Változtat a Pirelli: Monzára már szigorúbb értékeket szabnak ki a csapatoknak

A Pirelli biztosra akar menni Monzában, így beszélt az FIA-vel arról, hogy kötelezővé tegyék a két éve javasolt eljárást, miszerint megszabják, hány kört lehet megtenni maximálisan az egyes keverékeken. Tegnap még további két paraméteren is...

Ma fény fog derülni arra, mi történt Vettel közepes abroncsával a Belga GP 42. körében: túl nagy kopás, esetleg a padlólemez vágta ki a kerekeket, vagy anyagfáradás a konstrukcióban szerepel a lehetséges magyarázatok között. Mielőtt sor kerülne a sajtótájékoztatóra, a cég elnöke, Marco Tronchetti Provera tárgyalt az FIA-vel arról, hogy szigorítani kívánják az abroncsfelhasználás feltételeit.

Eddig csak útmutatás volt a csapatok számára, hány kört ajánlatos megtenni az egyes keverékekkel, Monzától kezdve már kötelező erejűvé válik ez a javaslat. A Pirelli 2013-ban állt elő ezekkel a paraméterekkel, de a csapatok leszavazták anno, hogy kötelezővé váljanak. Monzában maximum 46 kört lehet futni a közepes abronccsal, a lággyal pedig 29-et. Az auto motor und sport szerint ezek az értékek még változhatnak a hétvége folyamán. Monza a leggyorsabb pálya a naptárban, egykiállásos futam szokott lenni rajta. A tavalyi győztes Hamilton a 25. körben állt ki cserélni, így 28 kört tett meg a második szettel, de egy éve a kemény és a közepes abroncsok voltak bevetésen.

Egy, az M1-esen látott szerelvények közül

A Pirelli szigorít a kerékdőlés terén, fél fokkal csökkentik a maximálisan megengedett értéket. Elöl 3.5 fokról 3 fokra csökkentették, hátul 2.5 fokról kettőre. A keréknyomás terén nagyobb a szigor, eddig elöl és hátul egyaránt 18 PSI volt a kiindulási érték, de a továbbiakban 23 PSI elöl és 22 PSI hátul. Ez elméletileg megakadályozza, hogy a gumik oldalfala túlságosan bemozduljon. Ez a jelenség tehermentesíti a gumik vállát és a futófelületet terhelik jobban, amitől a gumik közepe jobban felmelegszik.