszerre lökte ki Juki Cunodát és Mick Schumachert a versenyből.

Két nagyon nagy nyertese volt a rajtnak: Antonio Giovinazzi a 6., George Russell a 9. helyre zárkózott fel 5 illetve 7 pozíciót javítva, és meg kell említenünk Nyikita Mazepint is, aki karrierjének eddigi legjobb rajtjával a 11. helyre jött fel.

A Haas és az AlphaTauri takarítása miatt 4 körig bent volt a biztonsági autó, az újraindítást azonban remekül menedzselte Verstappen, és el is tudott lépni Hamiltontól, akit Sergio Perez és Pierre Gasly követett a 3. és a 4. helyen.

A 9. körig kellett várnunk, hogy újabb akciót lássunk: Kimi Räikkönen irigyelte meg Verstappen szép külső íves előzését, és egy hasonló manővert mutatott be a 9. helyért George Russell-lel szemben, amit egy körrel később Fernando Alonso is megismételt, kilökve a pontszerző helyek közül Russellt.

Hamilton a 15. körben kezdett el csak igazán leszakadni Max Verstappentől: a hátránya 3,6 másodpercesről 2 kör alatt 5,5-re növekedett, miután a W12 elkezdte túlmelegíteni a hátsó gumikat.

Miközben pedig Hamilton elkezdett panaszkodni a gumikra, Sergio Perez a rádión azt mondta a 16. körben, hogy az ő gumijai még csak most kezdtek el igazán működni, és a korai sétakocsikázása után fel is zárkózott 2 másodperccel a hétszeres világbajnok mögé – a Red Bull pedig arról tájékoztatta, hogy átrakják a B stratégiára.

Perez a 30. körre már 1,5 másodpercen belülre került Hamiltonhoz képest, a Mercedesnek pedig reagálnia kellett: ki is hozták Hamilton egy szett új kemény keverékre, azonban kissé elszámolták magukat, és beszorult a bokszkiállására készülő Charles Leclerc mögé. Mivel azonban a monacói versenyző csak egy kört töltött el Hamilton előtt, a Red Bull nem ugrott rá a lehetőségre.

Verstappen a 33. körben jött ki a kerékcseréjére, és kényelmesen Lewis Hamilton elé ért vissza, így az élre ideiglenesen Sergio Perez állt – ő lett az első mexikói pilóta, aki vezette a hazai futamát.

Perez csak jóval később, a 40. körben állt ki a kemény gumijaiért, így 30 köre volt arra, hogy a 10 körrel fiatalabb gumijain ledolgozza a 10 másodperces hátrányát Hamiltonhoz képest ahhoz, hogy megszerezze a 2. helyet.

Az első körös összeérésük után Ricciardo és Bottas a pályán sem tudott elszakadni egymástól, azonban nem pont úgy, ahogyan azt a Mercedes elképzelte volna: Bottas beszorult az ausztrál mögé. Ricciardo a 39. körben jött ki kereket cserélni, egy körrel később pedig Bottas, ahol végleg elbúcsúzhatott a pontszerzési esélyeitől: csak 12 másodperc alatt tudták lecserélni a gumijait, így egészen a 15. helyig esett vissza.

Perez pedig mindeközben remekül látott hozzá a neki adott feladatnak: egyből megfutotta a verseny leggyorsabb körét, és pár kör alatt már 8 másodpercen belülre került a brithez képest.

Bár Pete Bonnington még azt mondta a rádión Hamiltonnak, hogy Perez csak az utolsó körökben fogja utolérni őt, a mexikói a vártnál jóval gyorsabban zárkózott fel rá, hogy megküzdjön vele a 2. helyért: az 58. körben már 2 másodpercen belülre került a hétszeres világbajnokhoz képest, miután Hamilton hibázott egy apróbbat a 2. szektorban.

Perez 10 körrel a verseny vége előtt utol is érte Hamiltont, és DRS-távolságon belülre ért hozzá képest, azonban a turbulens levegőben – amit nem könnyítettek meg a középmezőny lekörözésre kerülő tagjai sem. Perez az utolsó körben még utoljára meg tudta támadni DRS-sel Hamiltont, azonban a brit meg tudta tartani a 2. helyét, Pereznek meg kell elégednie azzal, hogy a dobogó 3. helyére állhatott fel a hazai versenyén.

Pierre Gasly számára eseménytelen versenyen szállított egy fantasztikus 4. helyet az AlphaTaurinak, míg mögötte a két Ferrari végzett Leclerc-Sainz sorrendben – a monacói elengedte a frissebb gumikon a csapattársát, hátha meg tudja előzni Gaslyt, de nem járt sikerrel.

Kimi Räikkönen remekül használta ki, hogy Ricciardo és Bottas nem zárkózott fel olyan gyorsan, mint ahogyan az várható volt, így egy fantasztikus 8. helyet szerzett meg az utolsó Forma-1-es szezonjában az erős futamot teljesítő Sebastian Vettel mögött.

A 9. helyen Fernando Alonsót intették le, míg a mezőny végéről rajtoló Lando Norris csak egy pontot tudott megmenteni a McLaren számára.

Előző cikk ÉLŐ F1-ES KÖZVETÍTÉS: Mexikói Nagydíj - Futam (LIVE)
Következő cikk „Hamilton: A Mercedes semmit sem tudott tenni a Red Bull „sokkal gyorsabb” autója ellen