A Toro Rosso szerint a győzelem és a dobogó „elérhetetlen” álom marad a középcsapatok számára

Franz Tost, a Toro Rosso csapatfőnöke anyagi okokra vezeti vissza, hogy miért a Mercedes, a Ferrari, és a Red Bull a három topcsapat a Forma-1-ben.

Pierre Gasly, Scuderia Toro Rosso STR13

Zak Mauger / Motorsport Images

Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1, Valteri Bottas, Mercedes AMG F1, Sebastian Vettel, Ferrari, Kimi Raikkonen, Ferrari
Brendon Hartley, Scuderia Toro Rosso Honda
Brendon Hartley, Toro Rosso STR13 leads Romain Grosjean, Haas F1 Team VF-18
Stoffel Vandoorne, McLaren MCL33 leads Brendon Hartley, Toro Rosso STR13 and Pierre Gasly, Toro Rosso STR13
Pierre Gasly, Toro Rosso STR13 and Brendon Hartley, Toro Rosso STR13
Brendon Hartley, Toro Rosso STR13
Press Conference: (Left to Right) Valteri Bottas, Mercedes AMG F1, Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1, Sebastian Vettel, Ferrari
Pierre Gasly, Scuderia Toro Rosso and Brendon Hartley, Scuderia Toro Rosso on stage
Pierre Gasly, Red Bull Racing RB14

Tíz évvel ezelőtt történt meg a Toro Rosso relatív rövid fennállásának legnagyobb sikere. Sebastian Vettel a száguldó cirkusz történetének legfiatalabb futamgyőztese lett, amikor győzelemre vezette az STR3-ast az esős Olasz Nagydíjon, Monzában.

Ez volt a 2005-ben alapított csapat első győzelme, amióta a Red Bull tulajdonosa, Dietrich Mateschitz megvásárolta a patinás, 1985 óta a Forma-1-ben szereplő Minardi istállót - hogy ezzel létrehozza a Red Bull Racing B-csapatát.

Azóta nem sikerült győzniük, és Franz Tost csapatfőnök szerint ez a közeljövőben így is marad, legalábbis addig, amíg a jelenlegi állapot uralkodik az F1-ben.

Tost az Abu Dhabi Nagydíj hétvégéjén beszélt a három topcsapat (Mercedes, Ferrari, valamint a Toro Rosso testvéristállójának számító Red Bull) dominanciájáról.

2008-ra visszatekintve így nyilatkozott Tost: „Ott különleges körülmények voltak, egy esős versennyel, valamint egy szenzációs versenyzővel. Ezek miatt tudtunk nyerni.”

„Manapság ez elképzelhetetlen. Ha nem történik semmi különös, akkor az első hat autó köröket ver a többiekre, és a teljesítménykülönbség egyszerűen túl sok.”

A vasárnapi Abu Dhabi GP újabb példa, mekkora űr tátong az TOP 3 csapat és a többiek között. Az időmérőn Romain Grosjean volt a legjobb a nagy hármast leszámítva, ő a hetedik helyre kvalifikálta a Haas-t, de 1,4 másodperccel maradt el Hamilton leggyorsabb idejétől.

Sainz a versenyen csak Kimi Raikkönen kiesése miatt tudott hatodik lenni, a két Mercedes, a két Red Bull, illetve a másik Ferrari, Vettel mögött. Sainz 1:12,548 másodperccel végzett Hamilton mögött, de ebben az is benne van, hogy az 55 körből hármat biztonsági autó, kettőt pedig virtuális safety car mögött tettek meg a versenyzők.

Hartley körhátrányban lett 12. utolsó toro rossós futamán, míg Gasly-t pont azelőtt körözték le, hogy a motorja 9 körrel a vége előtt megadta magát.

Az idei szezon során végig ezt a trendet figyelhettük meg. Két részre szakadt a mezőny. Van a TOP 3 csapat, illetve a maradék hét. Ha egy másodpercen belül tudnak kerülni a kvalifikáción győztes időtől, az már fél siker. Ha nem körözik le őket a futamon, szintén már sikerként értékelendő.

Csak, hogy kontextusba helyezzük. A Mercedes 655 ponttal nyerte meg a konstruktőrök pontversenyét, a Ferrari 571, a Red Bull 419 egységet szerzett. A többi hét csapat összesen szerzett 417 pontot, tehát ha egyesültek volna valami "megacsapattá", akkor is csupán negyedikek lettek volna a bajnokságban.

„Egyértelműen pénzkérdés” – mondja Tost. „Mi csupán egy bizonyos szintig tudjuk fejleszteni az autónkat. Ahhoz, hogy további fejlesztéseket eszközölhessünk, több pénzre lenne szükség. Az emberi és az anyagi erőforrásaink csupán harmadát teszik ki a három nagycsapaténak.”

Sergio Perez azeri harmadik helye volt az egyetlen dobogó, amit nem az elit trió képviselője szerzett, de ehhez is az kellett, hogy a két Red Bull, valamint Bottas kiessen.

Tost változásokat sürget. „A Liberty Mediának és az FIA új vezetőinek valamilyen szabályváltoztatással kellene előrukkolniuk. Technikai és sportágbéli változásokkal, hogy a maradék hét csapat csökkenthesse a különbséget.”

A Toro Rosso Bahreinben jutott legközelebb a dobogóhoz, amikor Gasly negyedik lett, de Vettel ott is egy percet vert rá.

Tost abban lát némi vigaszt, hogy több tehetséges pilótát is sikerült adniuk a „nagy testvérnek.” Vettel volt a legsikeresebb, 4 világbajnoki címmel, de Verstappen és Ricciardo is nyert futamokat a Red Bullnak. Gasly lehet a következő a sorban.

„Mindig is fontos volt, hogy olyan tehetségeket neveljünk ki, akik aztán képesek a Red Bull színeiben folytatni. Ők sikeresek lettek, bajnokságokat és futamokat nyertek, és ez bizonyítja, hogy jó munkát végzünk a Toro Rossónál.”

Előző cikk Toro Rosso: Ismét a Honda-motor fogott ki a csapaton