Forma-1 Osztrák Nagydíj

Verstappen és Norris ütközött egymással, Mercedes-győzelem az Osztrák Nagydíjon!

A győzelemért csatázott egymással Max Verstappen és Lando Norris Ausztriában, a két pilóta a futam hajrájában összeért, ami miatt Norris kiesett, Verstappent megbüntették, de így is gyűjtött 11 pontot. A versenyt George Russell nyerte Oscar Piastri előtt.

GRU-SgEW8AAJQVN

A Forma-1-es Osztrák Nagydíjon Max Verstappen indulhatott az élről, az első sorba még Lando Norris fért oda, majd Russell, Sainz, Hamilton, Leclerc, Piastri és Perez következett, a top 10-et pedig Hülkenberg és Ocon zárta.

Az FIA hivatalos előrejelzései szerint 10 százalék volt az esély arra, hogy esni fog, a mezőny pedig a bokszutcából induló Csou kivételével a közepes gumikra voksolt, a kínai pilóta pedig a kemény abroncsokat választotta a 71 körös verseny rajtjára.

Verstappen az élen tudott maradni a rajtnál, Norrist Russell támadta, de a McLaren brit pilótája meg tudta tartani a második pozíciót. Hamilton feljött a negyedik helyre és támadta is Russellt, viszont szabálytalanul szerezhetett előnyt azzal, hogy az 1-es kanyarnál lefutott a pályáról, de nem vette el a gázról a lábát, így később – a Mercedes kérésére – elengedte maga mellett Sainzot.

A hatodik helyért Perez és Piastri csatázott, a mexikói keményen védekezett, össze is értek, az ausztrál pedig kicsit a kavicságyra is lefutott, így az első csatát Perez nyerte. Néhány körrel később viszont Piastri a 6-os kanyarnál a külső íven, egy gyönyörű manőverrel előzte meg a Red Bull pilótáját.

Az első kör végén Leclerc és Sargeant is kijött a bokszba a kemény gumikért, előbbinek az első szárnya sérült meg egy Piastrival való összeérést követően, az első tervezett kerékcseréket pedig Magnussennél és Ricciardónál láthattuk a 11. körben, egy körrel később pedig Hülkenberg és Alonso is érkezett. A kiállások után Magnussen Hülkenberg elé tudott kerülni, aztán viszont helyet cserélt a két Haas.

Leclerc futama borzalmasan alakult, Albon a friss gumikon simán megelőzte, így az utolsó előtti helyen állt a monacói. Az élen eközben Verstappen 5 másodperc feletti előnnyel vezetett Norris előtt, majd Russell, Sainz, Hamilton, Piastri, Perez, Ocon, Gasly és Cunoda jött.

Leclerc a 18. körben ismét bejött kerékcserére, ezúttal közepes gumikat kapott a Ferrari pilótája, és rögtön megelőzte Sargeantet, így a 19. pozícióba jött fel, és a mezőny jelentős részénél gyorsabb volt ekkor, de nagyon messze volt a pontszerző pozícióktól.

A 21. körben Alonso találta el Csou-t a 3-as kanyarnál, amit vizsgálni kezdtek a stewardok, és a spanyol versenyző 10 másodperces büntetést kapott az incidens miatt. Az élmezőnyből a 22. körben jöttek ki először, Hamilton és Perez is friss kemény gumikat kapott.

Hamilton viszont bajba került, ugyanis átszelte a bokszbejárat fehér vonalát, amit Piastri is kiszúrt, a stewardok vizsgálni kezdték az esetet, és 5 másodperces büntetéssel „jutalmazták” a hétszeres világbajnokot.

Egy körrel később Russell és Sainz jött ki, előbbi közepes, utóbbi kemény gumikat kapott, a 24. körben pedig Verstappen és Norris látogatott a bokszba kerékcserére, így átmenetileg Piastri vette át a vezetést.

A 25. körben Piastri is teljesítette a kiállását, a leggyorsabb kört pedig Norris futotta meg, aki viszont így is szűk 7 másodpercre volt a versenyt vezető, de veszélyes kiengedés miatt vizsgálat alatt álló Verstappentől. Végül a stewardok úgy döntöttek, nem büntetik meg a Red Bull pilótáját.

Miután Perez megelőzte Hülkenberget, Verstappen, Norris, Russell, Sainz, Hamilton, Piastri, Perez, Hülkenberg, Magnussen, Ricciardo lett a pontszerzők módosult sorrendje, de Perez bokszutcai gyorshajtás miatt 5 másodperces büntetést kapott.

Leclerc a futam feléhez érve harmadszor is kijött a bokszba, a két Alpine pedig folyamatosan egymással harcolt a 11. és 12. helyen, a két francia pedig nem kímélte egymást, az utolsó szó Oconé volt, azonban nagyon agresszív volt az egyszeres futamgyőztes.

32 körrel a leintés előtt Verstappen azt mondta, hirtelen sokat romlottak a gumijai, de így is nagyon hasonló időket ment, mint Norris, és 8 másodperccel vezetett az élen. Gasly és Ocon nem fejezte be a csatát, Gasly előzte meg Ocont, így átmenetileg a 8. helyre jött fel a francia a szép harc végén.

A 44. körben az szakította meg az Alpine belharcát, hogy Gasly kijött a bokszba, Albon pedig 5 másodperces büntetést kapott, amiért Hamiltonhoz hasonlóan ő is ráment a fehér vonalra a bokszbejáratnál.

Norris apránként elkezdte csökkenteni a lemaradását Verstappen mögött, de még mindig 7 másodperc volt közöttük, a holland viszont a rádióüzenete alapján nem volt nyugodt, hiába volt még mindig kényelmes az előnye.

Russell és Sainz a 48. körben jött ki az utolsó gumicseréjére, Piastri pedig megelőzte Hamiltont és feljött a harmadik helyre. A leggyorsabb kört ekkor Russell futotta meg a friss kemény abroncsokon.

Verstappen azt mondta, hogy már rosszak a gumik, de mégsem ő, hanem Norris hibázott, amivel fél másodpercet bukott a brit. Mögötte Gasly szúrt be Leclerc-nek egy bevetődéssel.

Verstappen és Norris egyszerre állt ki, a holland pilóta kiállása viszont nem sikerült jól, így 3 másodperc alá csökkent a kettejük közötti különbség, aztán Verstappen a hideg gumikon elfékezte az abroncsait, így 2 másodperc alá csökkent Norris hátránya.

18 körrel a leintés előtt már DRS-távolságon belül jött Norris Verstappenhez képest, és a McLaren-pilóta megfutotta a leggyorsabb kört. Verstappen arra panaszkodott, hogy valami nem stimmel a kocsijával és nincs tapadás, támadás viszont érkezett Norris részéről.

15 körrel a vége előtt Norris kapott figyelmeztetést sorozatos pályaelhagyás miatt, két körrel később pedig megelőzte Verstappent, de nem szabályosan, ezért a brit visszaadta a pozícióját, de Norrist így is vizsgálták pályaelhagyás miatt.

Néhány körrel később Verstappen ment szélesen, miután Norris kicsit kiszorította, aztán 8 körrel a vége előtt a 3-as kanyarban Verstappen és Norris összeütközött egymással, mindketten defektet kaptak, Verstappen a kerékcseréje után az ötödik helyre jött vissza, Norris pedig kiesett, így már nem számított, hogy a korábbi pályaelhagyásáért 5 másodperces büntetést kapott.

Piastri ezt követően a 6-os kanyarban a külső ívről gyönyörűen előzte meg Sainzot, a törmelék miatt VSC-s fázis lépett érvénybe, ekkor Russell, Piastri, Sainz, Hamilton, Verstappen, Hülkenberg, Perez, Magnussen, Ricciardo, Gasly volt a pontszerzők sorrendje, amikor még 4 kör volt hátra, Verstappen pedig 10 másodperces büntetést kapott ütközés okozásáért.

Russell és Piastri között 3 másodperc volt az utolsó körök előtt, az ausztrál pilóta gyorsabb volt, viszont nem tudott eleget hozni a Mercedes brit pilótáján, aki így megszerezte pályafutása második F1-es futamgyőzelmét.

Mögötte tehát Piastri végzett, a dobogóra pedig még Sainz állhatott fel, majd Hamilton jött, Verstappen a 10 másodperces büntetésével együtt is maradt ötödik, Perez pedig nem tudta megelőzni Hülkenberget, így a hetedik helyen ért célba.

Rajtuk kívül Magnussen, Ricciardo és Gasly szerzett pontot, Leclerc 11., Alonso 18. lett. A leggyorsabb körért senki nem kapott pontot, mivel a top 10-en kívül végző Alonso futotta meg azt az utolsó körben. Verstappen Norris kiesése és Leclerc eredménye miatt növelte az előnyét a pontversenyben.

A Forma-1-es szezon jövő hétvégén a Brit Nagydíjon folytatódik, majd egy hét szünetet után következik a nyári szünet előtti dupla hétvége, előbb a Magyar, majd a Belga Nagydíjjal.